Dyskusja o społeczności LGBTQ+ poszukującej wiary, kościele i wykluczeniu z kościoła
sob. 22.06.2024, 22.00
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego
Wstęp wolny
Osoba nieheteronormatywna nie może w kościele katolickim przyjąć komunii, nie może otrzymać rozgrzeszenia, nie może wziąć ślubu. W polskich sądach raz po raz toczą się rozprawy o tęczowe madonny, a na mapie Polski wciąż pozostało kilka gmin „wolnych od tęczowej ideologii”. Nie przeszkadza to Konferencji Episkopatu Polski na swojego przewodniczącego wybrać arcybiskupa, który zasłynął nawoływaniem do przemocy podczas pierwszego marszu równości w Białymstoku. Tymczasem zbory protestanckie coraz częściej stają w obronie mniejszości LGBTQ+, a ich reprezentanci noszą w klapach marynarek tęczowe krzyżyki. Podczas tej dyskusji spotkają się reprezentanci społeczności wykluczonych z kościoła z członkami różnych polskich kościołów.
Prowadzący: Jędrek Kawecki
Goście: Marcin Dzierżanowski, Andrzej Kuśmierski, Teo Łagowsk_, ks. Paweł Mikołajczyk, Alina Szeptycka, ks. Marta Zachraj-Mikołajczyk
Jędrek Kawecki jest wrocławskim aktywistą i społecznikiem związanym z Fundacją Równik Praw, zaangażowanym w edukację na temat społeczności osób transpłciowych w Polsce oraz w działania zmierzające do realnego dostrzeżenia przez polskie państwo rodzin, w których transpłciowość się przydarzyła. Współtwórca Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „My, Rodzice Dzieci trans” pod hasłem „#Zrozumiećtranspłciowość”. Współautor przewodnika dla zawodów prawniczych wydanego przez Rzecznika Praw Obywatelskich pt. „Postępowania w sprawach o uzgodnienie płci. Przewodnik”. Inicjator i organizator wielu ogólnopolskich wydarzeń z tematyką LGBTQIA+. Uczestniczy w konsultacjach na różnych szczeblach przy projektowaniu założeń i zapisów ustawy o związkach partnerskich oraz ustawy o uzgodnieniu płci.
Marcin Dzierżanowski jest dziennikarzem, publicystą, działaczem ruchu LGBT+. Współzałożyciel i pierwszy prezes Fundacji Wiara i Tęcza skupiającej wierzące osoby LGBT+. Współzałożyciel międzynarodowej organizacji Global Network of Rainbow Catholics i współtwórca kampanii społecznej „Przekażmy sobie znak pokoju”. Współautor poradnika „Jak mówić i pisać o osobach LGBT+” oraz autor pierwszej w Polsce broszury antydyskryminacyjnej dla wierzących osób LGBT+. Był m.in. redaktorem naczelnym tygodnika „Wprost”, sekretarzem redakcji „National Geographic Traveler”, pracował też w „Dzienniku” i „Życiu Warszawy”. Twórca i pierwszy szef portalu informacyjnego TVP Info. Nominowany do nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego oraz „Grand Press”. Laureat wyróżnienia „Pióro odpowiedzialności” przyznawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Obecnie redaktor prowadzący magazynu biznesowego „My Company Polska”. Autor książki „To jest także nasz Chrystus. Rozmowy z chrześcijanami LGBT+”.
Andrzej Kuśmierski OP jest teologiem, byłym przeorem wielu klasztorów dominikańskich w Polsce. Obecnie mieszka i pracuje we wspólnocie we Wrocławiu. Urodził się w 1966 roku w Wałczu. Do Zakonu wstąpił w 1989 roku, a święcenia przyjął w 1995. Zdobył tytuł licencjata teologii Facultad de Teologia de San Esteban. Jest koordynatorem obchodów jubileuszu 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego.
Teo Łagowsk_/drag king Blue jest wrocławską osobą aktywistyczną, artystyczną, autystyczną i niebinarną. Drag, kolega dragów, feministka, edukator równościowy, psycholog. Politykował_ w strajku, strajkował_ w polityce, wychodził_ z miotłą na ulice. Pisał_ o Tokarczuk, Chutnik, nieodpłatnej domowej pracy kobiet i feminizmie na wsi zanim to było modne. Obecnie prowadzi żywot mrówy pozarządowej, na stałe związanx z Fundacją HerStory i Kulturą Równości. Specjalizuje się w komunikacji zmiany społecznej, w tym projektów edukacyjnych i równościowych. Nieheteronormatywny rodzic, polski konserwatyzm zna z obserwacji uczestniczącej. Jako drag king Blue robi sobie jaja z wzorców męskości, czasem jako kur domowy, czasem pirat, okazjonalnie biskup. Jest współzałożyciel_ wrocławskiego kolektywu performerskiego „Drag King Heroes” i inicjatywy dragkingowej „Brokatowa Wstęga Mobiusa”.
@fb.com/teokracja
@drag_king_blue
Alina Szeptycka jest polonistką, trenerką antydyskryminacyjną, aktywistką. Ukończyła Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie pełni funkcję Pełnomocniczki Prezydenta Wrocławia ds. Równego Traktowania, jest też współprzewodniczącą Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania oraz członkinią Wrocławskiej Rady Kobiet. Od ponad 10 lat zaangażowana społecznie na rzecz kobiet, osób LGBT+, osób z niepełnosprawnościami. Założycielka Stowarzyszenia Kultura Równości – organizatora Wrocławskich Marszów Równości i centrum społeczności LGBT+, w którym koordynowała wieloletnie projekty w obszarze praw człowieka, zajmowała się edukacją równościową i rzecznictwem. Członkini Rady Fundacji Katarynka działającej na rzecz dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami. Ma doświadczenie pracy w publicznym liceum, instytucjach kultury i sektorze pozarządowym.
ks. Paweł Mikołajczyk i ks. Marta Zachraj-Mikołajczyk są wikariuszami parafii Ewangelicko-Augsburskiej Opatrzności Bożej we Wrocławiu.