Warsztaty jogi prowadzone przez Nataszę Moszkowicz | W ramach Festiwalu Ciszy
czw.–pt. 10–11.04.2025, 18.00
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego
Czas trwania: 120 minut
Wstęp wolny obowiązują zapisy.
Zapisy do 7.04.2025
Nie trwało istnienie, nie istniało trwanie:
i nie było horyzontu, ani nic poza nim.
Skąd poruszenie? Skąd z całości nieistnienia
istnienia rozłączność? Niezgłębiona.
widzenia dwóch, poznanie dwóch
możliwe w czasie, co nie upływa
i nie trwa momentalnie jedynie.
Wszerz rozciąga się nić. Pragnienie.
Spaja toń i przestrzeń nieskończoną (…).
„Nasadiya Sukta”, „Rigveda” X 129
Tegoroczną inspiracją festiwalowej praktyki Natasza Moszkowicz czyni rygwedyjski hymn „Nāsadīya Sūkta”. Sięga po niego po raz kolejny. W 2019 roku zainspirowała się nim, realizując projekt poetycko-fotograficzny „Minimum Wizji”, którego zalążkiem było proste doświadczenie codziennego oglądania spotkania wód Oceanu Indyjskiego z niebem. To pochłaniające doznanie niemożliwego, zachodzące wyłącznie w oku obserwatora. Widok, który stawia umysł w stan paradoksalnego poznania i daje początek kreacji – nieskończonemu ludzkiemu staraniu zawierania nierzeczywistości widzeń w rzeczywistych formach. I niemniej, a może przede wszystkim, dający początek poezji i filozofii – powołaniu do ujmowania w słowa i splatania ze słów nici prowadzących istnienie ku temu, co niepojęte.
Warsztaty „Filozofia ucieleśniona” to okazja do praktyki intensywnie przetwórczej, wspierającej jasność widzenia i ożywiającej zadowolenie z życia – w ciele, wobec siebie nawzajem, w kosmosie.
Co zasila twórczy projekt urzeczywistnienia?
Co czyni możliwym pojmowanie i ekspresję natury życia w poruszeniach osobowego Ja?
Świadomość jego skończoności czy elementarnej nieskończoności istnienia?
Może transcendencja wyrazów tego, co w tej samej chwili zdaje się być i czego, jak się zdaje, nie ma?
W nieporuszonej ciszy atomowe wrzenie?
Stawiając krytyczne dla egzystencji pytanie o to, jak się w skończoności osobowego życia spełniać, transcendując osobowe czucie widzenia na tyle, by się wraz z kosmosem po prostu… rozszerzać?
I zamiast do kreacji dróg, sposobów czy strategii „radzenia sobie” pytanie to zawraca mnie do wyrażonej w tym hymnie przed ponad trzema tysiącami lat refleksji dotyczącej tajemnicy ludzkiego sprawstwa i ludzkiej niemocy – jak to jest, że Ja w ogóle czuje, widzi, myśli? Jakie są tego przyczyny i konsekwencje?
A wnioski płynące z tej refleksji na powrót kierują spojrzenie ku horyzontowi poznania, stawiając świadomość w wielkiej pokorze wobec nuklearnego potencjału przetworzeń – niszczenia i kreacji porządków, konwencji ludzkiego współbycia oraz doświadczania w jedynej znanej nam w kosmosie przestrzeni życia… Ujawniając przy tym wielką potrzebę akceptacji ograniczenia osobowej/zbiorowej świadomości w korzystaniu z elementarnego potencjału istnienia…
Ciemność w ciemności jedyna, nie znająca początku.
Nieprzeniknione jej wody.
Na raz z nicości istnienie.
Mocą gorąca kreśli horyzont doświadczenia.
Co zrodzić może i do jakiego działania zapraszać wielki spokój i wielkie uniesienie?
Natasza Moszkowicz
Natasza Moszkowicz jest nauczycielką jogi, mentorką, trenerką, autorką oraz myślicielką zaangażowaną w pogłębianie jogicznej świadomości. Tłumaczy tradycyjną ścieżkę duchowego rozwoju na język współczesny, przekłada na język polski teksty z zakresu filozofii, kultury, somatyki i fizjoterapii, a także te autorstwa zapraszanych do Polski nauczycieli. Od 1999 r. praktykuje w przekazie B.K.S. Iyengara pod kierunkiem Raya Uma Datta, Abhijata Sridhar (Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute, Pune, Indie), Lois Steinberg (Champaign-Urbana, IL, USA) iw Christian Pisano (Nicea, Francja). Jest absolwentką Wydziału Filozofii UJ, Yoga Philosophy Applied w Vidya Institute pod dyrekcją Gitte Bechsgaard, a także studiów podyplomowych Laboratorium Psychoedukacji Uniwersytetu SWPS, z którym obecnie współpracuje. Wspiera organizacyjnie i inspiruje działania edukacyjne Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce. Rzeczniczka i realizatorka reformy systemu szkoleniowo-certyfikacyjnego w tej metodzie, współpracująca z RIMYI oraz stowarzyszeniami europejskimi w zakresie komunikacji, dobrych praktyk organizacyjnych oraz dydaktycznych standardów metody. Towarzyszy nauczycielom w ich ścieżce rozwoju. Prowadzi praktykę warsztatową i szkoleniową we współpracy ze szkołami jogi w całej Polsce, zaprzyjaźnionymi ośrodkami zagranicznymi oraz na sesjach wyjazdowych. Pisze na blogu Jogoteka.pl
czw.–pt. 10–11.04.2025, 18.00
Zapisy do 7 kwietnia 2025 za pomocą.