Asterion

Spektakl Ghost Road Company

20–21/10/2017 {piątek–sobota} 20:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
W języku angielskim
Bilety: 20 PLN

Asterion
Fot. Stephanie Fishbein

Spektakl Asterion, inspirowany mitem Minotaura, opowiada o człowieku, który poznał ciemną stronę swojej natury, a teraz walczy o odzyskanie człowieczeństwa. Zmęczony wojną Asterion powraca ze swoistej emigracji do domu, do świata cieni, pełnego ukrytych intencji i wypaczonych rodzinnych więzi, w którym musi stawić czoła własnym demonom, a otaczający go ludzie budzą w nim potwora. W tej wersji opowieści o Minotaurze twórcy skupiają się nie na potworze, a na człowieku, na jego wysiłkach, by nie uwolnić drzemiącej w jego wnętrzu bestii.

Asterion to tętniąca emocjami, poetycka opowieść o Minotaurze, inspirowana historiami wracających z frontu amerykańskich żołnierzy. Jest to autorski spektakl Katharine Noon zrealizowany wspólnie z zespołem Ghost Road Company, którego jest dyrektorem artystycznym. W przedstawieniu dostrzec można efekty współpracy z Teatrem ZAR z zakresu technik śpiewu polifonicznego i tworzenia nowych elementów muzycznych. W spektaklu udział biorą członkowie Teatru ZAR, Tomasz Wierzbowski i Aleksandra Kotecka.

Katharine Noon jest dyrektorem artystycznym Ghost Road Company. Jej dorobek jako autorki i reżyserki obejmuje m.in. spektakl Asterion wystawiony w Getty Villa i jego późniejszą warsztatową prezentację w Atwater Village Theatre (2016). W 2015 roku, na zamówienie Konsulatu RP w Los Angeles i Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, Noon wyreżyserowała w ramach Miesiąca polskiego teatru w Los Angeles w Lillian Theatre spektakl Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku wg dramatu Doroty Masłowskiej. W 2013 roku, w Artworks (Los Angeles), zrealizowała spektakl Bargain and the Butterfly, pokazany w South Coast Repertory Theatre (2014) i Komunie//Warszawa (2013). Walizka Pantofelnika Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk miała premierę w Atwater Village Theatre (2011) i została zaprezentowana na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak w Warszawie (2013). Spektakl Stranger Things (której Noon była współtwórczynią i w którym wystąpiła) zadebiutował w 2011 roku na Festiwalu Kō w Amherst, następnie był prezentowany w Atwater Village Theatre w Los Angeles. Home Siege Home, trzyczęściowa adaptacja Orestei (którą stworzyła i wyreżyserowała), była prezentowana w NaCl (Nowy Jork), Arcata Playhouse, Getty Villa oraz [Inside] the Ford w latach 2008 i 2009. Inne spektakle: Orestes Remembered: The Fury Project, pokazany w Teatrze Powerhouse i na Factory Fury Festival w San Francisco. Zespół Ghost Road Company wielokrotnie przyjeżdżał do Polski, gdzie współpracował ze Studiem Teatralnym oraz, ostatnio, Teatrem ZAR. Katharine Noon jest laureatką Lee Melville Award za wkład w rozwój sceny teatralnej w Los Angeles i profesorem na Wydziale Teatralnym w Loyola Marymount University.

 

Zespół Ghost Road Company powstał w 1993 roku. Został założony przez absolwentów programu teatralnego Kalifornijskiego Instytutu Sztuk. Jest jednym z czołowych zespołów teatralnych w Los Angeles, zajmujących się tworzeniem nowych dzieł scenicznych. Na przestrzeni lat grupa Ghost Road Company wypracowała własne metody rozwoju oparte na współpracy, wykorzystujące talenty i doświadczenia każdego członka zespołu. Sięgając po te metody, artyści tworzą spektakle w myśl swojej misji, która brzmi: „Zespół obserwuje obecną sytuację społeczną, czerpiąc z niej przedmioty, język i obrazy, które następnie wypełnia doświadczeniami swoich członków, tworząc coś zaskakującego i niespodziewanego. Światem spektaklu jest sam spektakl, w którym «codzienność» zostaje przekształcona w nieoczekiwane rozwiązania i epifanie dotyczące natury prawdy i możliwości w dzisiejszym świecie”. Sięgając po proces warsztatowy wypracowany na Festiwalu Ko (2011), Ghost Road Company prowadzi warsztaty z zespołowych technik tworzenia spektakli, które w latach 2012−2013 sformalizował i zaczął tworzyć plany pogłębienia pedagogiki i programu nauczania. W 2016 roku zespół podjął współpracę z Konsulatem RP w Los Angeles i Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie, organizując Miesiąc Teatru Polskiego w Los Angeles, na który przygotował spektakl Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku. W tym samym roku odbyła się prezentacja najnowszego spektaklu grupy, Asterion, a następnie dwutygodniowa rezydencja we Wrocławiu, w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, podczas której, we współpracy z członkami Teatru ZAR, pracowano nad włączeniem elementów pracy polskiego zespołu do spektaklu Asterion, który w listopadzie 2016 roku zaprezentowano na deskach Getty Villa w Los Angeles. W czerwcu 2017 roku zespół przedstawił pokaz pracy Projekt Jocasta, którego autorem i reżyserem jest członek grupy Brian Weir.
www.ghostroad.org

Reżyseria: Katharine Noon
Występują: Christine Breihan, Vonzell Carter, Ronnie Clark, Adam Dlugolecki, Ray Ford, Jen Kays, Brian Weir
Kompozycja muzyczna i wokalna: Aleksandra Kotecka, Tomasz Wierzbowski
Muzyka na żywo: Jakob Berger, Aleksandra Kotecka, Tomasz Wierzbowski
Dramaturgia: Kim Glann
Reżyseria świateł: Brandon Baruch
Kostiumy: Vicki Conrad
Reżyseria dźwięku: Cricket Myers
Scenografia: David Offner
Produkcja: Mark Seldis
Inspicjent: Molly McGraw
Premiera: 19 listopada 2016, Los Angeles
Język: angielski
Czas trwania: 70 min

Bilety: 20 PLN
Rezerwacja i sprzedaż biletów: s.majcher@grotowski-institute.art.pl,
tel. 603 530 253

Galeria zdjęć