Warsztaty mistrzowskie prowadzone przez Bartosza Panka
W ramach III Festiwalu Teatru na faktach „Rzeczy zbędne”
czw. 20.06.2024, 16.00–18.00
BULVARY (ul. Księcia Witolda 11)
Udział bezpłatny, zapisy do 16.06.2024
Opowiadanie cudzych historii wiąże się zazwyczaj z większym ryzykiem niż mierzenie się z własną przeszłością – oznacza wzięcie odpowiedzialności za przeżycia tych, którzy powierzają nam tajemnice. Nasze emocje, choć też ważne, muszą wówczas zostać na drugim planie.
Warsztaty Bartosza Panka będą poświęcone zagadnieniom partnerstwa, szacunku, empatii i czułości, a także temu, że – jak wszystko – mają one swoje granice w pracy reporterskiej: zaangażowanie powinno iść w parze z dystansem, chłodnym spojrzeniem i chirurgiczną precyzją. Co zrobić, jeśli tak się nie dzieje?
Prowadzący opowie również o sytuacji, w której autor staje się częścią świata przedstawionego, i wyjaśni, co z tego wynika, a także dlaczego prawda faktów jest w reportażu co najmniej tak samo ważna, jak prawda emocji, i jaki ma to wpływ na tworzenie dźwiękowych obrazów.
Podczas spotkania Bartosz Panek podzieli się swoim doświadczeniem niemal dwudziestoletniej pracy reporterskiej i dokumentalistycznej, głównie w radiu, a w ostatnich latach również na polu literatury non-fiction.
Bartosz Panek to dziennikarz radiowy, reporter, producent i animator środowiska twórców audio, a także współzałożyciel Fundacji Audionomia i Free Range Productions. Jest absolwentem Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, studiował również na uniwersytecie w Trieście. Połowę życia spędził przed mikrofonem. Od marca 2024 roku zajmuje stanowisko redaktora naczelnego Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, wcześniej był dziennikarzem Programu 2 PR. Jest autorem setek audycji oraz kilkudziesięciu reportaży i dokumentów, z których wiele było prezentowanych także we Włoszech, Francji, Holandii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii i na Litwie. Laureat Prix Italia, jednego z najważniejszych wyróżnień dla twórców radiowych na świecie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Jest autorem reportażu pt. „U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce”.
Udział bezpłatny, zapisy do 16.06.2024
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń