Aktualnie jesteś: Otwarty Uniwersytet Poszukiwań Kursy wiodące  / Grotowski. Elementarz

Ciało-pamięć w przestrzeni holograficznej

Wystawa multimedialna Tomasza Wiktora w ramach OUP

7/06 – 13/07/2019 {piątek–sobota}

Projekcja multimedialna
7–10/06 
pt. od godz. 16:00 do pon. do godz. 9:00

Doświadczenie VR
7/06 – 13/07
pon.–wt., czw.–pt. 10:00–19:00, śr. 12:00–16:00, sob. 10:00–15:00

Centrum Innowacji PRZEJŚCIE, ul. Świdnicka 19
Wstęp wolny

Ciało-pamięć w przestrzeni holograficznej
Fot. Tomasz Wiktor

Wystawa Ciało-pamięć w przestrzeni holograficznej eksploruje termin „akt całkowity” oraz proces twórczy Jerzego Grotowskiego oczyszczony ze zbędnych elementów i kokietujących dekoracji. Tematem przewodnim jest uruchomienie całego ciała w procesie twórczym artysty wizualnego. Prace holograficzne wchodzą w rzeczywistość przestrzeni wirtualnej i rzeczywistość rozszerzoną. Wystawa składa się z projekcji multimedialnej, którą można oglądać od piątku 7 czerwca od godz. 16:00 do poniedziałku 10 czerwca do godz. 9:00, oraz angażujące widzów doświadczenie rzeczywistości wirtualnej.

Tomasz Wiktor pracuje nad własnymi narzędziami i metodą pracy w środowisku holograficznym, aby rozwinąć potencjał artysty wizualnego, wzmocnić jego kreatywność oraz odblokować ciało jako pamięć wszystkich zmysłów. Czerpiąc z technik teatralnych, tanecznych oraz szeroko pojętego performansu, sięga do impulsów wewnętrznych, reminiscencji oraz DNA pokoleń. Sprawdza jednocześnie wkład tych zabiegów w kontekście tradycyjnych form obrazowania 2D i 3D.

Wystawa jest realizowana we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego w ramach kursu wiodącego „Grotowski. Elementarz” Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań 2019.

Tomasz_Wiktor_fot_Agnieszka_Zientarska-1Tomasz Wiktor jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów. Stypendysta Prezydenta Wrocławia i były student L’Institut d’arts Visuels we Francji oraz Shanghai Normal University w Chinach. Uczestnik kursu wiodącego Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań w roku 2019. Laureat konkursów artystycznych w kraju i za granicą. Nagrodzony m.in. Grand Prix w Art of Code Wrocław 2015 za najlepszą aplikację łączącą sztukę z nowymi technologiami. Uhonorowany wyróżnieniem i drugim miejscem w 2011 roku na Międzynarodowym Konkursie Kaligrafii w Szanghaju i Pekinie.

Posługuje się wieloma formami ekspresji (od rysunku, przez Vj’ing, po instalacje interaktywne). Od 2009 roku rozwija autorski program komputerowy umożliwiający tworzenie obrazów w tzw. Augmented Reality – rzeczywistości rozszerzonej. Udoskonala jednocześnie własną metodę pracy całym ciałem w środowisku holograficznym, zadając pytanie, czy i w jakim stopniu artyści wizualni powinni odblokować swoje ciało. Czy powinni rozwijać je na równi z artystami performatywnymi (aktorami, tancerzami, mimami)? Jak to może wpłynąć na tradycyjne techniki obrazowania 2D/3D?

Więcej informacji: tomaszwiktor.com

Partner wydarzenia

Przejście-Centrum-Innowacji