Warsztaty prowadzone przez Aleksandrę Kotecką
sob.–niedz. 22–23.04.2023, 10.00–15.00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
W językach polskim i angielskim
Zapisy do 16 kwietnia 2023
Głos i ciało to jedność. Nasz głos nie istnieje bez ciała, które jest jego źródłem, naczyniem i wzmocnieniem.
Tak samo jak jesteśmy naszym ciałem i głosem, jesteśmy też naszymi napięciami.
Nasze napięcia nas kształtują. Są sumą naszych doświadczeń – wszystkich, bez wyjątku. Stanowią o tym, jak mówimy, jak się poruszamy i jak myślimy.
Nasze ciało potrzebuje napięć, żeby utrzymać kształt i pozycję.
Jednak ich nadmiar i nieświadome kumulowanie się przeszkadzają, nie pozwalając nam w pełni korzystać z naszego potencjału.
Introcepcja to głębokie spojrzenie do wewnątrz, uczenie się słuchania ciała na nowo, szukania własnych niepotrzebnych napięć oraz obserwacji swoich nawyków w postawie i sposobie, w jaki używamy głosu.
To szukanie rozluźnienia, balansu i stabilności.
To szukanie otwarcia.
To odkrywanie relacji ciało-umysł-głos: niekończącego się cyklu wzajemnie wpływających na siebie zależności.
Introcepcje to warsztat dla performerów i aktorów, którzy chcą pogłębić świadomość pracy z napięciem i relaksacją ale też dla wszystkich tych, którzy pragną głębiej zrozumieć mechanizmy stresowe i to, jak można je kontrolować.
W trakcie warsztatów będziemy pracować z:
Aleksandra Kotecka jest performerką wokalną, edukatorką głosu i technik oddechowych wyrastających z technik relaksacyjnych i jogi klasycznej, terapeutką falą dźwiękową pracującą zgodnie z nurtem teorii poliwagalnej. Od lat fascynuje się dźwiękiem, jego fizyczną naturą oraz nieskończonym potencjałem. W 2019 roku rozpoczęła współpracę z Biosonology Institute Art in Listening Academy w Turynie. W 2022 ukończyła kurs uprawniający do pracy w charakterze terapeutki dźwięku w nurcie stymulacji biosonologicznej. Absolwentka certyfikowanego kursu teorii poliwagalnej w Polyvagal Institute USA. Od lat bada wpływ technik relaksacyjnych na pracę performera, realizując programy warsztatowe w Polsce i Francji. Kuratorka Festiwalu ciszy, którego pierwsza edycja odbyła się w kwietniu 2024 roku, oraz programu badawczo-artystycznego „Przestrzeń styku//interface”, którego celem jest badanie relacji twórczej między człowiekiem a algorytmem. W 2023 roku jej projekt „Wtargnięcia” otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia.
Koszt: 400 PLN
Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt e-mailowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.