Przemysław Wasilkowski

Przemysław WasilkowskiPrzemysław Wasilkowski aktor, reżyser, pedagog, tłumacz. Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej; doktor sztuki teatralnej (promotorem jego przewodu doktorskiego był prof. Krystian Lupa). W latach 1994–1999 pracował jako członek zespołu artystycznego w Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w Pontederze we Włoszech, brał aktywny udział w twórczym procesie pracy Workcenter, którego ukoronowaniem była zamknięta struktura performatywna „Akcja”. Po powrocie do Polski pracował jako asystent prof. Michała Pawlickiego na swojej macierzystej uczelni, a w latach 2008–2018 wykładał w Studium Aktorskim im. Sewruka w Olsztynie.
Jego najważniejsze publikacje ukazały się w „Pamiętniku Teatralnym” (2001 nr 1–2), „Pograniczach” (2002 nr 3). Jego teksty zostały również włączone do tomu „Voices from Within: Grotowski’s Polish Collaborators” pod redakcją Paula Allaina i Grzegorza Ziółkowskiego oraz almanachu „Stories for the Future: A Between Almanach” pod redakcją Tomasza Wiśniewskiego.
Jako aktor współpracował z Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Bretoncaffe w Warszawie, Teatrem Studio w Warszawie, Teatrem Śląskim w Katowicach, Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu, a także z teatrami zagranicznymi (m.in. Zona Castalia w Turynie; ARCAT oraz Atelier-Théâtre Monique Stalens w Paryżu).
Zajmuje się również reżyserią („MC HCW Projekt”, „Czarne na biało-niebieskim”, „Kres długiego dnia”, „Stany szoku”, „Studium o Hamlecie” zrealizowane w ramach stypendiów artystycznych MKiDN) i ruchem scenicznym („Balladyna” i „Słownik chazarski”, Teatr im. Kochanowskiego w Opolu; „Termopile Polskie”, Teatr Nowy w Łodzi i Teatr im. Kochanowskiego w Opolu).
Jego autorskie spektakle („Lament Doctoris Fausti”, „Zona Tenebrarum”, „Stany szoku”, „SAM”, „Ballyturk”) były prezentowane i nagradzane na licznych festiwalach w Polsce i za granicą, m.in.: we Włoszech, Francji, Grecji, Finlandii, Japonii.