Aktualnie jesteś: Warsztaty / Teatr na faktach 2019/2020

Teatr dokumentalny

Otwarte warsztaty prowadzone przez Krzysztofa Kopkę i Jakuba Tabisza

19–20/10/2019 {sobota–niedziela}
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena

Wstęp wolny
Zapisy do 18 października

Teatr dokumentalny
Fot. Jakub Tabisz

Na czym polega sztuka naśladowania rzeczywistości? Czy teatr może być dokumentem? Jak stworzyć spektakl oparty na faktach?

W teatrze dokumentalnym reżyser, dramaturg i aktorzy tworzą przedstawienie wokół prawdziwej historii, posługując się jako narzędziem słowem – nagranym lub spisanym podczas wywiadu. Zgodnie ze stwierdzeniem, że życie tworzy najlepsze scenariusze, twórcy przedstawień dokumentalnych wykorzystują dosłowność tekstu mówionego, przypadkowe spotkania i rozmowę. Dzięki temu teatr dokumentalny opowiada o sprawach najaktualniejszych i stawia „zwykłego człowieka” w centrum opowieści.

Pierwszym etapem warsztatów będzie zbieranie materiałów – przeprowadzanie wywiadów z mieszkańcami Wrocławia. W drugiej części uczestnicy skupią się na konstrukcji i dramaturgii scenariusza teatralnego i technikach aktorskich w teatrze dokumentalnym. Na podstawie wspólnej pracy Krzysztof Kopka wybierze ostateczny skład uczestników projektu „Teatr na faktach”.

Warsztaty są otwarte dla wszystkich chętnych. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. W programie przewidziane są wydarzenia towarzyszące: pokazy spektakli dokumentalnych „Paraliż” w reż. Krzysztofa Kopki i Jakuba Tabisza i „Hercia” w reż. Ady Tabisz, przygotowane w poprzedniej edycji projektu.

kopkaKrzysztof Kopka mieszka we Wrocławiu. Z wykształcenia teatrolog. Reżyser m.in. „Koriolana” uznanego za najlepszy spektakl szekspirowski sezonu 1998/1999 oraz polsko-rosyjskiego spektaklu „1612” (Teatr Ad Spectatores/Teatr.doc) nagrodzonego na gdyńskim Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Tłumacz z rosyjskiego, przełożył kilkanaście dramatów twórców z kręgu „nowej dramy”. W wydawnictwie Słowo/obraz terytoria wydał antologię współczesnego dramatu rosyjskiego „Lepsi!”. Imał się różnych zawodów, obecnie jest dramaturgiem (m.in. współautorem „Ballady o Zakaczawiu”, „Reź”) i scenarzystą (filmy „80 milionów”, „Fotograf”; seriale „Głęboka woda”, „Komisja morderstw”). Wraz z „Teatrem na faktach” został laureatem nagrody „Kreatywny Wrocław”. Wykłada na ASP we Wrocławiu (Katedra Scenografii).

fot. Oleksandr Poliakovsky

Jakub Tabisz jest twórcą spektakli dokumentalnych „Pogranica”, „Nowi”, „Kwarantanna”, „Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka” oraz akcji performatywnej „Bohater.dok”. Był dwukrotnie nominowany (w latach 2019 i 2021) do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej, został także wyróżniony tytułem „30 Kreatywnych Wrocławia 2021”. Na co dzień pracuje w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, gdzie prowadzi projekt „Teatr na Faktach”. Jest kuratorem artystycznym festiwalu Teatru na Faktach.

19/10 {sobota}

10:00–13:00 Prezentacja projektu „Teatr na faktach” i zajęcia w terenie

Po zapoznaniu się z założeniami projektu „Teatr na faktach” uczestnicy będą pracować w terenie, czyli zbierać wypowiedzi niezbędne do stworzenia scenariusza spektaklu dokumentalnego. Po sformułowaniu tematów rozmów i pytań uczestnicy w trzyosobowych grupach będą rozmawiali z napotkanymi osobami. Wierny zapis rozmowy ze szczególnym zwróceniem uwagi na emocje rozmówcy i kontekst rozmowy są podstawą metody verbatim, na której bazują warsztaty. Pod koniec pierwszej części zajęć wszyscy uczestnicy powinni dysponować zapisami rozmów, które posłużą do dalszej pracy nad tekstem.

13:00–14:30 Przerwa obiadowa

14:30–18:00 Praca nad zebranym materiałem

Z pomocą przykładowych tekstów dokumentalnych i literackich uczestnicy będą opracowywać spisany materiał roboczy, zwracając uwagę na dramaturgię tekstu, skróty oraz rolę wszelkich pauz, błędów językowych oraz emocji rozmówców. Bazując na przygotowanych w ten sposób tekstach, prowadzący zaprezentują podstawy pracy z aktorem w teatrze dokumentalnym.

18:00 Prezentacja spektaklu dokumentalnego „Paraliż” w reż. Kuby Tabisza i Krzysztofa Kopki, który miał premierę podczas poprzedniego kursu „Teatru na faktach”

19:00 Dyskusja po spektaklu

20:00 Prezentacja spektaklu dokumentalnego „Hercia” w reż. Ady Tabisz, który miał premierę podczas poprzedniego kursu „Teatru na faktach

20/10 {niedziela}

10:00–14:00 Prezentacja głównych tematów, podział na podgrupy

Prosimy przesłać imię i nazwisko do 18 października 2019 (do godziny 12:00) na adres: jtabisz@grotowski-institute.art.pl, z dopiskiem w tytule „Otwarte warsztaty teatru dokumentalnego”. Liczba miejsc ograniczona, pierwszeństwo mają osoby zgłaszające się do udziału w całym projekcie „Teatr na faktach”. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt: 608 370 945.

UWAGA: Otwarte warsztaty „Teatr dokumentalny” (19–20 października) są obowiązkową częścią procesu rekrutacyjnego dla chętnych do wzięcia udziału w kursie „Teatr na faktach”. Osoby, które wysłały zgłoszenie do udziału w projekcie „Teatr na faktach” (zapisy do 17 października – I termin naboru), nie muszą zapisywać się na warsztaty.