Aktualnie jesteś: Konferencja praktyczna / Więcej niż teatr

Na Górze

Koncert grupy Na Górze

21/05/2016 {sobota} 20:00
Klub Muzyczny Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1

Wstęp wolny

Na Górze
Fot. Jacek Pakuła

W skład grupy Na Górze wchodzą m.in. osoby, które przez „wyrozumiałe” społeczeństwo są uznawane za niepełnosprawne. Z nimi występują muzycy traktowani przez „powierzchowne” społeczeństwo jako pełnosprawni. Dzięki wspólnej działalności scenicznej postawili pod znakiem zapytania wszelkie tego typu etykietki, dystansując się do nich.

To nie jest zespół stworzony dla terapii. To efekt spotkania ludzi, którzy chcą zaśpiewać i zagrać coś dla nich ważnego. Ważnego nie tylko dla niepełnosprawnych.

Grałem z nimi i są rewelacyjni! Na żywo petarda i wulkan energii!
Pablopavo

To, co oni grają i śpiewają, jest dla mnie dużo głębsze i więcej warte od tego, co robią gwiazdy lansowane przez wielkie koncerny płytowe. To krzyk tych, którzy dziś nie mają głosu, krzyk dający otuchę, a nie rozpacz. To cios w cywilizację śmierci!
Litza z Luxtorpedy

Na Górze – grupa powstała w 1994 roku (w 2008 roku dwóch muzyków przeszło z niej do zespołu Strachy Na Lachy). Działa niezależnie, ma swoją bazę w Pile. Podczas koncertów ujawnia się ekspresja i żywiołowość członków grupy. Występowali m.in. w Pradze na festiwalu poświęconym respektowaniu praw człowieka na świecie (dochód przeznaczony na pomoc dzieciom w Czeczenii oraz uchodźcom z różnych państw), a także na Marszu Równości w Poznaniu (demonstracji przeciwko dyskryminacji ze względu na rasę, wyznanie, płeć, ubóstwo, niepełnosprawność), organizowanym przez Skłot Rozbrat. Grali m.in. z zespołami Hey i Kult. Wydali m.in. płyty: Kolorowomowa (1997), Satysfakcja (2003), Samotność (2014), Nie ma dwóch światów (2015, to sześć utworów do fragmentów wierszy Jana Twardowskiego), na których słychać m.in. Tomasza Budzyńskiego (Armia), Macieja Cieślaka (Ścianka), Litzę (Luxtorpeda), Budynia (Pogodno), Anię Brachaczek (Biff), Jorgosa Skoliasa i Jacka Kleyffa.

Więcej informacji: nagorze.org

Wojciech Retz – pedagog, terapeuta, animator kultury, wieloletni instruktor teatralny, muzyk, przewodniczący Stowarzyszenia „Na Górze”. Od lat pracuje z młodzieżą z niepełnosprawnościami, wykorzystując nowatorskie metody przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Pomysłodawca i jeden z muzyków rockowej grupy Na Górze, której członkami są m.in.: mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie koło Chodzieży. Zespół wydał kilka płyt, od lat z sukcesami koncertuje w kraju i za granicą, dając przykład partnerskiej współpracy osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Retz jest nie tylko instruktorem-terapeutą, lecz przede wszystkim kolegą z zespołu, przyjacielem.

Wokal: Adam Kwiatkowski
Klawisze: Krzysztof Kris Nowicki
Gitara, wokal: Wojciech Retz
Perkusja: Robert Wasiak
Bas: Jacek Wiczyński

logo_stary klasztor