Aktualnie jesteś: SŁOŃCE Szkoła Reny Mireckiej / Warsztaty

Przejście

Laboratorium parateatralne prowadzone przez Marca Balbiego Dipalmę w ramach SŁOŃCE Szkoły Reny Mireckiej

czw.–pon. 17–21/06/2021, 16:00–20:00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Zapisy do 6 czerwca
W języku angielskim

Przejście
Fot. Magdalena Mądra

Czasem czuję, że moje codzienne życie nie wystarcza,
aby zaspokoić moje pragnienie Miłości, Wiedzy i Prawdy.

Czasem czuję się opuszczony.
Czasem nie mam czasu się uśmiechać.
Czasem nie mam czasu płakać.
Ale jeśli to miejsce nie jest tym właściwym,
gdzie mam pójść?

Czasem nie mogę. Nie mam czasu,
bo muszę gdzieś pójść i coś zrobić.
Ale po co i dla kogo? Czasem
moje serce pyta:
Jak kochać?

Gdy idę drogą i się mijamy,
Zadaję sobie pytanie: Czy to doprawdy Ty, czy to doprawdy ja?
Być może oboje szukamy
tego samego horyzontu światła?
A czasem Czas

mija,
mija,
przechodząc obok.

„Przejście” to laboratorium parateatralne poświęcone odkrywaniu Tajemnicy Obcowania ‒ temu, czym ono jest i jak można go doświadczyć.

Jeśli odczuwasz potrzebę przeniesienia się w miejsce, które będzie twórczym schronieniem, gdzie będziesz mógł oczyścić się z nawyków, oddać Siebie mnie, i gdzie ja oddam siebie Tobie, miejsce, w którym będziemy mogli być razem w szczególnym poczuciu przynależności, proszę przyjdź.

Spotkanie rozpocznie się od medytacji i modlitwy, które pozwolą nam osiągnąć stan wyciszenia, spokoju i wewnętrznej koncentracji, będących wstępem do twórczych poszukiwań. Śpiewając mantry, otworzymy się na siebie, połączy nas Najwyższa Energia.

Trening aktorski – oparty na przekazie Reny Mireckiej, aktorki Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego – obejmuje rozgrzewkę, trening hathajogi w parach i ćwiczenia fizyczne, wokalne oraz plastyczne ‒ posłuży nam jako narzędzie przełamania kontroli umysłu nad ruchem fizycznym. Technika ta jest kluczem do otwarcia naszego ciała energetycznego i wyzwolenia twórczej energii, która znajduje się w nas i wokół nas. Radosnej energii ukrytego w nas boskiego dziecka.

Improwizując, sięgniemy do naszych doświadczeń, pytań, pragnień, marzeń i uczuć, poszukując motywacji, która pomoże nam obudzić rytm, impulsy, otwierające drogę wiodącą w głąb procesu, ku byciu tu i teraz. Improwizacja horyzontalna umożliwia nam odniesienie się do siebie nawzajem i do danej sytuacji. Istnieje też improwizacja, którą określam mianem wertykalnej, która prowadzi nas ku wertykalnemu spotkaniu.

Przydatne w naszych poszukiwaniach będzie sięganie do tradycyjnych źródeł twórczych. Żywy dialog z tradycją z wykorzystaniem improwizacji pomaga zrozumieć pewne aspekty techniki sztuk performatywnych, a szczególnie badać istotę Ludzkiej Obecności.

W czasie, który spędzimy razem, będziemy uczestniczyć w działaniach parateatralnych, które zostały wcześniej zaprojektowane. Staram się odpowiedzieć na pytanie, jak z tradycyjnych elementów stworzyć współczesny rytuał, który będzie dla nas żywy i który nas połączy, zjednoczy ‒ taniec, śpiew, gra, działanie i recytacja tekstów jako nasz wspólny dar, jako droga ku Wspólnej Obecności, która jest Miłością.

Razem!

Marco

Uczestnicy: muzycy, aktorzy, tancerze, śpiewacy, piosenkarze, terapeuci, pracownicy socjalni, poszukiwacze duchowi

Fot. Rafał DębskiMarco Balbi Dipalma urodził się w 1982 roku w Angerze, we Włoszech. Ukończył Wydział Teatru i Dramatu na Uniwersytecie Bolońskim. Od 2001 roku studiował i pracował z mistrzem Dimitrim Pasqualim, od którego nauczył się podstaw tradycyjnego aktorstwa. Od 2004 roku uczestniczy w parateatralnych laboratoriach Reny Mireckiej, z czasem zostając jej asystentem. Obecnie kontynuuje poszukiwania parateatralne w Instytucie Grotowskiego, gdzie jest liderem Szkoły Reny Mireckiej SŁOŃCE. W 2017 roku rozpoczął realizację własnych warsztatów parateatralnych „Przejście”, prowadzonych zgodnie z nauczaniem Reny. Studiował u niej trening wypracowany w Teatrze Laboratorium, ćwiczenia plastyczne, różne techniki medytacyjne, hathajogę, działanie i strukturę, proste tańce, pieśni, pracę z głosem, pracę wokalną z tekstem i pisanie pieśni.

Uczy jogi, tworzenia filmów wideo, tai chi chuan. Uczy się i trenuje tai chi chuan u mistrza Shi Rong Hua. Od 2015 roku jest asystentem Kristofera Twofeathersa, odprawiającego starożytne rytuały uzdrawiania, inipi gapi („ceremonię szałasu potu”) oraz wykonującego tańce i pieśni rdzennych Amerykanów. Prowadzi też badania nad tańcami kubańskiej Santerii. Pobiera nauki duchowe oraz uczy się jogi u hinduskiej mistrzyni Ammy.

Więcej informacji: facebook.com/thesuntheschoolofrenamirecka
instagram.com/thesun_schoolrenamirecka

youtube.com

17–21/06/2021, 16:00–20:00

Koszt: 550 PLN

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 6 czerwca na adres m.balbi@grotowski-institute.pl. Liczba miejsc ograniczona. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Galeria zdjęć