Aktualnie jesteś: Studio Matejka

Harmonia Przeciwstawień. Polska

Spektakl Studia Matejka z udziałem zaproszonych artystów

Harmonia Przeciwstawień. Polska
fot. meg janus

Żeby mi wreszcie dano spokój i wytchnienie
Od wieców rewolucyj i bomb atomowych (…)
Żeby afisze groźne nie nawoływały
Do pilnej służby gwoli Potędze Ojczyzny
Żeby mi nie kazano siebie doskonalić (…)
Żeby mi pozwolono coś mieć Żeby Ciebie (…)
Żeby nie zabraniano zapomnieć o życiu
Rafał Wojaczek: Modlitwa szarego człowieka

Harmonia Przeciwstawień. Polska to przyglądanie się Polsce z dystansu, z ironią, a jednocześnie z zaangażowaniem i powagą. To nie tylko powroty do przeszłości, ale także spojrzenie na aktualną rzeczywistość, pełną absurdów i sprzeczności. Ideą projektu jest próba ich zrozumienia i wyrażenia. Pokazanie symbiozy przeciwnych standardów, poglądów i zachowań. Za pomocą języka teatralnego, wizualizacji i instalacji artyści stworzą subiektywny pejzaż tego, czym dla nich jest Polska.

W przestrzeniach Browaru Mieszczańskiego we Wrocławiu widz stanie się zarówno świadkiem, jak i aktywnym uczestnikiem sytuacji publicznych i intymnych. Przejdzie nie tylko przez miejsca zapomniane w historii i zbiorowej świadomości, ale także przez te nieustannie powracające i obecne. Browar stanie się galerią konsumpcji, pręgierzem przeszłości, trybuną zbudowaną z fragmentów tego, co dla artystów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, jest esencją polskości.

Studio Matejka podejmuje wyzwanie pracy nad przedstawieniem site-specific. Harmonia Przeciwstawień. Polska odwołuje się do konkretnego miejsca, bazuje na interakcji artystów z przestrzenią i publicznością, zaprasza do aktywnego uczestnictwa.

–  a co jeżeli się nie zacznie? – jeżeli w ogóle się nie zacznie?
–  wyjechać
–  wszystko za sobą zostawić
–  wszystko – całe biało-czerwone – całe biało-czarne – biało-biało-biało
–  a co jest bardziej biało-czerwone – co jest bardziej
Paweł Demirski: From Poland with Love

Matej Matejka

Matej Matejka to wieloletni praktyk teatru i twórca, reżyser teatru fizycznego, zdobywca wielu nagród, specjalizujący się w wyzwalaniu kreatywności ciała, co znajduje odzwierciedlenie w jego nauczaniu i reżyserowaniu. Najnowsze projekty Mateja to m.in. dyrektor ruchu w przedstawieniu „Macbeth” Flabbergast Theatre (Assembly Roxy – Edinburgh Fringe) oraz współreżyseria spektakli „Prayers for a Hungry Ghost” (Barbican Centre) i „Promised Land” (Bloomsbury Festival) Saksi Bisou w Wielkiej Brytanii. Urodzony i wychowany w Czechosłowacji, obecnie mieszka w Polsce. W latach 2000–2005 był aktorem i trenerem ruchu w Farm in the Cave Studio w Pradze, a od 2005 do 2018 roku pracował jako aktor i trener ruchu w Teatrze ZAR we Wrocławiu. Współtworzył takie spektakle jak „Sonety ciemnej miłości”, „Sclavi: Pieśń emigranta”, „Anhelli: Wołanie” i „Cesarskie Cięcie: Próby o samobójstwie”, za które z zespołami otrzymał nagrody Herald Angel i Total Theatre na festiwalu w Edynburgu w 2006 i 2012 roku. Jest założycielem i liderem Studio Matejka – studia badawczego i kompanii teatralnej pod auspicjami Instytutu Grotowskiego, w ramach którego zrealizował szereg przedstawień teatralnych, krótkometrażowych filmów oraz performansów interaktywnych, m.in. „Niezręczne szczęście czyli wszystko, czego nie pamiętam o spotkaniu z tobą”, „Charmolypi”, projekty site-specific, takie jak „Angry Man: Variations in Defense of Anger”, nominowany do nagrody The Best OFF 2018/2019 w Polsce. Matej wyreżyserował siedem krótkometrażowych filmów, w tym „PeIMG_J.Matejkaaradise”, który zdobył nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego na festiwalu Los Angeles International Underground Film Festival w 2013 roku oraz Conflict of Apathy” na festiwalu Nudance w Bratysławie w 2014 roku. Od 2020 roku jest aktorem w serialu „Na dobre i na złe”. Od 2019 roku jest certyfikowanym coachem i od 2021 roku certyfikowanym bio masażystą. Obecnie przygotowuje szereg spektakli w Anglii, na Słowacji i w Czechach, prowadzi zajęcia mistrzowskie dla aktorów i tancerzy na uniwersytetach na całym świecie.

Więcej informacji: matejmatejka.com

Performerzy: Cécile Da Costa (Francja/Czechy), Agnieszka Ćwieląg (Polska), Marek Gluziński (Polska), Teodora Grano (Włochy), Orfeusz Jakubiszyn (Polska), Kamila Klamut (Polska), Aleksandra Kugacz (Polska), Claude Mumbere (Kongo/USA), Bartosz Ostrowski (Polska), Natalia Pieczuro (Polska/Belgia), Orest Sharak (Ukraina/Polska), Wiley Naman Strasser (USA) i Konstantinos Symsiris (Grecja)
Reżyseria: Matej Matejka (Słowacja/Polska)
Asystenci reżysera: Alexandra Kazazou (Grecja/Polska) i Irena Tomažin (Słowenia)
Choreografia: Magdalena Koza (Polska)
Scenografia: Tomáš Žižka (Słowacja)
Inspicjentka: Racha Baraoud (Liban/Francja)
Intermedia: meg janus (Polska) i Alexandra Bury (Polska)
Muzyka: Maok i Wojciech Furmaniak (Polska)
Kostiumy: Dominika Kuźniar i Simela Ziota (Polska)
Koncepcja i organizacja: Matej Matejka, Agnieszka Ćwieląg i Marek Gluziński
Koordynacja techniczna i oświetlenie: Kamil Piwko (Polska)
Nadzór techniczny: Piotr Jacyk (Polska)
Koordynacja projektu: Aleksandra Konopko (Polska)
Koordynacja (Instytut Grotowskiego): Beata Wrońska (Polska)
PR: Monika Łuczkowska (Polska)
Produkcja: Fundacja Studio Matejka we współpracy z Instytutem Grotowskiego
Premiera: 17 września 2015

Galeria zdjęć