ABC (Arts/Borders/Communities) – The Alphabet of Love

Warsztaty prowadzone przez artystów Astràgali Teatro

pon.–śr. 23–25.06.2025, 10:00–13:00 i 14:00–18:00
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego

W języku angielskim
Zgłoszenia do 31 maja 2025

Zapraszamy osoby zajmujące się działalnością teatralną do udziału w trzydniowych warsztatach prowadzonych przez Fabio Tollediego i artystów Astràgali Teatro, działającego we Włoszech. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Osoby uczestniczące w warsztatach poznają metody pracy zespołu, który tworzy międzynarodowe i międzykulturowe spektakle site-specific w przestrzeniach społecznie wrażliwych na całym świecie.

Uczestnicy i uczestniczki będą eksplorować tematy inspirowane wybranymi dramatami Arystofanesa i ich antywojennym przesłaniem, a także własnymi historiami związanymi z konkretnymi miejscami. Kreatywna współpraca będzie obejmować również działania fizyczne oraz śpiew chóralny, niezwykle istotny w starożytnym teatrze greckim.

Warsztaty to okazja do działań artystycznych, mających na celu eksperymentowanie z formą teatralną oraz wymianę doświadczeń kulturowych i społecznych, a także do wzięcia udziału w przyszłych działaniach realizowanych we Wrocławiu oraz za granicą w ramach międzynarodowego projektu „ABC (Arts/Borders/Communities) – The Alphabet of Love” (2025–2027).

Nasze zaproszenie kierujemy zarówno do osób mających doświadczenie w pracy teatralnej, jak i do tych, którzy je dopiero zdobywają, ale interesują się działaniami teatralnymi o charakterze społecznym. Warsztaty będą się odbywać w języku angielskim, dlatego wymagana jest znajomość tego języka przynajmniej na poziomie podstawowym.

Fot. MarinaColucciFabio Roberto Tolledi jest reżyserem teatralnym, aktorem, scenarzystą i dramaturgiem. Od 1992 roku kieruje Astràgali Teatro w południowych Włoszech. Jest Prezesem Włoskiego Centrum Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI), Wiceprezesem ITI na Europę oraz Sekretarzem ITI Theatre in Conflict Zones Network. Jest też doktorem socjologii. Obecnie prowadzi badania na Uniwersytecie w Salento i współpracuje z innymi europejskimi uniwersytetami. Kierował wieloma międzynarodowymi projektami artystycznymi i współpracował z licznymi z teatrami, instytucjami, uczelniami i artystami z całego świata.
Praca Tollediego skupia się obecnie na prowadzeniu międzykulturowych warsztatów teatralnych i tworzeniu spektakli site-specific z udziałem artystów i artystek z różnych krajów i kultur. Fabio Tolledi prowadził wykłady, konferencje i warsztaty w ponad 30 krajach, zwłaszcza w strefach konfliktów.

Astràgali Teatro został założony we Włoszech w 1981 roku. Zespół ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu teatru społecznego, a także w przepracowywaniu konfliktów poprzez sztukę i działania interwencyjne wpisane w kontekst miejsca. Teatr realizował międzynarodowe projekty w ponad 30 krajach. Współpracuje z siecią organizacji działających w przestrzeni sztuk performatywnych i dialogu międzykulturowego. Od lat jest obecny w państwach basenu Morza Śródziemnego, Azji Południowo-Zachodniej i w wielu miejscach na świecie naznaczonych konfliktami. Oprócz reinterpretacji klasycznej tragedii i komedii, zajmuje się  się przemocą, migracjami, granicami politycznymi i społecznymi, które dzielą narody i kultury. Praktyka teatru charakteryzuje się potrzebą zrozumienia relacji między tradycją a współczesnością, pamięcią a teraźniejszością, różnorodnością i inkluzywnością.

Projekt „ABC (Arts/Borders/Communities) – The Alphabet of Love” jest realizowany przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we współpracy z:

  • Miejskim Muzeum i Galerią w Podgoricy (Czarnogóra),
  • Fundacją Tańca „Alicia Alonso” Uniwersytetu Rey Juan Carlos w Madrycie (Hiszpania),
  • Centrum Kultury Aykart (Tunezja),
  • Astràgali Teatro – Eufonia Cooperative Society (Włochy),
  • Laboratorium Rzeczywistości Rozszerzonej i Wirtualnej Wydziału Inżynierii Innowacyjnej Uniwersytetu w Salento (Włochy).

Jest on współfinansowany ze środków programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej.

Głównym celem projektu jest rozwijanie transgranicznych i multidyscyplinarnych aktywności artystycznych, podejmowanych w duchu eksperymentu oraz w imię wzmacniania oraz udoskonalania praktyk kulturowych i społecznych, koncentrujących się na pojęciu i praktyce gościnności.

W ramach projektu, prowadzonego w latach 2025–2027, w Czarnogórze, Hiszpanii, Polsce, Tunezji i we Włoszech będą odbywać się rozmaite wydarzenia, takie jak warsztaty, spektakle oraz działania z udziałem lokalnych społeczności.

Finalnym efektem projektu będzie stworzenie międzynarodowej produkcji teatralnej – spektaklu site-specific – z udziałem artystów z Europy i Tunezji. Za inspirację do jej powstania posłużą wybrane dramaty Arystofanesa o antywojennym przesłaniu. Pokaz spektaklu odbędzie się we Wrocławiu jesienią 2027 roku.

Aby wziąć udział w naborze, należy na adres e-mail abc@grotowski-institute.pl przesłać następujące dokumenty:

  • CV opisujące dotychczasowe doświadczenie (nie tylko teatralne),
  • list motywacyjny.

Uwaga! Preferujemy zgłoszenia w języku angielskim.

Na zgłoszenia czekamy do 31 maja 2025. O rezultatach naboru powiadomimy osoby zainteresowane najpóźniej 3 czerwca 2025.

Wysłanie zgłoszenia jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w niezbędnym do komunikacji zakresie zgodnie z  klauzulą informacyjną zamieszczoną na stronie internetowej: https://grotowski-institute.pl/ochrona-danych-osobowych/

Liczba osób uczestniczących w warsztatach jest ograniczona.

Dodatkowe informacje:

  • Organizatorzy nie zwracają kosztów podróży i noclegów.
  • Planowane godziny pracy (10:00–13:00 i 14:00–18:00) mogą zostać nieznacznie zmienione w zależności od potrzeb grupy.
  • Podczas warsztatów przyda się luźne, niekrępujące ruchów ubranie i wygodne obuwie.

Wszelkich dodatkowych informacji udzielamy mailowo: abc@grotowski-institute.pl

Wzór kolejności logotypówww przykład ABC UPDATE

Galeria zdjęć