Aktualnie jesteś: WarsztatyVoicEncounters

Tradycyjne pieśni Gruzji

Warsztaty prowadzone przez grupę Nanila / rodzinę Pilpanich

Program Ślady

22–24/04/2016 {piątek–niedziela} 10:00–13:00
Sala Teatru Laboratorium
Warsztaty w języku angielskim

Koszt: 200 zł

Tradycyjne pieśni Gruzji
Fot. Marina Kaga

Podczas warsztatów uczestnicy poznają tradycyjne polifoniczne pieśni swańskie i gruzińskie, z których część wykonywana będzie przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów. Zaprezentowane zostaną także tradycyjne tańce.

W programie m.in. nauka hymnu ku czci słońca, Lile, jednej z najpopularniejszych i najstarszych swańskich pieśni (mogła powstać nawet cztery tysiące lat temu) oraz Lazgwaszi, pieśni opisującej procesję modlitewną w świątyni. Warsztaty poprowadzą członkowie wielopokoleniowej rodziny Pilpanich z Mestii w Swanteii.

Nanila_rodzina_Pilpanich_fot_Marina_KaganovaLiderem grupy Nanila (i głową rodziny Pilpanich) jest Eptime (Islam) Pilpani, 82-letni zawodowy muzyk i śpiewak, wykonawca i nauczyciel swańskiej muzyki tradycyjnej. W roku 1964 Epitme został liderem zespołu Riho, z którym koncertował w Europie i nagrał kilka albumów ze swańską muzyką ludową. Liderem i menadżerem grupy jest obecnie jego syn Wachtang. Trójka dzieci Wachtanga: Anano (15 lat), Beszken (13 lat) i Eka (8 lat) to zawodowi śpiewacy i tancerze. Córka Islama, Nana, ukończyła konserwatorium w Tbilisi i jest zawodową śpiewaczką, a jej syn Nikoloz (9 lat) od trzech lat uczy się gruzińskiego tańca ludowego. Kuzyn Wachtanga i Nany, Giorgi Pilpani, śpiewa z zespołem Riho od niemal 20 lat. Członkowie rodziny Pilpanich często występują prywatnie oraz oficjalnie jako zespół Nanila. W repertuarze grupy znajdują się zarówno pieśni swańskie (wiele z nich pochodzi z czasów przedchrześcijańskich), jak i tańce (często przy akompaniamencie tradycyjnych, archaicznych instrumentów swańskich: trzystrunowego instrumentu smyczkowego czuniri i 8-strunowej harfy czangi), a także muzyka ludowa z całej Gruzji, w tym wykonywane z akompaniamentem gitary współczesne pieśni miejskie.

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 8 kwietnia 2016 roku do Eweliny Sochackiej na adres warsztaty@voicencounters.art.pl, wpisując w temacie wiadomości „Warsztaty VoicEncounters” z dopiskiem tytułu wybranych warsztatów. Odpowiedzi prześlemy do 11 kwietnia 2016. Liczba miejsc ograniczona.