Aktualnie jesteś: Rzeczy zbędne

Someone Like Me

Spektakl Niny Khyzhnej
W ramach III Festiwalu Teatru na faktach „Rzeczy zbędne”

Osoby niepełnosprawne Napisy CC

sob. 22.06.2024, 16.00
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego
Czas trwania: 75 minut
W językach ukraińskim i angielskim, z napisami w języku polskim

Dla widzów od 16 r.ż.

Bilety: 25/35 PLN
Karnet: 80 PLN

 

Someone Like Me
fot. Andriy Pasternak

„Someone Like Me” to solowy występ Niny Khyzhnej, artystki współpracującej z charkowskim Teatrem Nafta. Spektakl powstał na podstawie wywiadów z Ukraińcami różnej płci i w różnym wieku (najmłodsza osoba miała 6 lat, a najstarsza – 90), wykonującymi różne zajęcia. Ich doświadczenia są odmienne, ale każde z nich zasługuje na wypowiedzenie, tak aby zostało usłyszane i zrozumiane: wszyscy bowiem żyją w niebezpieczeństwie i stają się zbiorowym ciałem, które ulega przekształceniu, starając się dostosować do wojennej, dziwacznej rzeczywistości.

Głównymi środkami wyrazu wykorzystywanymi w spektaklu są ruch i taniec – język ciała, który nawiązuje do wypowiedzi i codziennych czynności osób, z którymi przeprowadzono rozmowy. Jest to spektakl na wskroś fizyczny: stanowi podróż bezcielesnej istoty przez ciała tych, którzy żyją w nieustannym zagrożeniu. Ich mięśnie, gesty, nawyki ruchowe odzwierciedlają przeżywane uczucia: strach, ból, smutek. Zarazem stan fizyczny i ruchy tych osób ujawniają strategie wynikające z woli walki i przetrwania, pozwalające na przeciwstawienie się trudnym emocjom: szukanie przyjemności, odczuwanie pragnień, humor zanurzony w poczuciu paradoksu.

fot. Kateryna PereverzevaNina Khyzhna jest ukraińską reżyserką teatralną, performerką, podagożką i choreografką. Studiowała aktorstwo teatralne i filmowe na Narodowym Uniwersytecie Artystycznym im. Iwana Kotlarewskiego w Charkowie. Współpracowała z teatrami europejskimi m.in w Polsce (Teatr Brama, Teatr Powszechny), na Słowacji i w Austrii. Współpracuje przy rozmaitych projektach z niezależnymi teatrami ukraińskimi, m.in. Teatrem Nafta oraz Teatrem Varta. Jako aktorka i performerka pracowała w Charkowskim Państwowym Akademickim Teatrze Dramatycznym im. Tarasa Szewczenki oraz w Charkowskim Teatrze dla Dzieci i Młodzieży. Jej spektakle i dzieła teatralne prezentowane są na różnych festiwalach w Polsce, Niemczech, Włoszech i w Ukrainie. Prowadzi także laboratorium praktyk performatywnych i teatralnych. Zajmuje się teatrem fizycznym, sztuką performansu oraz dokumentem.

Reżyseria i wykonanie: Nina Khyzhna
Tekst: Luba Ilnytska
Choreografia: Anatolii Sachivko
Dźwięk: Nick Acorne
Kostiumy i scenografia: Anna Oramus
Pracownia krawiecka: Vita Kushnyrevych
Światło: Oleksandr Chyzh

 

sob. 22.06.2024, 16.00

Jeśli są Państwo osobami ze szczególnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne