Czytanie performatywne tekstu Aliny Sarnackiej, w reżyserii Aliny Kostiukovej, w wykonaniu Anastasii Ivasovej, Aliny Kostiukovej, Rimmy Tyshkevych i Lolity Zhuravlovej (Ukraina)

W ramach projektu Szczeliny

Tłumaczenie na PJM  Pętla indukcyjna

czw. 5.03.2026, 18:00
Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego

Czas trwania: 30 minut

Z tłumaczeniem na PJM, tłumaczenie: Elżbieta Resler

Z pętlą indukcyjną

Bilety: 20/30 PLN
Karnet: 190 PLN
UWAGA! Karnet uprawnia do obejrzenia wszystkich wydarzeń odbywających się w ramach projektu, w tym „Materiałów do Pokojówek” wyłącznie w dniu 6.03.2026 (piątek) oraz „Étude no 1″ wyłącznie w dniu 7.03.2026 (sobota)

16+
Treści wrażliwe i bodźce sensoryczne: przemoc psychiczna, wojna, dyskryminacja ze względu na płeć i wykonywany zawód, wulgaryzmy, głośna muzyka, światło stroboskopowe

 

Inwazja
Czytanie performatywne „Inwazja" Aliny Kostiukovej, Aliny Sarnackiej i Rimmy Tyshkevych, zdjęcie wykonane podczas IV edycji Festiwalu Teatru na Faktach „Atypowo” (2025). Fot. Rafał Skwarek

W „Inwazji” wybrzmiewają różne kobiece historie, ale wszystkie aktorki mają jednakowe kostiumy, gdyż niezależnie od tego, jaka jest kobieta, i tak zostanie surowo osądzona.

Podczas czytania publiczność pod dyktando performerek wypowiada twierdzenia, odnoszące się do pełnych absurdu i sprzeczności norm społecznych. Słyszała je niemal każda z nas, niezależnie od życia, jakie prowadzi. W tej historii bohaterki zamieniają się rolami: ta, która przed chwilą osądzała, sama staje pod pręgierzem opinii publicznej. To zamknięty krąg, korowód zdrady, walki i prób ucieczki.

„Inwazja” jest opowieścią o sekworkerkach żyjących w kraju ogarniętym wojną, które walczą, by przetrwać, i które znajdują w sobie tyle siły, by wreszcie stanąć po swojej stronie. To także historia mówiąca o tym, że ciało kobiety nie należy do niej samej, ale wciąż jest uwikłane w patriarchalny porządek i wynikającą z niego politykę.

Czytanie zostało zaprezentowane w ramach III konkursu na dokumentalne czytanie performatywne podczas IV edycji Festiwalu Teatru na Faktach „Atypowo” (2025). Twórczynie otrzymały wówczas Nagrodę Pełnomocniczki Prezydenta Wrocławia ds. Równego Traktowania – Aliny Szeptyckiej oraz Nagrodę Publiczności.

Anastasia Ivasova, fot. Pedro Moreno BallesterAnastasia Ivasova jest aktorką i muzyczką. Wystąpiła w spektaklu „Ćwiczenia z dyplomacji” (reż. Wojciech Wiński, Teatr Usta Usta Republika, 2022), który wszedł do finału 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jest współautorką (razem z Ewą Kaczmarek i Rimmą Tyshkevych) performansu „Genesis” (2023), który został wyprodukowany przez Instytut Grotowskiego w ramach projektu „Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych 2023” i który był prezentowany na Festiwalu Malta 2023 w Poznaniu. Współpracowała z Teatrem Ósmego Dnia oraz poznańskim Domem Tramwajarza. Współorganizatorka Tygodnia Sztuki Ukraińskiej w Poznaniu (2022–2024). Rezydentka Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu (2023) oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (2023–2025).

Alina Kostiukowa, fot. Julia BezkorovainaAlina Kostiukowa jest ukraińską aktorką, reżyserką i wykładowczynią. Przed 2022 rokiem pracowała w Kijowie: grała w teatrze i filmach oraz prowadziła zajęcia na uniwersytecie. Po wybuchu wojny wyjechała do Niemiec, gdzie pracowała jako wykładowczyni akademicka oraz występowała w teatrach, m.in. w Augsburgu, Mannheim, Berlinie, Monachium i Düsseldorfie. Wzięła również udział w niemieckiej produkcji filmowej. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie, zajmuje się filmem i reżyserią teatralną. 

Alina Sarnacka, fot. Maryna SmilianetsAlina Sarnacka jest dramatopisarką, pisarką, prezenterką radiową, doktorką socjologii specjalizującą się w pracy socjalnej oraz weteranką wojenną. W swojej twórczości czerpie z relacji świadków/świadkiń interesujących ją wydarzeń, badań naukowych i własnego doświadczenia bazującego na pracy ze społecznościami. Stypendystka programu VILNO (Other Education / Robert Bosch Stiftung, Niemcy, 2024) oraz Jean-Jacques Rousseau Fellowship w Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie (Niemcy, 2025). Laureatka konkursów dramaturgicznych: Lipnevyi Med 2024 oraz Tydzień Aktualnej Sztuki 2024. Od 2024 rezydentka Teatru Dramaturgów w Kijowie. Do jej najnowszych projektów należy książka „Those Who United Love and Courage: LGBTQ+ Veterans in the Russo-Ukrainian War” (Kijów, 2025).

Rimma Tyshkevych, fot. Agnessa TsvelodubRimma Tyshkevych jest aktorką, która od 2022 roku mieszka i prowadzi swoją działalność artystyczną w Poznaniu. Wystąpiła w spektaklu „Ćwiczenia z dyplomacji” (reż. Wojciech Wiński, Teatr Usta Usta Republika, 2022), który wszedł do finału 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Współautorka (razem z Ewą Kaczmarek i Rimmą Tyshkevych) performansu „Genesis” (2023) wyprodukowanego przez Instytut Grotowskiego w ramach projektu „Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych 2023” i który był prezentowany na Festiwalu Malta 2023 w Poznaniu. Wzięła udział w czytaniach performatywnych: „Połknąć krzyk” Anastasii Ivasovej (Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu, 2025) oraz „Zielone korytarze” Natalki Vorozhbyt (festiwal „Druga Próba. Teatr ponad granicami”, 2025). Zagrała również w spektaklu „Say Hi to ABDO” według dramatu Mikity Iłinczyka w reżyserii Valentyny Moroz (Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu, 2025). Była rezydentką  Instytutu Grotowskiego (2023) oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego (2022–2025).

Lolita Zhuravlova, fot. Anna TsukanovaLolita Zhuravlova jest aktorką. Od 2022 mieszka i pracuje w Warszawie. Założyła własne studio aktorskie, które z czasem przekształciło się w projekt teatralny „Drama w barze”. W ramach tego projektu powstały trzy spektakle z udziałem amatorów oraz cztery spektakle z udziałem profesjonalnych aktorów. W 2025 otrzymała grant warszawskiego Centrum Mieroszewskiego na realizację i prezentację spektaklu „Dolores Imperfekti”, którego premiera odbyła się w październiku 2025 roku.

 

Tekst: Alina Sarnacka
Reżyseria: Alina Kostiukova
Występują: Anastasia Ivasova, Alina Kostiukova, Rimma Tyshkevych, Lolita Zhuravlova

czw. 5.03.2026, 18:00
Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego


UWAGA! Karnet uprawnia do obejrzenia wszystkich wydarzeń odbywających się w ramach projektu, w tym „Materiałów do Pokojówek” wyłącznie w dniu 6.03.2026 (piątek) oraz „Étude no 1″ wyłącznie w dniu 7.03.2026 (sobota)

 

Galeria zdjęć