Aktualnie jesteś: VoiceLAB

Głos i ciało w nauczaniu dorosłych

Głos i ciało w nauczaniu dorosłych
Fot. archiwum VoiceLAB

2021/2023
Międzynarodowy projekt z udziałem VoiceLAB realizowany w ramach programu Erasmus+

Praca pedagoga w nieunikniony sposób wiąże się z działaniami performatywnymi. Głos i ciało wspólnie tworzą kanał, którym przekazywana jest wiedza i stanowią podstawowe narzędzie komunikacji – zarówno werbalnej, jak i niewerbalnej.

Chcąc wywierać wpływ na uczniów, studentów czy słuchaczy, edukatorzy i pedagodzy muszą zwracać uwagę na jakość własnej obecności i doskonalić umiejętności z zakresu wielokanałowej komunikacji.

Celem projektu jest stworzenie narzędzi wyrastających z siedmiu technik artystycznych, które pozwolą rozwinąć umiejętności edukatorów, wpłyną na ich samoświadomość i sprawią, że praca będzie bardziej efektywna, dając tym samym większą satysfakcję.

VoiceLAB odpowiada za część projektu poświęconą głosowi. Po wielu latach pracy warsztatowej skupionej na edukacji głosowej oraz rozwoju aktorów i performerów chcemy wychodzić z naszą pracą dalej, poza kontekst stricte artystyczny. Chcemy dzielić się naszą pracą i naszymi odkryciami w dziedzinie głosu, bo głos to fenomen uniwersalny i wspólny dla wszystkich.

Nad projektem pracuje pięć organizacji z pięciu krajów Unii Europejskiej: Elan Interculturel z Francji, La Xixa z Hiszpanii, Cesie z Włoch, In Touch z Holandii oraz Instytut Grotowskiego z Polski.

Projekt jest realizowany w ramach programu Erasmus+ Komisji Europejskiej. Koordynatorem jest paryskie stowarzyszenie Élan Interculturel, którego celem jest tworzenie płaszczyzny dialogu międzykulturowego i poprawiania doświadczeń związanych z kulturową różnorodnością. Misją Élan Interculturel jest promowanie holistycznego spojrzenia na kulturę (w ujęciu psychologicznym i socjologiczno-antropologicznym), m.in. przez tworzenie innowacyjnych sposobów nauczania.

Strona projektu: www.voiceandbody.eu

Wydarzenia

Pozwól swojemu głosowi przemówić

Pozwól swojemu głosowi przemówić

Warsztaty dla edukatorów dorosłych prowadzone przez Aleksandrę Kotecką i Tomasza Wierzbowskiego
pt.–niedz. 22–24.04.2022
pt.–sob. 29–30.04.2022
Studio Na Grobli

Głos i ciało w nauczaniu dorosłych

Głos i ciało w nauczaniu dorosłych

Seminarium praktyczne
pt.?niedz. 10?12.03.2023
Wstęp wolny: zgłoszenia za pomocą formularza

Fot. Tobiasz PapuczysAleksandra Kotecka od 2004 r. współpracuje z Teatrem ZAR. Brała udział w powstawaniu spektakli: Ewangelie dzieciństwa“, Cesarskie cięcie”, Anhelli. Wołanie” oraz Armine, Sister”. Autorka i współautorka muzyki do filmów oraz spektakli w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Twórczyni studia produkcji muzycznej Foxterrier Production. Zajmuje się polifonicznym śpiewem gruzińskim, nad którym pracuje zarówno podczas wypraw źródłowych, jak i w ramach własnych poszukiwań. Wspólnie z Tomaszem Wierzbowskim tworzy linię muzyczną spektaklu Teatru ZAR „Anhelli. Skowyt”,  a także prowadzi projekt pracy nad polifonicznymi pieśniami gruzińskimi. Zajmuje się muzyką prawosławia, którą poznawała we Lwowie, Sankt Petersburgu i Supraślu. Efektami swoich poszukiwań dzieli się podczas warsztatów. Od 2019 prowadzi we Wrocławiu cykle rocznych warsztatów laboratoryjnej pracy VoiceLAB. Od 2020 ten program warsztatowy jest częścią francuskiego programu Qualiopi. Bada wpływ technik relaksacyjnych na pracę performera.

Od lat fascynuje się dźwiękiem, jego fizyczną naturą oraz nieskończonym potencjałem. W 2019 zaczęła współpracę z Biosonology Institute Art in Listening Accademy w Turynie. W 2022  ukończyła kurs uprawniający do pracy jako terapeuta dźwięku w nurcie stymulacji biosonologicznej.

 

Fot. Maciej ZakrzewskiTomasz Wierzbowski to aktor i muzyk w spektaklach „Ewangelie dzieciństwa”, „Cesarskie cięcie”, „Anhelli. Wołanie” oraz „Armine, Sister” Teatru ZAR. Autor serii wydawniczej 3/2 poświęconej muzyce (dotychczas w serii ukazały się książki „Jak system równomiernie temperowany popsuł harmonię” Rossa Duffina oraz „Temperacja. Jak muzyka stała się polem bitwy wielkich umysłów zachodniej cywilizacji” Stuarta Isacoffa). Autor i współautor muzyki do filmów krótkometrażowych oraz do spektakli teatralnych w Polsce i za granicą. Wspólnie z Aleksandrą Kotecką zaangażowany w pracę studia produkcji muzycznej Foxterrier Production.

śr.–czw. 16–17.06.2021, Francja, Paryż, Élan Interculturel, avenue Denfert-Rochereau 82
śr.–pon. 18–23.05.2022, Hiszpania, Barcelona

Galeria zdjęć

erasmus_kotecka_seminarium