Aktualnie jesteś: Trzydziestolecie Teatru Cinema

Rewia ognia

Spektakl Teatru Cinema | Z okazji trzydziestolecia Teatru Cinema

sob. 26.11.2022, 19:00
Instytut Grotowskiego, Piekarnia

Bilety: 25/35 PLN

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzą Roman Pawłowski i Beata Jewiarz.

Rewia ognia
Fot. Marcin Oliva Soto

„Rewia ognia” to spektakl inspirowany poetycką prozą Edmonda Jabèsa. Z „Księgi Pytań” Jabèsa wybrano motyw miłosnej korespondencji między bohaterami. Ponad holokaustem, a może w jego centrum, autor opisuje historię miłości dwojga młodych ludzi. Bohaterowie oddzieleni od siebie „wymyślają” normalny świat, konstruują nieistniejące przedmioty i dopisują do nich ich nowe funkcje. Wielka machina wojenna ze swoją logiką zostaje zniwelowana przez nową logikę przedmiotów niepotrzebnych z wymyśloną nową pożytecznością. W tym miejscu kończy się inspiracja prozą Jabèsa, a zaczyna „Alicja w krainie czarów”.
Zbigniew Szumski

Spektakl jest kontynuacją pracy rozpoczętej w 2008 w Acco Theatre Center w ramach Polskiego Roku w Izraelu, organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. W 2015 spektakl pokazywano w ramach wystawy „Machina Tadeusz Kantor” w Sao Paulo w Brazylii.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzą Roman Pawłowski i Beata Jewiarz.

Roman Pawłowski – kurator teatralny, dramaturg, publicysta. Jako dramaturg współpracował z takimi reżyserami, jak Grzegorz Jarzyna, Luk Perceval, Marcin Wierzchowski, Wojtek Ziemilski. Absolwent teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w latach 1994–2012 dziennikarz działu kultury „Gazety Wyborczej”. Laureat Nagrody im. Zbigniewa Raszewskiego dla najlepszego polskiego krytyka teatralnego (1995). Propagator teatru dokumentalnego i dramatu współczesnego; redaktor antologii polskich sztuk współczesnych „Pokolenie porno i inne niesmaczne utwory teatralne” (2003) oraz „Made in Poland. Dziewięć sztuk teatralnych z Polski” (2006). Jako kurator współtworzył takie festiwale, jak Festiwal Sztuki Reżyserii „Interpretacje” w Katowicach, Festiwal Nowa Klasyka Europy w Łodzi, Festiwal „Da, da, da!” w Warszawie. Jest współtwórcą i kuratorem festiwalu Sopot Non-Fiction, jedynego w Polsce corocznego przeglądu teatru dokumentalnego. Prowadzi autorskie warsztaty z teatru non-fiction w Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Opublikował m.in. leksykon „New Polish Drama: Polish Drama in the Face of Transformation” (2008) oraz zbiór wywiadów z czołowymi polskimi twórcami, twórczyniami, teoretykami i teoretyczkami na temat przyszłości kultury „Bitwa o kulturę #przyszłość” (2015) wyróżniony nagrodą „Gazety Wyborczej” w Lublinie „Strzała 2015”. Od 2014 związany z TR Warszawa, gdzie odpowiada za rozwój linii programowej teatru oraz pracę z młodymi twórcami i twórczyniami. Publikuje w OKO.press i „Notatniku Teatralnym”.

Beata Jewiarz – aktorka, dziennikarka, producentka spektakli poetyckich, autorka projektów artystycznych. Twórczyni spektakli poetyckich m.in. „Natura ludzka” i „Sen” z wierszami Bolesława Leśmiana. Popularyzatorka poezji, natury i jej ochrony (spacery poetyckie, happeningi, projekt „Wiersze w mieście”). Współautorka cyklu przyrodniczego „Skrzydlate opowieści“ realizowanego w duecie z Jackiem Karczewskim. Laureatka nagrody Polskiej Sekcji IBBY w konkursie Książka Roku 2016 za upowszechnianie czytelnictwa. Autorka audycji „Mnie się to podoba“, „Niedzielny Poranek“ w Polskim Radiu RDC. Współtwórczyni kolektywu artystycznego „UCHOOKO“. Dubbinguje produkcje animowane, dokumentalne i fabularne. W grze „Wiedźmin 3: Dziki Gon“ (CD Projekt RED) użyczyła głosu Yennefer z Vengerbergu, głównej roli kobiecej. Współautorka książki „Be Haiku“ (wyd. Blue Bird), nominowanej w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2017. Współtwórczyni paneli o edukacji i kulturze na Kongresie Kultury w 2016 roku. Współpracuje z festiwalami literackimi i instytucjami kultury jako dziennikarka, autorka i animatorka działań twórczych (Big Book Festiwal, Izabelińskie Spotkania z Książką, Festiwal Stolica Języka Polskiego).
www.beatajewiarz.com

Fot. Katarzyna SzumskaZbigniew Szumski urodzony w 1956 roku w Sopocie, studiował na wydziale malarstwa i grafiki w PWSSP w Gdańsku (dyplom u prof. Jerzego Krechowicza w 1983 roku). Zajmuje się rysunkiem, grafiką, scenografią i reżyserią teatralną. Jest współzałożycielem i dyrektorem Teatru Cinema, interdyscyplinarnej grupy funkcjonującej na granicy teatru, tańca i sztuk wizualnych, która działa od 1992 roku. Jest autorem i reżyserem takich spektakli, jak: „Dong”, „Bilard”, „Nie mówię tu o miłości”, „Brudne piękno”, „Tak.To.Tu”, „Miałem taki sen”, „Trylogia Petera Handke” (we współpracy z Aspik Theater z Niemiec i Local Theatre z Izraela), „Albert Lux”, „Słownik sytuacji” (w koprodukcji ze Spielart Festival z Monachium, Hebbel Theater z Berlina, Forum Freies Theater Düsseldorf), „Mamo, chcę tańczyć Mahlera” (w koprodukcji z LOFFT Lipsk), „Krótka historia kroku marszowego”, „Opowieści i pamięć” (w koprodukcji z Acco Theatre z Izraela), „Hotel Dieu”, „Re//mix. Pina Bausch”, „Rewia ognia”, „Kto się śmieje z moich lęków” (zrealizowany w Meksyku), „Posthuman Theatre” (we współpracy z Teatrem Kaitaisha z Tokio), „Upadek przyszłości” (we współpracy z tancerzem i choreografem z Izraela, Iradem Mazliahem), „Heartbreak Hotel” (we współpracy z Teatrem A3), „Nicea, 14 VII” (we współpracy z Teatrem Akhe z Petersburga), „Prorok”.

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Muzyki Teatralnej odbywającego się w Jeleniej Górze w latach 2005–2017. Laureat nagrody Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej im. Jerzego Bonieckiego oraz odznaki honorowej Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Mieszka w Michałowicach, w Karkonoszach.

Teatr Cinema to interdyscyplinarna grupa funkcjonująca na granicy teatru, tańca i sztuk wizualnych, powstała w 1992 roku. Cinema ma wyraźną i rozpoznawalną stylistykę, której cechą dominującą jest polifoniczna struktura spektakli. Nie będąc teatrem dramatycznym, muzycznym ani teatrem tańca, organicz­nie łączy wszystkie te gatunki, jednocześnie zaprzeczając ich tradycyj­nemu postrzeganiu przez widza. Za artystyczny wizerunek grupy oraz jej działania odpowiada Zbigniew Szumski. Aktorzy tworząc spektakl, posługują się metodą improwizacji. Często ich propozycje są odpowiedzią na rysunki Szumskiego, które, podobne muzycznej partyturze, tworzą pierwszą wersję scenariusza. Krytyka teatralna postrzega działalność Teatru Cinema jako odkrywanie i wypracowywanie nowych wizualnych wartości języka teatru. Siedzibą są Michałowice w Karkonoszach.

Koncepcja, reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne: Zbigniew Szumski
Występują: Małgorzata Walas-Antoniello, Izabela Terek-Jopkiewicz, Anna Krych, Jan Kochanowski, Irad Mazliah, Tadeusz Rybicki
Premiera: 27 października 2014, Warszawa, Festiwal „Rozdroże 2014”, Centrum Sztuki Współczesnej
Czas trwania: 80 min

sob. 26.11.2022, 19:00

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.

cinema_logo-na-strone(1)

Galeria zdjęć