Aktualnie jesteś: The Best OFF

Ghost Dance

Spektakl Teatru Brama

9/03/2019 {sobota} 18:00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Ghost Dance
Fot. Piotr Nykowski/Poza Okiem

Taniec ducha był rytuałem, będącym wyrazem głębokiego kryzysu cywilizacyjnego Indian w Ameryce Północnej pod koniec XIX wieku, gdy cywilizacja zachodnia zdominowała życie Indian. Zakazany taniec wykonywano w nadziei na Wielką Przemianę, która miała być końcem obecnego świata. W beznadziei czasów tańczono, wierząc, że los się odmieni. Taniec został skutecznie zabroniony, co wiązało się z haniebną eksterminacją ludności i wymarciem kolejnej kolebki cywilizacji. Był to jeden z wielu krzyków rozpaczy wobec rozprzestrzeniającej się fali okrucieństwa kapitalizmu. Spektakl jest symbolicznym przywołaniem rytuału w obronie wymierających wartości. Jest to nasz akt nadziei w czasach, gdy kolejny obrót koła historii wydaje się nie do zatrzymania. Każde pokolenie wymaga poświęceń i sztandarów wartości, które biją w rewolucyjnych sercach naiwnych idealistów. Od wielu lat rewolucja w umysłach jest strażnicą i manifestem wartości w obronie mniejszości. Wpisujemy się w mniejszość, która swój głos musi podnieść w obronie samych siebie. Ghost Dance jest działaniem muzyczno-teatralnym. Spektakl inspirowany jest twórczością własną oraz Allena Ginsberga, Patti Smith, twórczością ludową wymierających cywilizacji i manifestami antykapitalistycznymi.

Teatr Brama działa od 1996 roku w Goleniowie, gdzie powstały spektakle i projekty artystyczne (m.in. Zabawa, My, Gaz, Uczucie w dźwięku, Spowiedź masochisty) wielokrotnie nagradzane na prestiżowych festiwalach teatralnych. Założycielem zespołu jest Daniel Jacewicz. Początkowo Teatr działał jako koło teatralne, później przy domu kultury, od 2005 roku jako niezależne Stowarzyszenie Edukacyjno-Społeczno-Kulturalne „Teatr Brama”. W ciągu wieloletniej działalności Bramie udało się stworzyć w Goleniowie tętniące życiem środowisko teatralne. Działalność Teatru ma duży wpływ na lokalną społeczność, w tym dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Brama skupia dużą liczbę niespokojnych i twórczych młodych ludzi, którzy swoją odmiennością nie mogą do końca wpisać się w ramy archetypów małego miasteczka. Skład zespołu uzupełnia grupa międzynarodowych artystów. Aktualnie Teatr Brama realizuje projekty: Wolontariat Europejski (EVS – European Voluntary Service), Caravan Next m.in. z Odin Teatret, program Narodowego Centrum Kultury – Bardzo Młoda Kultura, projekt Art Local Transformation z Residui Teatro z Madrytu. Współtworzy także inicjatywę Zachodniopomorskiej i Ogólnopolskiej Offensywy Teatralnej. Brama ma za sobą około tysiąca występów w Goleniowie i różnych miastach Polski, Niemiec, Ukrainy, Dani, Grecji, Włoch, Hiszpanii, Szkocji, USA, Norwegii, Łotwy, Japonii i Peru. Jest laureatem najważniejszych polskich festiwali teatru alternatywnego, m.in. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim (2016) i Łódzkich Spotkań Teatralnych (2003 i 2008).

djDaniel Jacewicz jest reżyserem teatralnym, aktorem, animatorem kultury, instruktorem teatralnym, wiceprezesem Stowarzyszenia Edukacyjno-Społeczno-Kulturalnego „Teatr Brama”. W 1996 roku założył w Goleniowie i do dziś prowadzi niezależny Teatr Brama łączący działalność artystyczną, edukacyjną, kulturotwórczą i społeczną. Pomysłodawca i główny realizator Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego BRAMAT oraz Festiwalu Młodości Teatralnej ŁAKNIENIA. Wieloletni animator lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych działań i projektów teatralnych, edukacyjnych i społecznych; laureat głównych nagród na festiwalach teatralnego offu w kraju. Autor kilkudziesięciu premier teatralnych, m.in.: Zabawa (2000), Gaz (2003, 2009), My (2007), Uczucie w dźwięku (2009), Spowiedź masochisty (2014), Ghost Dance (2017). Inicjator i partner wielokierunkowych sieci współpracy pomiędzy twórcami i ośrodkami sztuki o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim (m.in.: Zachodniopomorska i Ogólnopolska Offensywa Teatralna) i międzynarodowym (projekty realizowane z teatrami i ośrodkami kultury m.in. z Danii, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Ukrainy, UK, USA, Peru). Od sześciu lat mentor w projekcie Wolontariat Europejski (EVS – European Voluntary Service), w ramach którego Teatr Brama przyjmuje młodych wolontariuszy z Europy, pomagając im rozwijać swoje zdolności artystyczne i podnosić kompetencje z zakresu zarządzania kulturą i organizacji projektów edukacyjnych i społecznych. Jacewicz został nagrodzony odznaką Zasłużonego dla Kultury Polskiej (2018) przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Pro Arte” (2016), a także otrzymał tytuł Kulturysty Roku 2018 Polskiego Radia Trójka.

Reżyseria i dramaturgia: Daniel Jacewicz
Asystent reżysera: Paula Maćczak
Scenariusz na podstawie tekstów Allena Ginsberga, Patti Smith, Boba Dylana
Występują: Jenny Crissey, Anastasja Miedviedieva, Lesja Szulc, Aleksandra Ślusarczyk, Patryk Bednarski, Oleh Nesterov, Wojciech Rosiński, Oliwier Szałagan
Dźwięk: Jacek Gałkiewicz, Tomasz Wyziński
Światło: Lucio Pileggi
Wsparcie scenograficzne: Wiktor Krajcer, Paloma de la Fuente, Judith Ferreras, Tomasz Kwietniak, Andrzej Buła
Premiera: marzec 2017, Goleniów
Język: polski
Czas trwania: 70 min

Galeria zdjęć