Prorok. Próba orkiestry

Spektakl Teatru Cinema

czw. 31.03.2022, 19.00
Piekarnia
Czas trwania: 110 min

Prorok. Próba orkiestry
Fot. Marcin Oliva Soto

Spektakl oparty na tekstach Thomasa Bernharda „Chodzenie”, Michela Houellebecqa „Serotonina”, Pietro Citatiego „Wiosna Chosrowa” oraz tekstach Zbigniewa Szumskiego. Akcja spektaklu dzieje się w opuszczonej sali bankietowej, która pełniła funkcję kina lub sali rekreacyjnej. Odbywały się w niej wówczas kursy jogi i tańca, wesela, stypy oraz zjazdy weteranów i absolwentów. Teraz ma tu miejsce próba orkiestry. Z tych tematów/sytuacji rodzi się choreografia spektaklu. Choreografia, która nie jest tłem ani wstawką taneczną. Można jednocześnie mówić i tańczyć, nie będąc artystą rewiowym.

Spis uroczystości (akty spektaklu): stypa, chrzest, bal maturalny, wesele. Te sytuacje mogą się zapętlać. Pamięć miejsca jest niekonsekwentna i fragmentaryczna. Rzeczy mniej ważne potrafią zakłócić hierarchię wspomnień. To, co nieważne „pcha się” i manifestuje. Idealne miejsce dla proroka fałszywego i prawdziwego. „[…] ten obnażony, bełkoczący, bluźniący, znieważający, urągający i wieszczący, dokazujący, igrający, obłędny, jurodiwyj przybywa i przebywa w aurze świętości. Świętości, która jest na wskroś paradoksalna, która wszczepia truciznę w tkankę rozsądku. Świętości, która nie lęka się ekstremizmu”.

Umieć rozśmieszać w rozmowie o śmierci, może być cechą proroka. Czy współczesny prorok jest filozofem, inżynierem sztucznej inteligencji czy inwestorem? Absolutna potęga proroka produkuje nadwyżkę swobodnych ustaleń.

Epilog.
Notka w witrynie księgarni: „Uwaga! Dział postapokaliptycznej fikcji został przeniesiony do działu spraw bieżących”.

Teatr Cinema to interdyscyplinarna grupa funkcjonująca na granicy teatru, tańca i sztuk wizualnych, powstała w 1992 roku. Cinema ma wyraźną i rozpoznawalną stylistykę, której cechą dominującą jest polifoniczna struktura spektakli. Nie będąc teatrem dramatycznym, muzycznym ani teatrem tańca, organicz­nie łączy wszystkie te gatunki, jednocześnie zaprzeczając ich tradycyj­nemu postrzeganiu przez widza. Za artystyczny wizerunek grupy oraz jej działania odpowiada Zbigniew Szumski. Aktorzy tworząc spektakl, posługują się metodą improwizacji. Często ich propozycje są odpowiedzią na rysunki Szumskiego, które, podobne muzycznej partyturze, tworzą pierwszą wersję scenariusza. Krytyka teatralna postrzega działalność Teatru Cinema jako odkrywanie i wypracowywanie nowych wizualnych wartości języka teatru. Siedzibą są Michałowice w Karkonoszach.

Koncept, reżyseria, scenografia, wideo: Zbigniew Szumski
Muzyka: Katarzyna Klebba, Agnieszka Kowalczyk
Występują: Tadeusz Rybicki, Jan Kochanowski, Izabela Terek-Jopkiewicz, Anna Krych, Lena Witkowska, Anastasiia Miedviedieva, Agata Elsner, Oleh Nesterov, Katarzyna Klebba, Agnieszka Kowalczyk
Premiera: 8 października 2021, Festiwal Klamra, Toruń
Czas trwania: 110 min

Galeria zdjęć