Aktualnie jesteś: Archipelag Tadeusza Różewicza

Archipelag Tadeusza Różewicza: Odchodzi

Spektakl Sceny Plastycznej KUL w reż. Leszka Mądzika | Uwaga zmiana terminu i miejsca spektaklu

wt.–śr. 14–15/12/2021, 19:00
Instytut Grotowskiego, Piekarnia

Pokaz w ramach Archipelagu Tadeusza Różewicza realizowanego z okazji Roku Różewicza
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Archipelag Tadeusza Różewicza: Odchodzi
Fot. Marek Grotowski

teraz kiedy piszę te słowa spokojne oczy matki spoczywają na mnie na mojej ręce na tych okaleczonych oślepionych słowach.
oczy naszych matek przenikające serca i myśli są naszym sumieniem sądzą nas i kochają
pełne miłości i strachu
oczy matki
Matka patrzy na syna kiedy on stawia pierwsze kroki i potem kiedy szuka drogi, patrzą kiedy syn odchodzi, ogarniają spojrzeniem całe życie i śmierć syna
Tadeusz Różewicz, „Matka odchodzi”, 1999

Odchodzi – każdy lub ktoś bliski.

Uczucie, jakie łączyło Tadeusza Różewicza z Mamą, silnie mnie dotknęło. Takie świadkowanie w ostatnich chwilach, pełne uczucia, miłości i niepewności, czy wszystko się dla Niej uczyniło. Ta świadomość nie daje spokoju – oczy matki przenikają jeszcze silniej, kiedy już jej nie ma. Szukałem obrazu dla tych przestrzeni i dla tego tekstu.
Leszek Mądzik, 2003

Leszek Mądzik urodził się w 1945 w Bartoszowinach w Górach Świętokrzyskich. Scenograf, reżyser, malarz, fotograf. W 1969 założył Scenę Plastyczną KUL, gdzie zrealizował dwadzieścia dwa spektakle autorskie. Autor plakatów i grafiki książkowej. Ma na swoim koncie wiele realizacji teatralnych i scenografii, które przygotował poza działalnością Sceny Plastycznej zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ze swoimi autorskimi przedstawieniami brał udział w ponad sześćdziesięciu międzynarodowych festiwalach teatralnych i wystawach. Niektóre spośród jego spektakli doczekały się wersji filmowej („Zielnik”, „Wrota”, „Wilgoć”, „Pętanie”). Prowadził stałe zajęcia ze studentami na ASP w Poznaniu i Warszawie, na KUL-u i UMCS w Lublinie, w Akademii Teatralnej w Warszawie oraz na zaproszenie uniwersytetów i szkół artystycznych, m.in.: w Helsinkach, Berlinie, Amsterdamie. Waszyngtonie, San Francisco, São Paulo, Bonn, Hamburgu, Lyonie, Pradze, Buffalo, Rennes, Dublinie, Baku, Tbilisi, Teheranie. W 2020 roku świętował pięćdziesięciolecie twórczości. Wielokrotny laureat prestiżowych nagród za działalność artystyczną.

Reżyseria: Leszek  Mądzik
Muzyka: Marek Kuczyński
Obsada: Laura Jammoul, Natalia Joanna Leszczyńska, Anna Flaka, Ejka Kozárová, Ola Grzelaczyk, Eleni Theodosiadou, Antonina Karnicka (studentki Pracowni Scenografii Teatralnej Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, opiekun artystyczny: dr Damian Banasz)
Produkcja: Scena Plastyczna KUL
Współpraca: Pracownia Scenografii Teatralnej Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu)
Premiera: 18 października 2003, Lublin
Czas trwania: 40 min

pt. 14/12/2021, 19:00

sob. 15/12/2021, 19:00

Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.

archipelag_logotypy

Galeria zdjęć