Spektakl Sceny Plastycznej KUL w reż. Leszka Mądzika
wt.–śr. 14–15.12.2021, 19.00
Instytut Grotowskiego, Piekarnia
–
Pokaz w ramach Archipelagu Tadeusza Różewicza realizowanego z okazji Roku Różewicza
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki
teraz kiedy piszę te słowa spokojne oczy matki spoczywają na mnie na mojej ręce na tych okaleczonych oślepionych słowach.
oczy naszych matek przenikające serca i myśli są naszym sumieniem sądzą nas i kochają
pełne miłości i strachu
oczy matki
Matka patrzy na syna kiedy on stawia pierwsze kroki i potem kiedy szuka drogi, patrzą kiedy syn odchodzi, ogarniają spojrzeniem całe życie i śmierć syna
Tadeusz Różewicz, „Matka odchodzi”, 1999
Odchodzi – każdy lub ktoś bliski.
Uczucie, jakie łączyło Tadeusza Różewicza z Mamą, silnie mnie dotknęło. Takie świadkowanie w ostatnich chwilach, pełne uczucia, miłości i niepewności, czy wszystko się dla Niej uczyniło. Ta świadomość nie daje spokoju – oczy matki przenikają jeszcze silniej, kiedy już jej nie ma. Szukałem obrazu dla tych przestrzeni i dla tego tekstu.
Leszek Mądzik, 2003
Adaptacja spektaklu „Odchodzi”, której pierwsza premiera odbyła się w Scenie Plastycznej KUL w roku 2003, jest kolejną wersją spektaklu prezentowaną we Wrocławiu (pierwszą, plenerową, w ramach Festiwalu „Kartoteka rozrzucona” w 2016 roku).
Praca ze studentami Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych jest moim kolejnym doświadczeniem dającym nadzieję na owocny finał.
Leszek Mądzik, 2021
Leszek Mądzik urodził się w 1945 w Bartoszowinach w Górach Świętokrzyskich. Scenograf, reżyser, malarz, fotograf. W 1969 założył Scenę Plastyczną KUL, gdzie zrealizował dwadzieścia dwa spektakle autorskie. Autor plakatów i grafiki książkowej. Ma na swoim koncie wiele realizacji teatralnych i scenografii, które przygotował poza działalnością Sceny Plastycznej zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ze swoimi autorskimi przedstawieniami brał udział w ponad sześćdziesięciu międzynarodowych festiwalach teatralnych i wystawach. Niektóre spośród jego spektakli doczekały się wersji filmowej („Zielnik”, „Wrota”, „Wilgoć”, „Pętanie”). Prowadził stałe zajęcia ze studentami na ASP w Poznaniu i Warszawie, na KUL-u i UMCS w Lublinie, w Akademii Teatralnej w Warszawie oraz na zaproszenie uniwersytetów i szkół artystycznych, m.in.: w Helsinkach, Berlinie, Amsterdamie. Waszyngtonie, San Francisco, São Paulo, Bonn, Hamburgu, Lyonie, Pradze, Buffalo, Rennes, Dublinie, Baku, Tbilisi, Teheranie. W 2020 roku świętował pięćdziesięciolecie twórczości. Wielokrotny laureat prestiżowych nagród za działalność artystyczną.
Reżyseria: Leszek Mądzik
Muzyka: Marek Kuczyński
Obsada II wersji wrocławskiej: Dominika Firla, Julia Godlewska, Aleksandra Grzelaczyk, Eva Kozarowa, Paulina Krasińska, Natalia Leszczyńska, Kacper Łyszczarz, Maria Mordarska, Gabriela Pawlik, Michał Sarna
Produkcja: Scena Plastyczna KUL
Współpraca: Pracownia Scenografii Teatralnej Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu)
Premiera: 18 października 2003, Lublin
Premiery wrocławskie: 7 października 2016 (I wersja, plenerowa), 14 grudnia 2021 (II wersja)
Czas trwania: 40 min
wt. 14.12.2021, 19.00
śr. 15.12.2021, 19.00
Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.