Aktualnie jesteś: Więcej niż teatr

Teatr podążający za osobą

Sesja III w ramach semestru „Więcej niż teatr” podczas XV Przeglądu Form Osób Niepełnosprawnych MASKA 2016 w Ostrowie Wielkopolskim

12—14/04/2016 {wtorek—czwartek}
Ostrów Wielkopolski
Forum Synagoga, Ostrowskie Centrum Kultury, Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim,
Ostrowskie Centrum Hipoterapii, Wtórek pod Ostrowem Wielkopolskim

Więcej informacji pdf

Teatr podążający za osobą stwarza przestrzeń, w której każdy człowiek/aktor indywidualnie wybiera styl działania, uczy się we własnym tempie i sam decyduje o swoim rozwoju, o tym kiedy i jak daleko wyjdzie poza znaną sferę komfortu i bezpieczeństwa. Podążanie za osobą jest nie tylko głównym wyzwaniem, lecz także medium i celem wszystkich artystycznych oddziaływań teatralnych i arteterapeutycznych. Prowadzą one do uelastycznienia sposobów działania i rozwijania życiowych umiejętności u osób charakteryzujących się mniejszą sprawnością.

Dominantą sesji zaprogramowanej przez dr Anitę Stefańską będzie refleksja nad teatroterapią rozumianą jako proces, którego specyfika zakłada i wymaga podążania za osobą twórcy. Sesja będzie towarzyszyć XV Przeglądowi Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA. Złożą się na nią warsztaty, wykład, spotkania oraz spektakle. Wśród prowadzących: Eugeniusz Józefowski, Magdalena Kajewska, Tomasz Kuta, Ilona Mędykowska, Anita Stefańska i Teresa Wilk.

Eugeniusz JoXzefowski autoportretProf. Eugeniusz Józefowski – profesor sztuk plastycznych zatrudniony w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Uprawia twórczość artystyczną w dyscyplinach: malarstwo, grafika, rysunek, fotografia. Autor 70 wystaw indywidualnych w latach 1979–2015 w Polsce, Niemczech, Holandii, Danii oraz uczestnik 144 wystaw zbiorowych ogólnopolskich i międzynarodowych w latach 1983–2015. Ważnym obszarem jego zainteresowań twórczych i edukacyjnych są warsztaty twórcze – w latach 1978–2015 przeprowadził ich ponad 300, co zaowocowało wypracowaniem autorskiej koncepcji. Zainteresowania naukowe plasują się w obszarze edukacji artystycznej, edukacji sztuką, arteterapii. Autor licznych publikacji i monografii, m.in. Arteterapia w sztuce i edukacji, Edukacja artystyczna w działaniach warsztatowych, Warsztat twórczy jako okazja rozwoju podmiotowego w przestrzeni sztuki.

Magdalena Kajewska - foto MalikMagdalena Kajewska – absolwentka pedagogiki wczesnoszkolnej z przedszkolną na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1997) i studiów podyplomowych z matematyki na UAM. Oligofrenopedagog (kurs kwalifikacyjny ODN Leszno), dogoterapeuta, hipoterapeuta, instruktor jazdy konnej. Od 1995 roku nauczyciel w Zespole Szkół Specjalnych. Od 2005 roku propagatorka zajęć jeździeckich w rewalidacji osób z niepełnosprawnością umysłową w Ostrowie Wielkopolskim. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego. Założycielka Stowarzyszenia Ostrowskie Centrum Hipoterapii (od 2007 roku). Współorganizatorka (od 2001 roku) Przeglądu Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA.

Tomasz Kuta – terapeuta dzieci i młodzieży z kwalifikacjami w zakresie pedagogiki, logopedii i psychologii zachowań społecznych, oligofrenopedagog. Autor warsztatów choreoterapeutycznych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz seniorów. Wykładowca akademicki. Współpracuje m.in. z Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym METIS i Instytutem Doskonalenia Nauczycieli WIEDZA w Katowicach w zakresie szkolenia rad pedagogicznych.

Ilona Medykowska autoportretIlona Mędykowska – absolwentka Akademii Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Ważnym dla niej tematem jest człowiek z jego emocjami i bagażem życiowych doświadczeń. Poszukuje głębi nie tylko na twarzy, ale także w całej sylwetce portretowanych. Już w trakcie studiów zainteresowała się wykorzystaniem materiałów odpadowych (makulatury) jako tworzywa do „malowania”. Od kilkunastu lat zajmuje się przede wszystkim tworzeniem form przestrzennych z utwardzonego papieru pakowego.

Teresa Wilk, foto Igor Radziewicz - Winnicki Dr hab. Teresa Wilk – absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 1995 roku pracuje w Katedrze Pedagogiki Społecznej na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Główny wątek jej eksploracji naukowo-badawczych dotyczy zakresu i możliwości aktywizacji lokalnych społeczności z wykorzystaniem sztuki teatralnej. W jej pracach odnajdujemy m.in. przykłady zastosowania sztuki teatralnej w przebudowie, modernizacji i usprawnieniu warunków życia, przestrzeni środowiska oraz relacji międzyludzkich. Autorka ok. 100 artykułów i recenzji naukowych, prac pod redakcją oraz prac zwartych, m.in.: Uczeń i Teatr. Realia a poszukiwania możliwości realizacji edukacji teatralnej w szkole (współautor Halina Guzy-Steinke, Toruń 2009), Rewitalizacja społeczna poprzez współczesną sztukę teatralną w ocenie reprezentantów (twórców i odbiorców) sztuki dramatycznej Legnicy, Nowej Huty i Wałbrzycha (Katowice 2010), Logic of Some – Selected – Contempts in Contemporary Education (Between Education and Perception of Committed Art/Theatre) (Toruń 2014), Obecność sztuki teatralnej w codzienności życia społecznego. Nowe obszary zainteresowań pedagogiki społecznej (Katowice 2015).

Dr Anita Stefańska – adiunkt na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie prowadzi badania w dziedzinie rozwoju umiejętności społecznych osób z niepełnosprawnościami przez działania teatralne. Jest instruktorem teatralnym (wychowanka prof. Waldemara Wilhelma) i certyfikowanym arteterapeutą. Ważnym obszarem jej zainteresowań twórczych są warsztaty teatroterapii, na których dzieli się swoimi praktycznymi doświadczeniami z nauczycielami, psychologami i terapeutami oraz innym specjalistami ze Wschodniej i Środkowej Europy. Jest członkiem Zarządu i współzałożycielką Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich „Kajros” oraz członkiem North American Drama Therapy Association. Opublikowała wiele artykułów oraz monografię Teatroterapia jako metoda kształtowania poczucia godności u osób niepełnosprawnych intelektualnie (Poznań – Kalisz 2012).

Sesja pod patronatem Starosty Ostrowskiego oraz Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich „Kajros”

logo_kajros   znak_powiatu_2cmyk