Aktualnie jesteś: Projekty

Studio Voice In Progress

Studio Voice In Progress wyodrębniło się jako osobna przestrzeń badawcza skupiona na aspekcie głosu w wyniku działań performatywnych i edukacyjnych Studia Kokyu oraz stypendium twórczego MKiDN realizowanego przez Joannę Kurzyńską w 2018 roku. Głos i przynależne do niego tkanki stały się przedmiotem pytań nie tylko w kontekście sztuki aktora/performera, ale człowieka w ogóle, ludzkiego istnienia.

Głos, który się rozwija. Głos w toku. Głos, który uwalnia człowieka, poprzez swoją własną wolność.

Główną ścieżką Studia Voice In Progress stała się metoda „Uwolnij swój głos” autorstwa Kristin Linklater, wytyczająca konkretne kroki (poprzez progresję ćwiczeń) ku reedukacji systemu komunikacji pomiędzy impulsami myślowymi, a ciałem (głosem), prowadząc do faktycznej wolności posługującego się głosem. Wolności ekspresji głosu w mowie, śpiewie i wszelkich dźwiękach do jakich człowiek może być zdolny. Swobodnego dostępu do emocji i uczuć, które przynależą do wokalnej ekspresji. Opierając się o konkretne techniki, ale także odkrywając za każdym razem nowy klucz do nich podczas regularnych sesji pracy, poszukiwania Studia otwierają się na prawdopodobnie niekończącą się drogę ku prawdzie i wolności w głosie.

„Chcę słyszeć Ciebie, nie Twój głos” Iris Warren

Program Studia obejmuje krótsze i dłuższe sesje warsztatowe, warsztaty mistrzowskie z zaproszonymi nauczycielami, lekcje grupowe oraz indywidualne. Choć główna ścieżka Studia jest ścieżką badawczą, skoncentrowaną na praktykach rozwijających możliwości głosu oraz ich przekazywaniu, etapy badawcze zostają podsumowywane/sprawdzane w aktywności performatywnej (do 2023 roku w wydarzeniach Studia Kokyu).

Warsztaty

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – westchnienie ulgi

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – westchnienie ulgi

Sesja pracy z Joanną Kurzyńską (Designated Linklater Teacher)

Zapisy do 5 kwietnia

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – dotknięcie dźwięku

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – dotknięcie dźwięku

Warsztaty prowadzone przez Joannę Kurzyńską (Designated Linklater Teacher)

Zapisy do 20 października

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – drabina rezonatorów

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – drabina rezonatorów

Warsztaty prowadzone przez Joannę Kurzyńską (Designated Linklater Teacher)

Zapisy do 11 listopada

Głos/dźwięk w ruchu

Głos/dźwięk w ruchu

Warsztaty prowadzone przez Françoise Walot w asyście Joanny Kurzyńskiej
pt.–niedz. 31.03 – 2.04.2023

Odetchnij – zaśpiewaj

Odetchnij – zaśpiewaj

Warsztaty prowadzone przez Joannę Kurzyńską w asyście Marie Walker (Studio Kokyu)
sob.–niedz. 20–21.05.2023
Zapisy do 15 maja

Odkrywając głos

Odkrywając głos

Warsztaty metody „Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater
prowadzone przez Françoise Walot w asyście Joanny Kurzyńskiej
pt.‒niedz. 8–10.04.2022

Uwolnij swój głos wg Kristin Linklater

Uwolnij swój głos wg Kristin Linklater

II cykl sesji pracy Studia Voice In Progress
Prowadząca: Joanna Kurzyńska
luty–kwiecień 2021

w2Joanna Kurzyńska pochodzi z Wrocławia. Z zawodu skrzypaczka (Akademia Muzyczne im. K. Lipińskiego we Wrocławiu), ale zagra na wszystkim na czym trzeba. W praktyce aktorka, wokalistka, kompozytorka i pedagog aktorstwa oraz pracy z głosem.

Warsztat aktorski i wokalny kształciła pod okiem polskich oraz zagranicznych pedagogów i praktyków, jednak za swoje najważniejsze nauczycielki uważa Emmę Bonnici, Kristin Linklater oraz Małgorzatę Jaworską-Kaczmarek, swoją mamę. Debiutowała w 2000 roku w musicalu „Piotruś Pan” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Współzałożycielka Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu gdzie od 2009 roku prowadzi zajęcia aktorskie oraz reżyseruje spektakle z udziałem wychowanków. Uhonorowana Stypendium Twórczym MKiDN, które dało początek jej autorskiej ścieżce badawczej Voice In Progress. W latach 2020-2021 współpracowała z zespołem SUTARI.

Związana z Instytutem Grotowskiego głównie poprzez Studio Kokyu w latach 2017-2023 (współprowadzenie z Przemysławem Błaszczakiem linii badawczej i warsztatowej Studia, spektakl „Halo?” w 2018 r., „Działanie Medea” w 2022/23 r.), a także autorskie Studio Voice In Progress, w którym prowadzi badania nad źródłem, możliwościami i znaczeniem ludzkiego głosu, ze szczególną uwagą dla metody „Uwolnij swój głos” Kristin Linklater.

Uhonorowana medalem Zasłużona dla kultury polskiej w grudniu 2021 roku.
Pierwsza w Polsce nauczycielka z tytułem Designated Linklater Teacher (od 2023 roku).