Warsztaty prowadzone przez Janę Pilátovą i Martina Heřmana Frysa
27–28/05/2016 {piątek–sobota} 10:00–14:00
Studio Na Grobli, Sala Studyjna
W języku polskim
Koszt: 40 zł
Co nam pomaga być żywymi? Jak otwierać się i łączyć z samym sobą, z innym człowiekiem, ze światem i nie bać się być „dziwnym”?
Życie płynie między brzegiem znanych danych i nieznanych możliwości, między brzegiem rygoru i wolności, między uczuciami i myślami, strukturami i procesami. Jeżeli jesteśmy chętni bawić się tym, co powstaje w działaniu, a nie jedynie w marzeniach, zapoznamy się z powstawaniem i rozwijaniem „partytur”. Dzięki nim udaje się otwierać drogę tworzenia i budować mosty łączące oba brzegi życia. Czasami zdarza się, że z takiego reanimacyjnego działania rodzi się dzieło teatralne. Teatr rozumiany w ten sposób uczy rozumieć siebie i innych, a widzów zachęca do tego samego. To teatr, który nas łączy.
Drugiego dnia warsztatów Martin Heřman Frys zaprezentuje pokaz swojej pracy na podstawie spektaklu Wy temu wierzycie albo Don Kichot de la Mancha.
Jana Pilátová – profesor Wydziału Teatralnego Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (DAMU), gdzie wykłada od 1990 roku. W 1968 roku przebywała na stażu w Teatrze Laboratorium i od tego czasu publikuje w Czechach i za granicą artykuły o pracy Jerzego Grotowskiego, jego uczniów i kontynuatorów oraz tłumaczy ich teksty. Syntezą jej wieloletnich przemyśleń nad dokonaniami Grotowskiego jest opublikowana w 2009 roku książka Hnízdo Grotowského. Na prahu divadelní antropologie. Współpracuje z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego, a także z Odin Teatret w ramach Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru (ISTA). W latach 1998–2002 prowadziła Integracyjny Program Kreatywności, w którym teatr spełniał rolę terapeutyczną. Współpracuje jako dramaturg z niezależnymi zespołami teatralnymi: Teatr Continuo i Farma v jeskyni. W 2005 roku otrzymała czeską nagrodę „Żywy skarb”, a w 2009 roku odznakę „Zasłużony dla kultury Polskiej”. Kuratorka projektu „Więcej niż teatr” prowadzonego w Instytucie Grotowskiego.
Martin Heřman Frys – przygodę z teatrem rozpoczął w zespołach Boršč oraz Šejkspírovská společnost, które integrowały osoby niepełnosprawne z różnymi dysfunkcjami ruchowymi z osobami bez diagnoz. Ukończył Wyższą Szkołę Społeczno-Pedagogiczną i Teologiczną (JABOK), następnie studiował antropologię teatru na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (DAMU) pod kierunkiem Jany Pilátovej. Kontynuował studia w Katedrze Autorskiej Twórczości i Pedagogiki. W 1996 roku odbył staż w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz brał udział w warsztatach Zygmunta Molika, Maud Robart, Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” oraz w sesji ISTA. W latach 1996–2006 współtworzył dziesięć przedstawień, z których dwa są grane do dziś. Od czterech lat zajmuje się psychoterapią, głównie osób z uzależnieniami. Zdobył wykształcenie w kierunku psychoterapii psychodynamicznej. Obecnie studiuje psychomotoryczną terapię Alberta Pessa i Diane Boyden (PBSP).
Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać w dniach 13–21 kwietnia 2016 roku do Magdaleny Lange na adres m.lange@grotowski-institute.art.pl, wpisując w temacie wiadomości „Konferencja praktyczna Więcej niż teatr” z dopiskiem tytułu wybranych warsztatów. Odpowiedzi prześlemy do 25 kwietnia 2016. Liczba miejsc ograniczona.