Performans Aurory Lubos | W ramach projektu „Szczeliny”
pt. 7.03.2025, 19.00
Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego
Czas trwania: 40 minut
Bilety: 20/30 PLN
Od 18 lat
Od ponad roku w mediach obserwujemy najlepiej udokumentowane ludobójstwo w historii świata. Cierpienie, śmierć, obrazy tragedii palestyńskich dzieci, kobiet i mężczyzn w Strefie Gazy.
„Lament” stał się miejscem żałoby po domu, znikających krajobrazach, życiu. To spektakl bez słów, bo trudno je znaleźć. To opłakiwanie pojedynczego człowieka, samotnego w bezsilności, bezradności, strachu i złości na małym skrawku piasku.
„Życie wydaje się być jednym wiecznym, nigdy niekończącym się dniem. Dniem wypełnionym cierpieniem i scenami grozy, które widzisz tak często, że zaczynają się one ze sobą zlewać. Nasza nowa zbiorowa rutyna to słuchanie, bycie świadkiem, siedzenie, chodzenie wśród śmierci”.
Bahzad Al-Akhras, Gaza, Palestyna 2024
Aurora Lubos jest gdańską niezależną artystką, związaną od 25 lat z trójmiejską i brytyjską sceną artystyczną. Od 2000 roku performerka angielskiego teatru Vincent Dance Theatre. Od 2019 współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Arbuz, które działa na rzecz uchodźców i osób z utrudnionym dostępem do edukacji i sztuki. Od 2021 wolontariuszka Stowarzyszenia Homo Faber i Grupy Granica, czynnie uczestnicząca w pomocy humanitarnej na granicy polsko-białoruskiej. W wyniku spotkań z uchodźcami artystka zrealizowała dwie prace: „Pocztówki znad granicy” i „ Granica”, poświęcone kryzysowi humanitarnemu na granicy polsko-białoruskiej.
Do jej najważniejszych prac należą: „Akty” – spektakl zrealizowany na podstawie historii osób doświadczających przemocy w rodzinie, „Witajcie/ Welcome” – performans, który był reakcją na kryzys migracyjny w 2015 roku oraz „Z wody” – performans zrealizowany na plaży w Sopocie w Dniu Solidarności z Uchodźcami, powstały w wyniku niezgody artystki na niemą śmierć imigrantów ginących na morzu.
Autorstwo i wykonanie: Aurora Lubos
Muzyka: Alex Catona, Michał Jacaszek
Premiera: 4.10.2024, Przestrzeń Sztuki WL4 w Gdańsku
pt. 7.03.2025, 19.00
Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego