Aktualnie jesteś: Rzeczy zbędne / Dyskusje

Wiza, równość, obywatelstwo

Dyskusja o migrantach, pracy dla migrantów i zmianach w społecznym postrzeganiu migracji

czw. 21.06.2024, 21.00
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego

Wstęp wolny

 

Wiza, równość, obywatelstwo
proj. Dorota Bator

Punktami wyjścia do dyskusji będą zarówno losy polskich migrantów za granicą, jak i życie mniejszości w Polsce. Od niedawna w Polsce istnieje związek zawodowy kurierów rowerowych pracujących za pomocą aplikacji, tymczasem coraz więcej osób przybywa do naszego kraju z powodów ekonomicznych i staje się tanią siłą roboczą. Ten nielegalny proceder zapoczątkował ogromny kryzys polityczny. Wciąż tysiące, a może nawet dziesiątki tysięcy osób znajduje się w Polsce bez dokumentów, bez prawa pobytu i bez możliwości bezpiecznego powrotu. 

Prowadzący: Henryk Mazurkiewicz

Goście: Tomasz Bauer, Jakub Frączyk, Leszek Gaś, Natalia Gebert, Agata Katarzyna Kluczewska, Natalia Lewanawa (Natallia Levanava), Katarzyna Przyborska, Andżela Tretiakowa (Angela Tretiakova)

Henryk MazurkiewiczHenryk Mazurkiewicz jest Białorusinem. Ukończył studia magisterskie w Instytucie Filozofii oraz w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Specjalizuje się w antropologii filozoficznej i kulturowej. Jest krytykiem teatralnym,  członkiem redakcji portalu Teatralny.pl. Pisze lub pisał dla „Teatru”, „nietak!tu”, „Dialogu”, czasopisma internetowego „Performer”, „Rity Baum”, „Teatru Lalek” i “Notatnika Teatralnego”. Jest współautorem e-booka poświęconego teatrowi offowemu „Offologia dla opornych”, pomysłodawcą i współtwórcą kursu wiodącego Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań „Teatr dla filozofii – filozofia dla teatru”. Był członkiem Komisji 25. i 27. Edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Współorganizator Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu. Prowadzi autorskie wykłady performatywne.

fot. archiwum własneTomek Bauer jest ekspertem ds. społeczności w Stowarzyszeniu Nomada. Przez wiele lat  był zaangażowany w działania różnych ruchów społecznych z krajów europejskich, arabskich i afrykańskich na rzecz społeczności lokalnych, migranckich i mniejszościowych. Instruktor jogi w tradycji Krishnamacharyi.

fot. archiwum własneJakub Frączyk jest kierownikiem Działu ds. Wsparcia Pracowników Zagranicznych w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Absolwent prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 2019–2021 pracował jako Inspektor Wojewódzki w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Od 2021 roku pełni funkcję Kierownika Działu ds. Wsparcia Pracowników Zagranicznych w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, gdzie odpowiada za koordynację wsparcia pracowników w procesie legalizacji pobytu i pracy. Od 2023 roku udziela konsultacji w Instytucie Praw Migrantów.

fot. archiwum własne

Leszek Gaś jest dyrektorem Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Filolog, redaktor, wykładowca, mówca publiczny, długoletni praktyk imagistyki społecznej. Miłośnik architektury (również tej postmodernistycznej), czynnie i czytelniczo zafascynowany psychologią polityki i antropologią władzy.

 

fot. archiwum własneNatalia Gebert jest kulturoznawczynią z wykształcenia, tłumaczką z zawodu i molem książkowym z zamiłowania. Współzałożycielka warszawskiej inicjatywy nieformalnej Dom Otwarty, która obecnie jest fundacją. Od 2015 działa społecznie na rzecz uchodźców i szerzenia wiedzy o migracjach. W 2018 za działalność społeczną otrzymała Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy. W październiku 2022 została uhonorowana Nagrodą im. Abducadira Gabeire Farah za działania na rzecz migrantów w Polsce w kategorii „Aktywne wsparcie”.

fot. Maciej MoskwaAgata Katarzyna Kluczewska jest aktywistką działań międzykulturowych i humanitarnych, gdyż nie zgadza się na to, by obywatelstwo czyniło ją biernie współwinną. Działa na granicy z Białorusią, jako prezeska i ratowniczka Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego, którego czuje się Wróżką Chrzestną – tzw. Zieloną Wróżką. W Krakowie, gdzie siedzibę ma Fundacja Wolno Nam, której także jest prezeską, zajmuje się czułym spoglądaniem na Challenging Hope – Międzykulturowe Centrum Wsparcia i Hostel Interwencyjny, które od początku inwazji Rosji na Ukrainę przyjęły pod swój dach około 2000 uciekinierów, różnego obywatelstwa, płci i koloru skóry, a które aktualnie utrzymują około 120 rezydentów. Pasjonatka i działaczka alternatywnych ruchów edukacyjnych, okresowo dyrektorka wolnych przedszkoli i szkół. Wieczna studentka ostatnich lat kulturoznawstwa dalekowschodniego (kultura Japonii) i psychologii, ale już naprawdę niedługo się obroni. Mama Toszka i Nawojki. W swoich marzeniach rolniczka ze stadem wolnych krów i dziennikarka. Na co dzień wybiera robienie tego, co jest akurat do zrobienia, żeby świat był odrobinę lepszym miejscem.

fot. archiwum własneNatalia Lewanawa (Natallia Levanava) urodziła się 11 marca 1985 w Mińsku. Od kwietnia 2022 mieszka w Poznaniu. Jest reżyserką teatralną, kuratorką projektów teatralnych i pedagożką. W 2016 ukończyła Białoruską Państwową Akademię Sztuk Pięknych na kierunku reżyserii teatru dramatycznego. W 2022 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia. Była jedną z organizatorek międzynarodowego festiwalu „Bajkowy Jam” w Mińsku (2015–2018), na którym były prezentowane kameralne spektakle dla dzieci i dorosłych. Dyrektorka i założycielka Fundacji Kultury i Edukacji Centrum Projektów Teatralnych „Art Kropka” w Mińsku (2016–2019).

fot. archiwum własneKatarzyna Przyborska jest redaktorką, dziennikarką portalu KrytykaPolityczna.pl, antropolożką kultury i socjolożką polityki, a także –  mamą. Pisze o migracji, edukacji i polityce.

fot. archiwum własneAndżela Tretiakowa (Angela Tretiakova) jest psycholożką, terapeutką Gestalt. Pracowała z ofiarami przemocy w rodzinie oraz sprawcami przemocy w Centrum Spraw Kobiet i Rodziny w Kijowie. Była także psychologiem przy Radzie Nadzorczej Kijowa w komisji ds. praw do ochrony dzieci. Trzeci rok wspiera uchodźców w Polsce. Ma doświadczenie w pracy z wojskowymi. Stale prowadzi grupy wsparcia dla migrantów oraz dla kobiet w trudnej sytuacji życiowej. Jest autorką i trenerką grup wsparcia dla osób, które straciły bliskich. Współpracuje z Fundacją Kalejdoskop Kultur.