Aktualnie jesteś: Archipelag Tadeusza Różewicza

Archipelag Tadeusza Różewicza: Odchodzi

Spektakl Sceny Plastycznej KUL w reż. Leszka Mądzika

wt.–śr. 14–15.12.2021, 19.00
Instytut Grotowskiego, Piekarnia

Pokaz w ramach Archipelagu Tadeusza Różewicza realizowanego z okazji Roku Różewicza
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Archipelag Tadeusza Różewicza: Odchodzi
Fot. Marek Grotowski

teraz kiedy piszę te słowa spokojne oczy matki spoczywają na mnie na mojej ręce na tych okaleczonych oślepionych słowach.
oczy naszych matek przenikające serca i myśli są naszym sumieniem sądzą nas i kochają
pełne miłości i strachu
oczy matki
Matka patrzy na syna kiedy on stawia pierwsze kroki i potem kiedy szuka drogi, patrzą kiedy syn odchodzi, ogarniają spojrzeniem całe życie i śmierć syna
Tadeusz Różewicz, „Matka odchodzi”, 1999

Odchodzi – każdy lub ktoś bliski.

Uczucie, jakie łączyło Tadeusza Różewicza z Mamą, silnie mnie dotknęło. Takie świadkowanie w ostatnich chwilach, pełne uczucia, miłości i niepewności, czy wszystko się dla Niej uczyniło. Ta świadomość nie daje spokoju – oczy matki przenikają jeszcze silniej, kiedy już jej nie ma. Szukałem obrazu dla tych przestrzeni i dla tego tekstu.
Leszek Mądzik, 2003

Adaptacja spektaklu „Odchodzi”, której pierwsza premiera odbyła się w Scenie Plastycznej KUL w roku 2003, jest kolejną wersją spektaklu prezentowaną we Wrocławiu (pierwszą, plenerową, w ramach Festiwalu „Kartoteka rozrzucona” w 2016 roku).

Praca ze studentami Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych jest moim kolejnym doświadczeniem dającym nadzieję na owocny finał.
Leszek Mądzik, 2021

Leszek Mądzik urodził się w 1945 w Bartoszowinach w Górach Świętokrzyskich. Scenograf, reżyser, malarz, fotograf. W 1969 założył Scenę Plastyczną KUL, gdzie zrealizował dwadzieścia dwa spektakle autorskie. Autor plakatów i grafiki książkowej. Ma na swoim koncie wiele realizacji teatralnych i scenografii, które przygotował poza działalnością Sceny Plastycznej zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ze swoimi autorskimi przedstawieniami brał udział w ponad sześćdziesięciu międzynarodowych festiwalach teatralnych i wystawach. Niektóre spośród jego spektakli doczekały się wersji filmowej („Zielnik”, „Wrota”, „Wilgoć”, „Pętanie”). Prowadził stałe zajęcia ze studentami na ASP w Poznaniu i Warszawie, na KUL-u i UMCS w Lublinie, w Akademii Teatralnej w Warszawie oraz na zaproszenie uniwersytetów i szkół artystycznych, m.in.: w Helsinkach, Berlinie, Amsterdamie. Waszyngtonie, San Francisco, São Paulo, Bonn, Hamburgu, Lyonie, Pradze, Buffalo, Rennes, Dublinie, Baku, Tbilisi, Teheranie. W 2020 roku świętował pięćdziesięciolecie twórczości. Wielokrotny laureat prestiżowych nagród za działalność artystyczną.

Reżyseria: Leszek Mądzik
Muzyka: Marek Kuczyński
Obsada II wersji wrocławskiej: Dominika Firla, Julia Godlewska, Aleksandra Grzelaczyk, Eva Kozarowa, Paulina Krasińska, Natalia Leszczyńska, Kacper Łyszczarz, Maria Mordarska, Gabriela Pawlik, Michał Sarna
Produkcja: Scena Plastyczna KUL
Współpraca: Pracownia Scenografii Teatralnej Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu)
Premiera: 18 października 2003, Lublin
Premiery wrocławskie: 7 października 2016 (I wersja, plenerowa), 14 grudnia 2021 (II wersja)
Czas trwania: 40 min

wt. 14.12.2021, 19.00

śr. 15.12.2021, 19.00

Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.

archipelag_logotypy

Galeria zdjęć