Premiera spektaklu Sofii Levitskiej oraz zespołu performerów i artystów
pon.–wt. 5–6.02.2024, 19.00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
W języku angielskim
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki
6 lutego, po spektaklu, odbędzie się dyskusja z artystami
Sofia Levitskaia studiowała teatr fizyczny na Akademii Dell Arte w Toskanii. Studiowała również taniec na Uniwersytecie w Brighton (Wielka Brytania) i ukończyła studia teatralne w Rosyjskiej Akademii Sztuk Teatralnych. W swojej pracy dyplomowej pisała o teorii i praktyce devised theatre. Była jedną z osób, które jako pierwsze zaczęły tworzyć w Rosji projekty związane z tematyką przemocy i opieki nad sobą w świecie teatru. Jej misją było rozpoczęcie dyskusji, uwidocznienie tych aspektów pracy w teatrze społeczności, a także pomoc ludziom w podobnym kryzysie i pokazać skalę solidarności i rozumienia wobec takich osób. Pokazała w jaki sposób ich doświadczenie przemocy w edukacji i pracy musi być opowiedziane i przepracowane. Sofia wraz z zespołem stworzyli przewodnik terapeutyczny, który ma pomóc przejść przez wszelkie etapy edukacji i pracy w teatrze. Przez ostatnie kilka lat Sofia tworzyła różne projekty edukacyjne i uczyła teatru fizycznego i ruchu. Jest reżyserką dwóch projektów teatru fizycznego, które składały się z laboratorium i spektaklu „Youkali” i „Youkali. Остров тебя”. Sofia jest również producentką – pracowała przy spektaklach, projektach edukacyjnych i wydarzeniach, zarządzała projektami i PR.
Katya Egorova jest rosyjską aktorką i performerką. Absolwentka Moskiewskiego Instytutu Teatralnego im. Borisa Szczukina, który ukończyła w 2018 roku. Jako członkini Teatru ZAR uczestniczy w większości projektów zespołu. Ze spektaklem Teatru ZAR pt. „Anhelli. Skowyt” występowała na Olimpiadzie Teatralnej w Japonii i Rosji. Uczestniczyła w takich międzynarodowych projektach jak „Actors Hub” (2018) czy „Atelier de l’acteur” w Paryżu. Współpracowała z IPAC we Francji. Ma wieloletnie doświadczenie w śpiewie chóralnym, które obejmuje szeroki zakres muzyczny: od prawosławnych i katolickich pieśni po muzykę różnych narodów. Wraz z Teatrem ZAR współtworzy programy edukacyjne, takie jak „ZAR Intense” i „ZAR Sessions”.
Ponadto była asystentką reżysera i koordynatorką projektu „NUCLEAR WAR. look at how I’m forgetting you”, realizowanego w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego. W 2024 otrzymała nagrodę główną Nurtu Off 44. PPA Tukan Off (wraz ze współautorami – Henrykiem Mazurkiewiczem i Tati Lemeshevą) za spektakl pt. „niesamowita słowiańszczyzna”.
Reżyserka Sofia Levitskaia
Autor „Nuclear War” Simon Stephens
Wykonawcy i współtwórcy Katya Egorova, Anna Filiptseva, Tati Lemesheva, Erko Sild, Edward Skaines, Gintarė Šmigelskytė
Asystentka reżyserki Katya Egorova
Kompozytor Kirill Parastaev
Scenografka Marusya Pavlova
Asystent techniczny Maciej Mądry
Oświetlenie Jakub Dziedzicki
Kostiumy Stesha Ostrova
Dźwięk Szymon Tomczyk
Projekcje Jarosław Siejkowski
Wideo Tati Lemesheva
Opiekunka wokalny Katya Egorova
Asystentka scenografki Marie Walker
Druga asystentka reżyserki Tati Lemesheva
Koordynatorka projektu: Katya Egorova
Teaser Tati Lemesheva
W spektaklu wykorzystano:
Instalację dźwiękową „Archipelago” Olega Gudacheva
Fragment autorskiego monologu Gintarė Šmigelskytė
Cover utworu „Romance” zespołu Ex:Re
Fotografie z projektu „Broken sea“ Iriny Sadchikovej i Naty Sopromadze i „Grave flowers” Naty Sopromadze oraz fotografie bez tytułu Timofeya Bazila i Sofii Levitskaia.
Premiera: 5 lutego 2024
Produkcja: Instytut Grotowskiego
Specjalne podziękowania dla Jarosława Freta
pon. 5.02.2024, 19.00
wt. 6.02.2024, 19.00
Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.