Dyskusja o migrantach, pracy dla migrantów i zmianach w społecznym postrzeganiu migracji
czw. 21.06.2024, 21.00
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego
Wstęp wolny
Punktami wyjścia do dyskusji będą zarówno losy polskich migrantów za granicą, jak i życie mniejszości w Polsce. Od niedawna w Polsce istnieje związek zawodowy kurierów rowerowych pracujących za pomocą aplikacji, tymczasem coraz więcej osób przybywa do naszego kraju z powodów ekonomicznych i staje się tanią siłą roboczą. Ten nielegalny proceder zapoczątkował ogromny kryzys polityczny. Wciąż tysiące, a może nawet dziesiątki tysięcy osób znajduje się w Polsce bez dokumentów, bez prawa pobytu i bez możliwości bezpiecznego powrotu.
Prowadzący: Henryk Mazurkiewicz
Goście: Tomasz Bauer, Jakub Frączyk, Leszek Gaś, Natalia Gebert, Agata Katarzyna Kluczewska, Natalia Lewanawa (Natallia Levanava), Katarzyna Przyborska, Andżela Tretiakowa (Angela Tretiakova)
Henryk Mazurkiewicz jest Białorusinem. Ukończył studia magisterskie w Instytucie Filozofii oraz w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Specjalizuje się w antropologii filozoficznej i kulturowej. Jest krytykiem teatralnym, członkiem redakcji portalu Teatralny.pl. Pisze lub pisał dla „Teatru”, „nietak!tu”, „Dialogu”, czasopisma internetowego „Performer”, „Rity Baum”, „Teatru Lalek” i “Notatnika Teatralnego”. Jest współautorem e-booka poświęconego teatrowi offowemu „Offologia dla opornych”, pomysłodawcą i współtwórcą kursu wiodącego Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań „Teatr dla filozofii – filozofia dla teatru”. Był członkiem Komisji 25. i 27. Edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Współorganizator Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu. Prowadzi autorskie wykłady performatywne.
Tomek Bauer jest ekspertem ds. społeczności w Stowarzyszeniu Nomada. Przez wiele lat był zaangażowany w działania różnych ruchów społecznych z krajów europejskich, arabskich i afrykańskich na rzecz społeczności lokalnych, migranckich i mniejszościowych. Instruktor jogi w tradycji Krishnamacharyi.
Jakub Frączyk jest kierownikiem Działu ds. Wsparcia Pracowników Zagranicznych w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Absolwent prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 2019–2021 pracował jako Inspektor Wojewódzki w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Od 2021 roku pełni funkcję Kierownika Działu ds. Wsparcia Pracowników Zagranicznych w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, gdzie odpowiada za koordynację wsparcia pracowników w procesie legalizacji pobytu i pracy. Od 2023 roku udziela konsultacji w Instytucie Praw Migrantów.
Leszek Gaś jest dyrektorem Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Filolog, redaktor, wykładowca, mówca publiczny, długoletni praktyk imagistyki społecznej. Miłośnik architektury (również tej postmodernistycznej), czynnie i czytelniczo zafascynowany psychologią polityki i antropologią władzy.
Natalia Gebert jest kulturoznawczynią z wykształcenia, tłumaczką z zawodu i molem książkowym z zamiłowania. Współzałożycielka warszawskiej inicjatywy nieformalnej Dom Otwarty, która obecnie jest fundacją. Od 2015 działa społecznie na rzecz uchodźców i szerzenia wiedzy o migracjach. W 2018 za działalność społeczną otrzymała Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy. W październiku 2022 została uhonorowana Nagrodą im. Abducadira Gabeire Farah za działania na rzecz migrantów w Polsce w kategorii „Aktywne wsparcie”.
Agata Katarzyna Kluczewska jest aktywistką działań międzykulturowych i humanitarnych, gdyż nie zgadza się na to, by obywatelstwo czyniło ją biernie współwinną. Działa na granicy z Białorusią, jako prezeska i ratowniczka Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego, którego czuje się Wróżką Chrzestną – tzw. Zieloną Wróżką. W Krakowie, gdzie siedzibę ma Fundacja Wolno Nam, której także jest prezeską, zajmuje się czułym spoglądaniem na Challenging Hope – Międzykulturowe Centrum Wsparcia i Hostel Interwencyjny, które od początku inwazji Rosji na Ukrainę przyjęły pod swój dach około 2000 uciekinierów, różnego obywatelstwa, płci i koloru skóry, a które aktualnie utrzymują około 120 rezydentów. Pasjonatka i działaczka alternatywnych ruchów edukacyjnych, okresowo dyrektorka wolnych przedszkoli i szkół. Wieczna studentka ostatnich lat kulturoznawstwa dalekowschodniego (kultura Japonii) i psychologii, ale już naprawdę niedługo się obroni. Mama Toszka i Nawojki. W swoich marzeniach rolniczka ze stadem wolnych krów i dziennikarka. Na co dzień wybiera robienie tego, co jest akurat do zrobienia, żeby świat był odrobinę lepszym miejscem.
Natalia Lewanawa (Natallia Levanava) urodziła się 11 marca 1985 w Mińsku. Od kwietnia 2022 mieszka w Poznaniu. Jest reżyserką teatralną, kuratorką projektów teatralnych i pedagożką. W 2016 ukończyła Białoruską Państwową Akademię Sztuk Pięknych na kierunku reżyserii teatru dramatycznego. W 2022 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia. Była jedną z organizatorek międzynarodowego festiwalu „Bajkowy Jam” w Mińsku (2015–2018), na którym były prezentowane kameralne spektakle dla dzieci i dorosłych. Dyrektorka i założycielka Fundacji Kultury i Edukacji Centrum Projektów Teatralnych „Art Kropka” w Mińsku (2016–2019).
Katarzyna Przyborska jest redaktorką, dziennikarką portalu KrytykaPolityczna.pl, antropolożką kultury i socjolożką polityki, a także – mamą. Pisze o migracji, edukacji i polityce.
Andżela Tretiakowa (Angela Tretiakova) jest psycholożką, terapeutką Gestalt. Pracowała z ofiarami przemocy w rodzinie oraz sprawcami przemocy w Centrum Spraw Kobiet i Rodziny w Kijowie. Była także psychologiem przy Radzie Nadzorczej Kijowa w komisji ds. praw do ochrony dzieci. Trzeci rok wspiera uchodźców w Polsce. Ma doświadczenie w pracy z wojskowymi. Stale prowadzi grupy wsparcia dla migrantów oraz dla kobiet w trudnej sytuacji życiowej. Jest autorką i trenerką grup wsparcia dla osób, które straciły bliskich. Współpracuje z Fundacją Kalejdoskop Kultur.