Aktualnie jesteś: Actor’s Hub

Metoda treningu aktorskiego Tadashiego Suzukiego w praktyce

Pokaz pracy Kamerona Steele’a

20/10/2018 {sobota} 19:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Wstęp wolny
W języku angielskim z tłumaczeniem na język polski

Metoda treningu aktorskiego Tadashiego Suzukiego w praktyce
Fot. Maciej Zakrzewski

Metoda treningu aktorskiego Suzukiego, stworzona przez uznanego na świecie reżysera Tadashiego Suzukiego i członków zespołu Suzuki Company of Toga (SCOT), ma na celu przywrócenie wrodzonego potencjału ekspresji ludzkiego ciała dzięki rygorystycznej pracy rozwijającej świadomość i kontrolę energii, oddechu i równowagi, która pozwala osiągnąć większe zaangażowanie emocjonalne i fizyczne w każdym momencie obecności na scenie. Amerykański reżyser Kameron Steele, który od trzydziestu lat jest aktorem i tłumaczem Tadashiego Suzukiego, zademonstruje i omówi kluczowe ćwiczenia i pojęcia metody Suzukiego. Uczestnicy pokazu zostaną wybrani spośród osób biorących udział w warsztatach Steele’a w Instytucie Grotowskiego.

 

Fot. Archiwum Suzuki Company of Toga

Tadashi Suzuki (ur. 1939, Japonia) jest założycielem i dyrektorem zespołu Suzuki Company of Toga (SCOT) z siedzibą w Toga, wiosce położonej w górach Prefektury Toyama. Jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki w Toga (pierwszego w Japonii międzynarodowego festiwalu teatralnego) oraz twórcą autorskiej metody treningu aktorskiego. Zasiada również w Międzynarodowym Komitecie Olimpiady Teatralnej.

Wśród wyreżyserowanych przez niego dzieł znajdują się m.in. Pasje dramatyczneTrojankiDionizosKról LearCyrano de Bergerac i Madame de Sade. Obok przedstawień realizowanych z własnym zespołem Suzuki kilkakrotnie reżyserował i współtworzył produkcje międzynarodowe, m.in. Baśń Leara wyprodukowaną i wystawianą w czterech czołowych teatrach regionalnych Stanów Zjednoczonych, Króla Leara w moskiewskim Akademickim Teatrze Artystycznym, Króla Edypa we współpracy z Olimpiadą Kulturalną i Düsseldorf Schauspiel Haus oraz Elektrę w Teatrze na Tagance.

Suzuki wyłożył swoje teorie w wielu publikacjach. W języku angielskim ukazały się: Culture is the Body oraz The Theatre of Suzuki Tadashi, jako jeden z tomów serii Directors in Perspective, poświęconych twórczości najwybitniejszych reżyserów teatralnych XX wieku. Artysta jest także nowatorem myśli teatralnej i praktykiem, którego praca miała znaczny wpływ na rozwój teatru na całym świecie. W swych rozważaniach skupia się przede wszystkim na takich zagadnieniach, jak struktura grupy teatralnej, typy przestrzeni teatralnych i sposoby ich użycia, a także przekraczanie barier kulturowych i narodowych w celu tworzenia dzieł prawdziwie uniwersalnych. W języku polskim ukazała się książka Suzukiego Czym jest teatr? (Wrocław 2012).

Działalność Suzukiego, zarówno jako twórcy wielojęzykowych i wielokulturowych spektakli teatralnych, jak i organizatora festiwali skupiających ludzi z całego świata wokół wspólnej sprawy teatru, odzwierciedla jego zdecydowaną postawę w konfrontacji z fundamentalnymi problemami naszych czasów.

Od swojego pierwszego zagranicznego występu na festiwalu Teatr Narodów w Paryżu w 1972 roku zespół Suzukiego zaprezentował się w ponad osiemdziesięciu czterech miastach w około trzydziestu jeden krajach. W Polsce Suzuki gościł dwukrotnie: w 1975 roku, w ramach Sezonu Teatru Narodów w Warszawie zaprezentował Pasje dramatyczne, a w Roku Grotowskiego 2009, podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Świat miejscem prawdy”, przedstawił Elektrę, a w 2016 roku podczas Olimpiady Teatralnej Trojanki.

Fot. Shanghai Theatre AcademyKameron Steele współpracuje z Tadashim Suzukim i zespołem SCOT jako aktor i asystent reżysera od 1991 roku, a obecnie należy do grona Międzynarodowych Współpracowników zespołu. W SCOT zagrał wiele ról, m.in. Edmunda w Królu Learze. Od 1999 roku gra także główne role w spektaklach Roberta Wilsona. Prowadzi kursy mistrzowskie metody treningu aktorskiego Suzukiego, a niedawno przetłumaczył książkę Tadashiego Suzukiego Culture is the Body, wydanej przez Theatre Communications Group w Stanach Zjednoczonych.

„Actor’s Hub” to nowy projekt w zakresie edukacji realizowany w Instytucie Grotowskiego. Będzie organizowany cyklicznie, dwa razy w roku – jesienią (październik–listopad) i wiosną (kwiecień). To cykl warsztatów zbierających doświadczenia w domenie treningu aktorskiego, badanego w Instytucie od roku 2004. W ciągu kilku intensywnych tygodni uczestnicy będą mogli zgłębić techniki, praktyki i filozofie ruchu z całego świata. W programach kolejnych edycji, opartych na różnorodnych tradycjach teatralnych, regularnie pojawiać się będą metody pracy Tadashiego Suzukiego i Theodorosa Terzopoulosa oraz Odin Teatret. Projekt adresowany jest do osób aktywnych fizycznie posiadających doświadczenie teatralne: profesjonalnych aktorów, studentów szkół aktorskich, tancerzy, choreografów, performerów oraz instruktorów i praktyków teatralnych.

Jesienna edycja w 2018 roku, pod hasłem Japanese Traces, poświęcona głównie będzie japońskim tradycjom: butō i metodzie aktorskiej Tadashiego Suzukiego, a dopełnią ją m.in. metoda pracy Theodorosa Terzopoulosa. Warsztatom praktycznym towarzyszyć będą pokazy prac i spotkania z artystami. Tegoroczna edycja przewidziana jest jako całościowy, zamknięty program, obejmujący wszystkie warsztaty w październiku i listopadzie, ale możliwe jest wzięcie udziału w wybranych sesjach.