Aktualnie jesteś: Projekty / Szczeliny

Akty

Performans Aurory Lubos w ramach projektu „Szczeliny”

niedz. 14.11.2021, 19.00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Czas trwania: 45 min

Akty
Fot. Kuba Dziurdziewicz

„Akty” powstały w oparciu o prawdziwe historie osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Spektakl jest moją odpowiedzią na przeczytane listy, rozmowy z ludźmi, którzy zaznali przemocy. Odpowiedzią inspirowaną warsztatami artystycznymi przeprowadzonymi w ośrodkach pomagających osobom doświadczającym przemocy, czyli najczęściej kobietom i dzieciom.

Podczas tych spotkań miałam możność poznać ich emocjonalność, delikatność i siłę.

Nie chcę wyrażać swojej opinii, chcę moimi działaniami pozwolić mówić tym, którzy nie są w stanie krzyczeć w swojej obronie, którzy w ogóle głosu nie mają.

A chcieliby powiedzieć o swoim zapętleniu, o niemocy, pragnieniu ciszy. Składają się na to kolejne akty – fragmenty tekstów, wyjścia, zanikanie, obrazy.

To nie ja mówię:

„Jest mi wstyd, że tak jest… Jest mi wstyd przed rodziną, dziećmi, znajomymi, ludźmi w pracy, nawet obcymi, przechodniami, kupującymi obok mnie w sklepie… Te siniaki na twarzy, rękach, podrapana szyja, zachrypnięty głos, łyse placki na głowie, zapuchnięte oczy, rozkojarzenie, braki w pamięci…

Jest mi wstyd – za siebie, że nic nie robię, albo prawie nic, aby to przerwać, za niego, że to robi…”.
Aurora Lubos

Fot. Oskar Martin

Aurora Lubos jest gdańską niezależną artystką, związaną od 25 lat z trójmiejską i brytyjską sceną artystyczną. Od 2000 roku performerka angielskiego teatru Vincent Dance Theatre. Autorka spektakli solowych, instalacji, performansów, krótkich animacji, audycji wizualno-słownych, instalacji performatywnych oraz wideo. Do jej najważniejszych prac należą: „Akty” – spektakl powstały na podstawie prawdziwych historii osób, które doświadczyły przemocy w rodzinie; „Z wody” – performans zrealizowany na plaży w Sopocie w Dniu Solidarności z Uchodźcami oraz „Witajcie/ Welcome” – spektakl o kryzysie migracyjnym w 2015 roku, inspirowany pobytem na granicy słoweńsko-austriackiej i historiami osób docierających do Europy przez Morze Śródziemne. Od 2019 współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Arbuz, które działa na rzecz uchodźców i osób z utrudnionym dostępem do edukacji i sztuki. Od 2021 wolontariuszka – początkowo Stowarzyszenia Homo Faber, potem Grupy Granica. Czynnie uczestniczy w pomocy humanitarnej na granicy polsko białoruskiej. W wyniku tych spotkań powstały dwie prace: „Pocztówki znad granicy” i „Granica”, poświęcone kryzysowi humanitarnemu na tejże granicy.

Reżyseria, choreografia, scenografia i wykonanie: Aurora Lubos
Muzyka: Motion Trio-Stars
Premiera: 22 czerwca 2012
Czas trwania: 45 min

Projekt został zrealizowany dzięki Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa
Narodowego oraz Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.

Galeria zdjęć