Unbody

Spektakl z partyturą ruchowo-tekstową zespołu Hertz Haus

sob. 24.06.2023, 19.00

Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Czas trwania: 60 min
Bilety: 25/35 PLN

 

Unbody
Fot. Hertz Haus

Spójrzmy na ciało ludzkie. Oto skończona, wszystkim znana forma. Para kończyn górnych, para kończyn dolnych, harmonijna symetria, u czoła korpusu osadza się głowa, poniżej tułów – najcięższy z elementów. Produkcja taśmowa człowieka. Nie można jednak założyć, że każda sylwetka jest identyczna. Ludzie różnią się od siebie pod względem fizycznym: mają różne kolory skóry, włosów, różne kształty ciała, kontury twarzy. Wszystkie te cechy są jednak ludzkie.

Spektakl jest studium ciała, jego dekonstrukcją i próbą rozłożenia go na czynniki pierwsze: od nieświadomej, codziennej obecności w okrojonej funkcjonalności – widzialnego, niezauważalnego i zautomatyzowanego zarazem, poprzez otwarcie wszelkich jego wymiarów ku zmysłowej dotykalności. Czy ciało pozbawione przyjętego kanonu jest w stanie się zasymilować z otoczeniem oraz ze swoją nową strukturą?

Spektakl wyrasta z niepokoju powodowanego przekonaniem o stałości formy ludzkiego ciała i jej jedynej prawidłowości. To puzzle cielesne na 1000+ sztuk, plastelina członków, quiz na inteligencję ciała.

„Unbody” to niepokojący i zmysłowy głos o ciele. Ciele statycznym, bezwładnym, potrącanym, upadającym, dekonstruowanym i na nowo komponowanym, hybrydoidalnym, zdeformowanym, ciele solo i w synchronie grupy. To również, a może przede wszystkim spektakl o ciele kobiety, które ciągle jest oceniane, musztrowane, wyczerpywane i porównywane. Widać tu niezwykłą kreskę choreograficzną, bezkompromisowość w podejściu do języka ruchowego, nie ma tu mizdrzenia się do widza ale jest za to szczypta wciągającej neurozy. Jest tu też przestrzeń na czułość i osobliwe siostrzeństwo” – Dominika Knapik, jurorka w konkursie The Best OFF

Spektakl został wyróżniony główną nagrodą w 4. edycji konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego The Best OFF, którego organizatorem jest Fundacja Teatr Nie-Taki, a partnerem Instytut Grotowskiego.

Hertz Haus to zespół założony w 2018 roku przez Magdalenę Kowalę, Natalię Murawską, Joannę Woźną i Annę Zglenicką. Tancerki wypracowują własną estetykę, korzystając z tańca współczesnego, a także z improwizacji i działań performatywnych. Od wielu lat zajmują się tworzeniem spektakli, happeningów oraz edukacją artystyczną w Gdańsku. Grupa koncentruje się na  propagowaniu i rozwoju nieskomercjalizowanej, niebanalnej i niekonkursowej twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem tańca współczesnego, teatru, teatru tańca, sztuk performatywnych i wizualnych.

Zespół zrealizował spektakle: „Her(t)z”, „102 i pół” (2019), „Solo na 4 kaski i stracony czas” (2019), „Unbody” (2020), „Portrety beznadziejne – spektakl usieciowiony” (2020), „My Hopelessness” (2020), „Mirroring” (2021), „Frauen in Flammen” (2022), „Sześć” (2022) oraz film „Solitude” (2022).

hertzhaus.pl

Magdalena Kowala jest tancerką, choreografką, tłumaczką języka hiszpańskiego i katalońskiego. Od roku 2019 współtworzy zespół Hertz Haus, z którym jako tancerka i choreografka przygotowała spektakle „Her(t)z”, „Solo na 4 kaski i stracony czas”, „102 i pół”, „Unbody”, „Portrety beznadziejne – spektakl usieciowiony” oraz „Mirroring”. Artystka interesuje się terapią w tańcu, ukończyła kurs w ramach projektu „Zatańcz z Parkinsonem” i kurs Dance for PD(R) w Polsce. Jest w trakcie zdobywania stopnia nauczycielskiego jogi wg metody B.K.S. Iyengara.

Natalia Murawska jest choreografką, reżyserką, tancerką, absolwentką Mazowieckiej Akademii Teatru i Tańca w Warszawie, prezeską Stowarzyszenia Córy Kultury, właścicielką Zakładu Kulturalnego w Gdańsku. Jej pierwsze doświadczenia taneczne związane były z tańcem towarzyskim, później dołączyła do zespołu Ełckiego Teatru Tańca, w którym tańczyła repertuar musicalowy. Od 2012 do 2019 roku była związana z Teatrem Znak w Gdańsku. W tym czasie otworzyła również swoje laboratorium teatru tańca, stworzyła pierwsze autorskie spektakle: „Larwy”, „My_szy”, „Portrety beznadziejne”. W tym czasie uformował się aktualny skład zespołu. Od 2018 roku współtworzy zespół Hertz Haus, występuje w spektaklach „Her(t)z”, „Solo na 4 kaski i stracony czas”, „Unbody”. Na co dzień zajmuje się edukacją artystyczną i kulturalną w Gdańsku – jej misją jest rozwój i popularyzacja teatru tańca, w tym sztuki niszowej, niekomercyjnej.

Joanna Woźna jest tancerką, choreografką oraz programistką. Była związana z grupą Pracowni Tańca Pryzmat w Olsztynie. Współzałożyła kolektywu Hertz Haus. Wraz z zespołem stworzyła spektakle „Her(t)z”, „Solo na 4 kaski i stracony czas”, „Unbody”, „Portrety beznadziejne – spektakl usieciowiony”. W duecie z Magdaleną Kowalą wystąpiła w „102 i pół”, który zdobył nagrodę główną oraz nagrodę publiczności na festiwalu SzólóDuó w Budapeszcie. „My Hopelessness”, jej spektakl taneczny solo, został zaprezentowany na SzólóDuó w Budapeszcie oraz Solo Dance Contest w Gdańsku.

Anna Zglenicka jest tancerką, choreografką i artystką wizualną. Ukończyła teatrologię, studiowała taniec w kulturze fizycznej oraz intermedia. Jest członkinią zarządu Stowarzyszenia Córy Kultury. W praktyce twórczej łączy sztuki wizualne i performatywne. Współtworzy zespół Hertz Haus. Jako tancerka i choreografka pracowała przy spektaklach: „Her(t)z”, „Solo na 4 kaski i stracony czas”, „Unbody”, „Portrety beznadziejne – spektakl usieciowiony”, „Frauen in Flammen”. Jest autorką identyfikacji wizualnej przedstawień. W 2021 roku w ramach rezydencji Gdańskiego Festiwalu Tańca stworzyła z Magdaleną Kowalą „Mirroring”, a w 2022 w ramach stypendium kulturalnego miasta Gdańska zrealizowała film „Solitude”.

Koncepcja, choreografia, kostiumy, wykonanie: Hertz Haus (Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna, Anna Zglenicka)
Współpraca artystyczna: Artur Bieńkowski

Premiera: 5.09.2020, Klub Żak, Gdańsk
Produkcja zrealizowana w ramach rezydencji Gdańskiego Festiwalu Tańca oraz dzięki pomocy Zakładu Kulturalnego

sob. 24.06.2023, 19.00

 

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.

Galeria zdjęć