Oddech/Ciało – CAMP vol. 2

Warsztaty prowadzone przez Iwonę Olszowską, Agnieszkę Rybak, Kamilę Karpińską, Piotra Masztalerza, Pawła Wójtowicza, Sebastiana Bieleckiego i Jakuba Gontarskiego

czw.–niedz. 24–27.02.2022,

blok I 10.00–14.00
blok II 16.00–20.00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Oddech/Ciało – CAMP vol. 2
Fot. Jakub Gontarski

Oddech/Ciało – CAMP vol. 2 to kontynuacja interdyscyplinarnego obozu letniego. Zimowa odsłona łączy moc oddechu oraz energię ruchu. Podczas trwających cztery dni warsztatów dojdzie do wymiany doświadczenia między profesjonalnymi pedagogami reprezentującymi różne perspektywy, doświadczenia i filozofię pracy z człowiekiem. Zajęcia poprowadzi siedmioro profesjonalnych pedagogów: Iwona Olszowska (Body Mind Centering Method®), Agnieszka Rybak (KA-HI Bodywork Method), Kamila Karpińska (Stresoterapia), Piotr Masztalerz (Movement Aikido), Paweł Wójtowicz (Feldenkreis Method), Sebastian Bielecki (Movement Interakcje), Jakub Gontarski (koordynacja motoryczna i Buteyko Clinic International Method®).

Podczas warsztatów „Oddech/Ciało – CAMP vol. 2” będziemy stymulować i usprawniać nasz układ ruchu – jego motoryczność, mobilność, elastyczność oraz stabilność. Przyjrzymy się naszym wzorcom fizycznym (ruchowym i oddechowym). Nie zabraknie budzenia świeżej percepcji, uważności i obecności. Stworzymy bezpieczne pole do poszerzania świadomości oddechu w budowaniu autonomii, pozostając jednocześnie w relacji z drugim człowiekiem i otoczeniem. Wejdziemy na ścieżkę twórczej ekspresji oraz odkrywania wartości kształtujących ciało i umysł. Nie zabraknie wymiany rzetelnej wiedzy i doświadczenia.

„Oddech/Ciało – CAMP vol. 2” to wydarzenie dla wszystkich, którzy poszukują świeżych i praktycznych narzędzi samorozwoju oraz chcą przyjrzeć się swoim wzorcom ruchowo-oddechowym. Każdy dzień podzielony będzie na dwa czterogodzinne bloki warsztatowe, a każdy z nich poprowadzi inny pedagog. Przewidziana jest również przerwa na obiad trwająca dwie godziny. Blok poranny związany jest z ruchem, oddechem i obudzeniem. Drugi blok z relaksacją, oddechem i wyciszeniem. W trakcie zajęć pedagodzy będą przeplatać praktykę z teorią (m.in. elementy wykładu).

 

Piotr Masztalerz / Movement Aikido
czw. 24.02, 10.00–14.00
Podczas „Oddech/Ciało CAMP vol.2” chciałbym podzielić się filozofią aikido w rozumieniu praktyki ruchu movement oraz świadomym wydobywaniu autentycznych impulsów i jakości płynących z tradycyjnych elementów ruchu tej sztuki. Skupimy się na pracy z oddechem w trakcie ćwiczenia sposobów japońskiego przemieszczania się w przestrzeni. Podzielę się  podstawowymi formami pracy z bronią (bokken i jo). Będziemy szukać rozluźnienia, harmonii oraz cielesnego dialogu w pracy z partnerem. Aikido poza aspektem samoobrony i treningu to również ścieżka głębokiego samorozwoju i umiejętności balansu pomiędzy oddechem, ruchem i umysłem.

Agnieszka Rybak / KA-HI Bodywork Method
16.00–20.00
KA-HI Body Art to holistyczna praca z ciałem oparta na mądrości hawajskiej oraz na współczesnych praktykach cielesnych. Podczas działania, przy zachowaniu najwyższej jakości dotyku i jego precyzji, w delikatnej, ale głębokiej pracy na tkankach, rozluźnianiu stawów, a także wprowadzaniu delikatnego ruchu, szukamy dróg do obudzenia ciała i jego czucia. Uwzględniamy przy tym naturalne zasoby i osobiste ograniczenia osoby przyjmującej zabieg. Poprzez ruch, dotyk i zaproszenie oddechu, osoba przyjmująca KA-HI otrzymuje wsparcie po to, aby mogła świadomie koncentrować się na własnych odczuciach i obserwować, jak pod wpływem głębokiego rozluźnienia wyłącza nawykowe utrzymywanie napięcia, tym samym osiągając większy spokój. W zależności od potrzeb może to być łagodna lub intensywna praca. Wierzę, że każdy człowiek ma w sobie zasoby sił witalnych, a za pomocą masażu możemy uruchomić ich naturalny i swobodny przepływ w ciele. Dzięki temu uzyskujemy dostęp do samoregulacji zdrowia i możliwości korzystania z pełnego potencjału życia. Wierzę, że masaż daje zdolność odczuwania swobody, radości oraz  lekkości doświadczania siebie i świata.

 

Sebastian Bielecki / Movement Interakcje
pt. 25.02,  10.00–14.00
Movement to całościowe podejście do zagadnienia ruchu. Wychodzi z założenia, że ruch stanowi nieodłączną i niezbędną część życia. Towarzyszy nam w każdym momencie, nie tylko podczas zaplanowanej sesji z trenerem personalnym czy czasu spędzonego na siłowni. Zajęcia movement to narzędzie do zmiany nawyków ruchowych; inspiracja do tego, jak sprawić, żeby ruch stał się częścią życia, a nie jedynie jednostką treningową.
To szerokie podejście do ruchu zakłada pracę z ciałem w osadzeniu z oddechem i uważnością, nie ograniczając się do specjalizacji w jednej dziedzinie. Wykorzystuje techniki, doświadczenie i wiedzę z m.in.: gimnastyki, tańca, capoeiry, sztuk walki, świata zwierząt oraz praktyk wewnętrznych takich jak joga czy qigong. Poza tym, to również praca nad koordynacją, ruchowe łamigłówki i zabawy oraz inne elementy wpływające na sprawność fizyczną człowieka. Movement uczy jak efektywnie wpływać na regenerację oraz jak budować odporność poprzez tzw. praktyki wewnętrzne, pracę z oddechem czy relaksację.

Paweł Wójtowicz / Feldenkrais Method®
16.00–20.00
Metoda Feldenkraisa to lekcje ruchowe, w których zwracasz uwagę, jak się poruszasz. Uświadamiasz sobie własne nawyki i preferencje. Eksplorujesz nowe sposoby. Uczysz poruszać się lepiej, swobodniej, z mniejszym wysiłkiem, napięciem czy bólem. Autor metody – Moshe Feldenkrais – połączył swoje umiejętności ze sztuk walki (judo, jujutsu), wiedzę z fizyki i neurobiologii oraz inspiracje ruchami niemowlęcymi i zwierzęcymi. Przygotował ponad pół tysiąca lekcji m.in. o oddychaniu.
Na zajęciach uczymy się bez naśladowania, bez porównań i konkurencji, a nawet bez intelektualnej analizy. Jak małe dzieci z ciekawością, próbując, organicznie, sami z siebie, kierując się odczuciami i intuicją. Rozwijając w sobie takie uczenie, możemy korzystać z niego w innych dziedzinach życia, nie tylko w ruchu.

 

Kamila Karpińska / Stresoterapia
sob. 26.02, 10.00–14.00
Moją misją jest wspieranie innych w rozwoju osobistym i odnajdywaniu wewnętrznego spokoju. Fascynuje mnie związek ciała i umysłu oraz wszelkie terapeutyczne formy pracy z ciałem pomagające uwolnić stres i odzyskać radość życia. Stresoterapia to moje holistyczne podejście do radzenia sobie ze stresem, oparte na wiedzy akademickiej i na intuicji płynącej z serca. Uważam, że stan naszego umysłu jest nieodłącznie związany ze stanem naszego ciała i odwrotnie. Dlatego w pracy w moim gabinecie i na warsztatach łączę naukę (terapię psychosomatyczną stresu i traumy Somatic Experiencing) i duchowość; wiedzę z Zachodu (neuropsychologię i Metodę Wima Hofa) i Wschodu (jogę, medytację, oddech). Wierzę w ludzi i wierzę w dobro.
Czy w codziennym życiu brakuje ci energii? Nie pomaga ci kolejna kawa ani spanie do południa? A może jest odwrotnie? Twój umysł pędzi jak szalony, a ciało jest pełne napięcia i stresu, którego nie potrafisz się pozbyć? Czy wiesz, że możesz to zmienić korzystając z darmowych narzędzi, zawsze dostępnych i prostych w obsłudze?
Zapraszam na warsztaty, na których poznacie naturalne sposoby wpływania na swój poziom energii w oparciu o ćwiczenia oddechowe, jogę, neuronaukę i medytację.

Yang: sesja energetycznej jogi, oddechów aktywizujących układ nerwowy inspirowanych metodą Wima Hofa i pranajamą Bhastrika oraz (opcjonalnie) kontaktem z zimnem.
Yin: sesja jogi powięziowej, oddechów wyciszających układ nerwowy inspirowanych pranajamami oraz neuronaukowymi metodami wyciszania organizmu zakończonych medytacją.

Iwona Olszowska / Body Mind Centering Method®
16.00–20.00
Body Mind Centering® (BMC®) jest podróżą poprzez doświadczanie żywego i ciągle zmieniającego się terytorium ciała. Odkrywcą jest nasz umysł – myśli, uczucia, energia, duch i dusza. Podróż ta prowadzi do zrozumienia tego, jak umysł wyraża się poprzez ciało w ruchu. Jedną z cech przyrody jest tworzenie wzorców. Człowiek będący częścią przyrody również je tworzy. Ruch ciała odzwierciedla ruch naszego umysłu; jego jakość w danym momencie jest manifestacją ekspresji umysłu. Umysł jest jak wiatr, a ciało – jak piasek; jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wieje wiatr, możesz przyjrzeć się piaskowi. W BMC® „centering” jest procesem szukania równowagi, a nie celem. Ten proces jest oparty na dialogu, a dialog z kolei, na bezpośrednim doświadczaniu.

 

Jakub Gontarski / Koordynacja motoryczna / Buteyko Clinic International Method®
niedz. 27.02, 10.00–14.00, 16.00–20.00
Warsztaty, którymi się podzielę, służą poprawie i rozwojowi koordynacyjnych zdolności motorycznych, poczucia rytmu oraz prawidłowym wzorcom oddechowym. Trening zbudowany jest z ćwiczeń wspierających integrację systemu nerwowo-mięśniowo-stawowego, siłę oraz plastyczność mózgu. Poziom sprawności motorycznej człowieka wynika w znaczącym stopniu z koordynacyjnych zdolności motorycznych, które warunkują czynności ruchowe i decydują w dużej mierze o efektywności działań i zachowań motorycznych jednostki bez względu na dyscyplinę ruchową. Pojęcie „zdolność koordynacyjna” dawniej ujmowano synonimicznie jako „zwinność”, rozumianą z kolei jako zdolność do scalania ruchów różnych rodzajów w jedną całość oraz zdolność do szybkiego przestawiania się z jednych aktów ruchowych na inne.

Naukowa metoda oddechowa Buteyko Clinic International Method® wiąże się z kolei z poprawą wydajności procesów fizjologicznych i biomechanicznych naszego ciała. To program stworzony przez dr. Konstantina Buteykę i kontynuowany przez Patricka McKeowna, który jest światowej sławy ekspertem w dziedzinie oddychania. Przyjrzymy się wzorcom oddechowym i pogłębimy wiedzę z fizjologii oddechowej. To metoda wspierająca pracę układu oddechowego i sercowo naczyniowego. Pomaga osobom z różnymi dolegliwościami i objawami chorób (np. astma, nadciśnienie, stres, depresja, problemy ze snem, duszności). Metoda również wspiera profesjonalnych sportowców, zawodników sportów walk, pasjonatów sztuki walk, tancerzy, aktorów oraz ludzi zajmujących się różnymi dziedzinami rekreacji.

„Moim kierunkiem w rozwoju to ciało gibkie, zwinne, wytrzymałe, mobilne, wrażliwe, instynktowne, obecne, czujne w przepływie, ciało zintegrowane w oddechu, rytmie i z wyostrzonymi zmysłami”.

Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku.

Fot Zofia Bermejo-DarskaIwona Olszowska jest tancerką, choreografką oraz nauczycielką tańca współczesnego, świadomości ciała, kontakt improwizacji oraz improwizacji jako performance i Somatic Movement Educator według metody Body Mind Centering. Była kierownikiem artystycznym Eksperymentalnego Studia Tańca. Doświadczenie zdobywała w centrach tańca w Nowym Jorku oraz na uniwersytetach w Waszyngtonie, Alabamie i Calgary, na warsztatach Śląskiego Teatru Tańca i Centrum Animacji Kultury. Uczy w krakowskiej Hurtowni Ruchu, na Akademiach Muzycznych w Łodzi i Krakowie oraz w Warsaw Dance Department. Tworzyła spektakle i choreografie dla zespołu EST, Polskiego Teatru Tańca, Teatru Rozmaitości, Narodowego Starego Teatru i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Występowała w USA, Kanadzie, Finlandii, Rosji, Anglii, Norwegii, Izraelu i Mołdawii. Tańczy solowo (ostatnio również w przestrzeniach alternatywnych) i wykonuje improwizacje strukturalne m.in. lecture performance oraz site specific. Tworzy Obszar Tańca w Teatrze Barakah w Krakowie.

Fot. Marcin OsmanAgnieszka Rybak uczy, porusza się, poszukuje. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego w ramach programu badawczego BodyConstitution. Autorka warsztatów „Struna ciała” i „Bojowy partnering” wraz z Jakubem Gontarskim. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu. Absolwentka Academy of New Dance and Improvisation oraz programów instruktorskich z zakresu terapii, tańca i ruchu. Współtworzyła m.in. spektakle „Animan – I Am That”, „Dom Wariatów” oraz „Idiotę” (Teatr Pieśń Kozła). Jest terapeutą oraz nauczycielem Lomi Lomi Nui – hawajskiej metody pracy z ciałem w systemie Aloha International – oraz Life Impressions Bodywork (Ayurweda & Life Impressions Institute). W swojej pracy terapeutycznej łączy metody oparte na ruchu, oddechu i naturalnej ekspresji pracy z ciałem z masażem tajskim, powięziowo-mięśniowym rozluźnianiem energetycznym oraz metodą Ilan Lev. Członkini ECITE (Europejska Wymiana Nauczycieli Contact Improvisation). Inicjatorka wrocławskiego środowiska kontakt improwizacji. Prowadzi regularne zajęcia i warsztaty. Współtwórczyni festiwalu CYRKULACJE i projektów „Planet Kids” oraz „Kobietnik”.

Fot. archiwum prywatneKamila Karpińska jest praktykiem neuronaukowej metody Somatic Experiencing®, akredytowanego przez European Association for Somatic Experiencing® (EASE). Członkini nadzwyczajna Polskiego Stowarzyszenia Somatic Experiencing®, absolwentka jak dotąd jedynego w Polsce szkolenia Stephena Porgesa „Jak budować w sobie poczucie bezpieczeństwa. Teoria poliwagalna” i facylitatorką metody EmotionAid®. Od 17 lat uczy jogi – ukończyła w Indiach kurs nauczycielski Yoga Teacher Training RYT-200. Prowadziła zajęcia w Joga Centrum Adama Bielewicza w Warszawie. Jej misją jest wspieranie innych w odnajdywaniu wewnętrznego spokoju i rozwoju osobistym. Fascynuje ją związek ciała i umysłu oraz wszelkie terapeutyczne formy pracy z ciałem, pomagające uwolnić stres i odzyskać radość życia.

Fot. Tobiasz PapuczysPiotr Masztalerz shidōin 6 dan, jest głównym instruktorem Wrocław Aikikai. Rozpoczął trening w 1988 roku pod okiem shihana D. Brunnera. W 1999 roku ćwiczył u shihana Minoru Kanetsuki w Londynie. Przez rok był uchideshi u shihana T. K. Chiby w San Diego w Stanach Zjednoczonych. Prowadził zajęcia na Politechnice Wrocławskiej (od 2003) oraz Uniwersytecie Wrocławskim (2003–2004) i Zespole Szkół Akademickich we Wrocławiu (od 2015). Od 2007 roku współpracuje z Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu, od 2016 roku otacza opieką merytoryczną badania prowadzone przez Studio Kokyu. Prowadzi zajęcia i szkolenia w Polsce i za granicą (m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Kenii, Chile, Rosji, Stanach Zjednoczonych). Autor książki „Królestwo kurzu” (2018).

Fot. archiwum prywatnePaweł Wójtowicz jest certyfikowanym nauczycielem Metody Feldenkraisa. Zajmuje się nią od 12 lat. Ukończył 4-letni kurs nauczycielski w Anglii. Jest członkiem Brytyjskiego Stowarzyszenia Metody Feldenkraisa. Od 2013 prowadzi warsztaty w całej Polsce i za granicą. Zrealizował również zajęcia na Akademii Muzycznej w Katowicach i w Łodzi oraz na festiwalu Cyrkulacje we Wrocławiu. Ponadto pracuje indywidualnie tą metodą z dziećmi z porażeniem mózgowym w Ukrainie i Kazachstanie.

Fot. archiwum prywatneSebastian Bielecki jest trenerem personalnym i nauczycielem ruchu. Od najmłodszych lat zafascynowany ruchem i człowiekiem. Przez kilkanaście lat trenował sporty i sztuki walki, głównie brazylijskie jujutsu. Od kilku lat mocno pochłonięty praktyką ruchu w nurcie movement, inspirowaną metodą Ido Portala, Józefa Frucka oraz Akademii W Gruncie Ruchu. Założyciel Movement Poznań – społeczności i przestrzeni edukacyjnej, gdzie uczy ruchu w formie indywidualnych sesji z narzędziami i regularnych zajęć. W swoim podejściu do ruchu korzysta z wielu dyscyplin, zwracając uwagę na wszechstronny rozwój i odchodząc od modelu specjalizacji ruchowej. Praktykę opiera o uważność, oddech oraz doświadczenie.

Kuba Gontarski, fot. Marcin OsmanJakub Gontarski jest trenerem, certyfikowanym instruktorem programów oddechowych Oxygen Advantage® oraz Buteyko Clinic International® Accredited Practitioner. Pracuje jako certyfikowany trener personalny pod okiem Steve’a Maxwella (USA) i wielu innych mistrzów. Specjalizuje się w treningu ogólnorozwojowym i koordynacyjno-motorycznym. Certyfikowany instruktor rekreacji ruchowej (specjalizacja samoobrona AZS-AWF Wrocław). Absolwent Wrocławskiej Szkoły Kaskaderów Filmowych „13” pod kierunkiem Marka Sołka. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego w ramach projektów badawczych BodyConstitution i Actor’s Atelier. W latach 2013–2016 współpracował z Józefem Fruckiem z Fighting Monkey i innymi wybitnymi pedagogami ruchu. Współpracuje z wrocławską filią Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie jako trener-pedagog. Dziewięć lat uprawiał japońskie judo w klubach sportowych Gwardia Wrocław i AZS-AWF Wrocław, dziesięć lat trenował Capoeira (w Brazylii i wielu krajach europejskich) i związany jest z nią do dziś. Trenuje boks, biega, czerpie inspiracje z różnych dziedzin ruchu. Przez siedem lat praktykował kontakt improwizacje i taniec współczesny w Polsce i za granicą. Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych MOMENTUM. Współorganizuje Wrocławski Festiwal Ruchu „Cyrkulacje”. Lider programu edukacyjnego Planet Kids we Wrocławiu. Współpracował z przychodnią rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczną AGAVITA. Twórca programu edukacyjnego Bojowy Partnering. Ma trzydzieści lat doświadczenia w treningu ogólnorozwojowym, sporcie, sztukach i sportach walki oraz tańcu.

www.jakubgontarski.com
www.youtube.com/@martialpartnering2109
www.facebook.com/OddechRuchTransformacja
www.facebook.com/martialpartnering/

czw. 24.02, 10.00–14.00 Movement Aikido (Piotr Masztalerz)
16.00–20.00 KA-HI Bodywork Method (Agnieszka Rybak)

pt. 25.02, 10.00–14.00 Movement Interakcje (Sebastian Bielecki)
16.00–20.00 Feldenkrais Method® (Paweł Wójtowicz)

sob. 26.02, 10.00–14.00 Stresoterapia (Kamila Karpińska)
16.00–20.00 Body Mind Centering Method® (Iwona Olszowska)

niedz. 27.02, 10.00–14.00 Koordynacja motoryczna (Jakub Gontarski)
16.00–20.00 Buteyko Clinic International Method® (Jakub Gontarski)

Każdego dnia odbędzie się dwugodzinna przerwa obiadowa.

Zapisy do 20 lutego 2022 pod adresem: jakubgontarski.trener@gmail.com
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Cena obozu w przypadku wpłaty zaliczki do 31 stycznia: 960 PLN (z wliczonym ubezpieczeniem).
Cena obozu w przypadku wpłaty zaliczki po 31 stycznia: 1160 PLN (z wliczonym ubezpieczeniem).
Ceny nie zawierają noclegu i wyżywienia.
Wpłata zaliczki 500 PLN jest potwierdzeniem uczestnictwa i zapewnieniem miejsca.

Istnieje możliwość rezygnacji i zwrotu zaliczki maksymalnie na 3 dni przez rozpoczęciem Oddech/Ciało – CAMP vol. 2

Organizatorzy przewidują możliwość zamówienia posiłku (do wyboru zestawy wegetariańskie, wegańskie, mięsne i bez alergenów). Osoby zainteresowane prosimy o podanie takiej informacji podczas zapisów.

Istnieje możliwość tłumaczenia kornerowego dla uczestników z zagranicy.