Aktualnie jesteś: Więcej niż teatr

Wspólnym głosem

Sesja I w ramach semestru „Więcej niż teatr”

4—7/02/2016 {czwartek—niedziela}
PWST Filia we Wrocławiu, ul. Braniborska 59

Więcej informacji pdf

Fot. Nadine LoësUla Grzela – aktorka, praktyczka teatru. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie Oddziału we Wrocławiu. Skupia się na intensywnym poszukiwaniu i pogłębianiu sztuki teatru przez praktyczne spotkania z ludźmi teatru. Szczególnie istotne było dla niej spotkanie z Reną Mirecką i Teatrem Cinema. W Niemczech praktykuje teatr w kontekście społecznym, prowadzi autorski, integracyjny projekt teatralny „Moment mal, bitte!”, skupiający aktorów z mentalnymi, psychicznymi i innymi nie-możliwościami. Projekt otrzymał nagrodę Aktiv für Demokratie und Toleranz. Grzela działa performatywnie w przestrzeni otwartej. Jako aktorka (poruszająca się na wózku inwalidzkim) związana jest z Junges Landestheater Bayern.


Fot. Nadine LoësMagdalena Lange – absolwentka wydziałów nauk przyrodniczych i humanistycznych, doktorantka filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoje życie związała z teatrem i pisaniem. Współpracowała z teatrami krakowskimi. W Instytucie im. Jerzego Grotowskiego koordynuje projekt „Więcej niż teatr”. Pisze i publikuje poezje.


Fot. Robert KwiatkowskiCornelia Linnemann – terapeutka w obszarze ergoterapii i komunikacji społecznej, pracuje z osobami z niepełnosprawnością umysłową/mentalną i o tzw. niepełnosprawności sprzężonej, często poza możliwością komunikacji werbalnej. Od wielu lat uczestniczy jako performerka w projekcie teatralnym „Moment mal, bitte!” w Niemczech, który otrzymał nagrodę Aktiv für Demokratie und Toleranz.


agnieszka_zdjecie5Agnieszka Piasecka – absolwentka kulturoznawstwa o specjalności teatrologicznej na Uniwersytecie Łódzkim, Kursów Dramy I i II stopnia organizowanych przez Assitej, Podyplomowego Studium Arteterapii organizowanego przez Instytut Ericksonowski i Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę INSEA oraz Szkoły Trenerów. Od 1995 roku członkini Stowarzyszenia „Terapia i Teatr”, którego była prezesem w latach 2000–2008. Od 2014 roku prezes Fundacji Forestille. Od 1995 roku dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Biennale „Terapia i Teatr” w Łodzi. Była współtwórczynią spektaklu Idź się leczyć! Inki Dowlasz w reżyserii Antoniego Słocińskiego (2010). Współredaktorka książek: Terapia i teatr. Wokół problematyki teatru ludzi niepełnosprawnych (2006), Spektakl jako wydarzenie i doświadczenie (2013). W latach 2010–2012 koordynatorka projektu „Teatr PLUS” w Toruniu. Prowadzi projekty i warsztaty teatralno-terapeutyczne.


Fot. Tobiasz PapuczysJana Pilátová – profesor Wydziału Teatralnego Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (DAMU), gdzie wykłada od 1990 roku. W 1968 roku przebywała na stażu w Teatrze Laboratorium i od tego czasu publikuje w Czechach i za granicą artykuły o pracy Jerzego Grotowskiego, jego uczniów i kontynuatorów oraz tłumaczy ich teksty. Syntezą jej wieloletnich przemyśleń nad dokonaniami Grotowskiego jest opublikowana w 2009 roku książka Hnízdo Grotowského. Na prahu divadelní antropologie. Współpracuje z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego, a także z Odin Teatret w ramach Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru (ISTA). W latach 1998–2002 prowadziła Integracyjny Program Kreatywności, w którym teatr spełniał rolę terapeutyczną. Współpracuje jako dramaturg z niezależnymi zespołami teatralnymi: Teatr Continuo i Farma v jeskyni. W 2005 roku otrzymała czeską nagrodę „Żywy skarb”, a w 2009 roku odznakę „Zasłużony dla kultury Polskiej”. Kuratorka projektu „Więcej niż teatr”.


Anna ZubrzyckiAnna Zubrzycki – wychowała się i zdobyła wykształcenie w Australii. Ostatnie trzydzieści osiem lat spędziła w Polsce, pracując jako aktorka i pedagog. Była członkinią-założycielką i główną aktorką Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” (1977–1992). W 1996 roku, wraz z Grzegorzem Bralem, założyła we Wrocławiu Teatr Pieśni Kozła, w którym najważniejsze są praca zespołowa i innowacyjny trening aktorski. Do 2014 roku była główną aktorką i dyrektorką artystyczną zespołu, a także liderką dwuletniego magisterskiego programu aktorskiego. Uczy aktorów, jak nawiązać kontakt ze źródłem głosu (w śpiewie i mowie) i jak go wykorzystać jako podstawę budowania silnej, autentycznej i odważnej obecności na scenie. Założycielka Fundacji Voices. Kuratorka projektu „Więcej niż teatr”.