Dyskusja z twórcami teatralnymi ze stref konfliktu
sob. 22.06.2024, 19.00
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego
Wstęp wolny
W Charkowie wszystkie państwowe teatry zostały zamknięte ze względu na nieustanne naloty, ale teatr wciąż żyje w schronach i innych bezpiecznych miejscach. Tymczasem białoruscy artyści tworzą za granicą sztukę o swoim kraju. Podczas festiwalu mamy niepowtarzalną szansę porozmawiać z artystami ze stref konfliktów, dalej tam mieszkającymi lub migrującymi do Polski. Teatr –pomimo nalotów w Ukrainie i ciągłej reżimowej opresji w Białorusi – wciąż działa. Jak sytuacja wojny wpływa na sztukę? Czy zmobilizowani do armii aktorzy wciąż występują na scenach? Co w ogóle daje teatr w kraju ogarniętym wojną albo na uchodźstwie? Zwłaszcza we Wrocławiu, który stał się schronieniem dla tak wielu migrantów z Ukrainy, pytanie to na pewno warto sobie zadać. Od roku w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego działa scena w języku ukraińskim. Ukraińskie zespoły z Charkowa, Kijowa i innych miast opowiadają nam o świecie, o którym zdążyliśmy już dawno zapomnieć.
Prowadzący: Jakub Tabisz
Goście: Olena Babakowa (Olena Babakova), Oksana Czerkaszyna (Oksana Cherkashyna), Alana Ivory, Natalia Lewanawa (Natallia Levanava)
Olena Babakowa (Olena Babakova) jest dziennikarką i badaczką migracji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Ukończyła studia magisterskie na Kijowskim Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki, a doktorat na temat elit ukraińskich w I RP obroniła na Uniwersytecie w Białymstoku. Obecnie wykłada dziennikarstwo nowych mediów na Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Współpracuje z polską Fundacją „Nasz Wybór” oraz ukraińskim serwisem informacyjnym „Europejska Prawda”. Komentuje sprawy związane z relacjami polsko-ukraińskimi i ukraińską diasporą w mediach polskich i ukraińskich. Jest autorką raportów analitycznych poświęconych polskiej polityce migracyjnej, integracji migrantów, debacie publicznej na temat Ukrainy i migracji. Członkini polskiego Stowarzyszenia FemGlobal, zrzeszającym kobiety zajmujące się polityką międzynarodową.
Oksana Czerkaszyna (Oksana Cherkashyna) jest aktorką. Na polskiej scenie teatralnej zadebiutowała w 2018 roku w spektaklu Katarzyny Szyngiery pt. „Lwów nie oddamy”. W 2019 otrzymała za tę rolę m.in. główną nagrodę aktorską w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a także nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie. W tym samym roku w uznaniu „za talent i artystyczną śmiałość” znalazła się na liście „50. śmiałych kobiet” magazynu „Wysokie Obcasy”, m.in. razem z Olgą Tokarczuk i Agnieszką Holland.
Alana Ivory jest reżyserką teatralną, aktorką teatralną i filmową, instruktorką sztuk teatralnych i ruchowych, nauczycielką światowej kultury artystycznej, organizatorką działalności teatralnej. Urodziła się na Ukrainie, a w wieku 16 lat przeprowadziła się do Mińska w Białorusi. Ukończyła Białoruski Państwowy Uniwersytet Kultury i Sztuki w Mińsku na kierunku reżyserii. Studiowała również w Republikańskim Instytucie Szkoły Wyższej w Mińsku na Wydziale Filozofii i Kulturoznawstwa, na kierunku kulturologii (specjalność nauczanie światowej kultury artystycznej).
Natalia Lewanawa (Natallia Levanava) urodziła się 11 marca 1985 w Mińsku. Od kwietnia 2022 mieszka w Poznaniu. Jest reżyserką teatralną, kuratorką projektów teatralnych i pedagożką. W 2016 ukończyła Białoruską Państwową Akademię Sztuk Pięknych na kierunku reżyserii teatru dramatycznego. W 2022 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia. Była jedną z organizatorek międzynarodowego festiwalu „Bajkowy Jam” w Mińsku (2015–2018), na którym były prezentowane kameralne spektakle dla dzieci i dorosłych. Dyrektorka i założycielka Fundacji Kultury i Edukacji Centrum Projektów Teatralnych „Art Kropka” w Mińsku (2016–2019).