Aktualnie jesteś: Projekty/Sakura

Budo

Prezentacje japońskich sztuk walki w ramach projektu „Sakura – wrocławskie dni japońskich inspiracji”

sob. 30.04.2022, 16.00–18.00
Piekarnia

Po prezentacji, o godzinie 18.10, odbędzie się dyskusja z przedstawicielami poszczególnych dyscyplin walki.

Budo
Fot. Alicja Dacyszyn

Budo ma być okazją do spotkania z ludźmi, dla których japońskie sztuki walki stały się sposobem na życie. Przedstawiciele judo, karate kyokushin, kendo, iaido i aikido, przedstawią trening, który jest chlebem powszednim w sekcjach dla dorosłych. Będzie także okazją, aby spotkać się z jakże istotnym elementem treningu sztuki walki – pracą z dziećmi. Walor nie do przecenienia, jakim jest edukacja poprzez ruch, działanie, konfrontację, jest wspaniałym narzędziem do kształtowania charakteru, budowania samooceny, poczucia własnej wartości oraz umiejętności funkcjonowania w grupie. Relacja mistrz–uczeń w swej intensywności może być porównywana do relacji rodzic–dziecko. W dobie zanikających autorytetów, erozji ról społecznych, świat sztuk walk wydaje się mieć wszystko co potrzeba, aby kształtować młodego człowieka w byciu silną i świadomą jednostką. Chcemy zaprosić państwa do spotkania z tym fascynującym światem i przyjrzeć się jak tradycyjne japońskie praktyki przyjęły się na polskim gruncie oraz jaka korzyść może dla nas płynąć z czerpania wiedzy z tego świata.

Karate olimpijskie
Polska Unia Karate jest członkiem Światowej Federacji Karate. W tej formule karate zadebiutowało na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2021 roku. Polska Unia Karate jest członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a Światowa Federacja Karate jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Zawody rozgrywane są w konkurencjach kata kobiet i mężczyzn oraz kumite kobiet i mężczyzn. Konkurencje kata i kumite rozgrywane są w formie indywidualnej i drużynowej.

Prowadzący: Przemysław Błaszczak
Kurator: Piotr Masztalerz

O dyskusji
Na zakończenie dnia prezentacji, o godzinie 18.10, odbędzie się rozmowa, w której wezmą udział przedstawiciele poszczególnych dyscyplin: Wiesław Biel (kendo), Mirella Stern (iaido), Jacek Lamot (karate kyokushin), Piotr Masztalerz (aikido).

Tematem rozmowy będzie istota praktyki oraz więź ze źródłem.

Prowadzący: Przemysław Błaszczak

Fot. Anita SzymańskaPrzemysław Błaszczak studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser, pedagog, od 1995 roku związany z Instytutem Grotowskiego (do 2007 Ośrodkiem Grotowskiego).
W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła pod kierownictwem Grzegorza Brala (udział w spektaklu „Pieśń kozła – dytyramb”). W latach 2002–2003 przygotował własny monodram „Ecce homo”. Od 2004 roku jest aktorem Teatru ZAR. Uczestniczył w projekcie „Ewangelie dzieciństwa”, gdzie występował w dwóch częściach tego tryptyku – „Uwerturze” i „Anhellim. Wołaniu”, a także w spektaklu „Armine, Sister”. Grał także w „Mauzerze” Heinera Müllera w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa (polska premiera w Instytucie Grotowskiego w 2012 roku). Pod okiem Terzopoulosa studiował jego autorską metodę treningu aktorskiego wypracowaną w Teatrze Attis w Grecji. Jest certyfikowanym nauczycielem tej metody. Założyciel i lider Studia Kokyu działającego od 2016 roku w Instytucie Grotowskiego.
Od 2005 roku uprawia japońską sztukę walki aikido (aktualnie w stopniu 2 dan), pod okiem senseia Piotra Masztalerza 6 dan, w 2011 roku pobierał nauki jako uchideshi u shihana Juby Noura 6 dan w Meksyku. Prowadzi regularne treningi w założonym przez siebie dojo Na Grobli Aikikai, które jest częścią Birankai Polska. W 2005 roku przebywał w Japonii na zaproszenie Toshiego Tsushitoriego, trenując pod jego okiem shintaido – japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym karate.
W latach 2013–2016 lider Studia Dwóch Ścieżek działającego w ramach programu badawczego BodyConstitution Instytutu Grotowskiego. Współzałożyciel Wrocławskiej Offensywy Teatralnej (WrOT). Prowadził warsztaty w Polsce i za granicą.

Fot. Tobiasz PapuczysPiotr Masztalerz shidōin 6 dan, jest głównym instruktorem Wrocław Aikikai. Rozpoczął trening w 1988 roku pod okiem shihana D. Brunnera. W 1999 roku ćwiczył u shihana Minoru Kanetsuki w Londynie. Przez rok był uchideshi u shihana T. K. Chiby w San Diego w Stanach Zjednoczonych. Prowadził zajęcia na Politechnice Wrocławskiej (od 2003) oraz Uniwersytecie Wrocławskim (2003–2004) i Zespole Szkół Akademickich we Wrocławiu (od 2015). Od 2007 roku współpracuje z Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu, od 2016 roku otacza opieką merytoryczną badania prowadzone przez Studio Kokyu. Prowadzi zajęcia i szkolenia w Polsce i za granicą (m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Kenii, Chile, Rosji, Stanach Zjednoczonych). Autor książki „Królestwo kurzu” (2018).

Andrzej Zarzycki to trener klasy mistrzowskiej, absolwent Akademii Rolniczej we Wrocławiu i pracownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. 7 dan karate shōtōkan. Karate trenuje 44 lata. Od początku związany z sekcją karate Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Przyrodniczego. Trener i wychowawca wielu medalistów mistrzostw Polski, Europy, świata i World Games.

16.00–16.20 aikido
16.20–16.40 shotokan
16.40–17.00 iaido
17.00–17.20 judo
17.20–17.40 kyokushin
17.40–18.00 kendo
18.10–19.00 dyskusja „Tradycja, źródła, praktyka”

Sakura logotypy_Proj. Barbara Kaczmarek (1)