Aktualnie jesteś: Paragraf/Artykuł

Art. 65 [Wolność wykonywania zawodu]

pt. 25/06/2021, od 17:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
Kup bilet: 30/40 PLN

Możliwość podjęcia pracy zawodowej jest zarówno jednym z podstawowych praw, jak i obowiązków obywatelskich. W bloku dotyczącym art. 65. Twórcy zastanowią się, jak wygląda praca trzydzieści lat po przemianach ustrojowych w Polsce? Jaki jest polski pracownik? I czy każdy zawód cieszy się społecznym szacunkiem?

Konstytucja RP
Art. 65.
1. Każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy. Wyjątki określa ustawa.
2. Obowiązek pracy może być nałożony tylko przez ustawę.
3. Stałe zatrudnianie dzieci do lat 16 jest zakazane. Formy i charakter dopuszczalnego zatrudniania określa ustawa.
4. Minimalną wysokość wynagrodzenia za pracę lub sposób ustalania tej wysokości określa ustawa.
5. Władze publiczne prowadzą politykę zmierzającą do pełnego, produktywnego zatrudnienia poprzez realizowanie programów zwalczania bezrobocia, w tym organizowanie i wspieranie poradnictwa i szkolenia zawodowego oraz robót publicznych i prac interwencyjnych.

Program artykułu (częściowo dostępny)

17:00 Spektakl „Korpo_racje”, reż. Mateusz Brodowski (60 min) — audiodeskrypcja

18:30 Czytanie performatywne „Praca seksualna to praca?”, reż. Mateusz Przyłęcki (30 min) — online

19:00 Dyskusja „Art. 65 [Wolność wykonywania zawodu]” (ok. 90 min) — online

— Czytanie performatywne

„Praca seksualna to praca?” w reż. Mateusza Przyłęckiego

Wiele osób pracujących seksualnie w Polsce nie mówi o swojej pracy, bojąc się reakcji otoczenia. „Całe życie walczymy ze stygmatyzacją” – mówi aktywistka i eskortka Ola Kluczyk, jedna z bohaterek.

Niektórzy nie uznają usług seksualnych za pracę. Wybór seksworkerek jest kwestionowany. „Zarzuca mi się na przykład, że nie szanuję swojego ciała, bo uprawiam seks za pieniądze. A co z osobami pracującymi ciężko fizycznie? Tu nie chodzi o brak szacunku wobec ciała, tylko o sprzeciw wobec tego, że ja zarabiam na uprawianiu seksu” – mówi jedna z nich.

Osoby pracujące seksualnie walczą o prawa pracownicze. Czują się w tej walce osamotnione: „lewica powinna nas chronić. A tego nie robi”.

Jakie są realia pracy seksualnej w Polsce? Poznaj Sandrę i Olę – pracownice seksualne, które opowiedzą o tym, czym jest dla nich ich praca.

Scenariusz: Ula Idzikowska
Reżyseria: Mateusz Przyłęcki
Transmisja online

 

 

 — Dyskusja

Podczas dyskusji nad art. 65. uczestnicy będą zastanawiać się nad istotą pracy. Co czyni ją godną? Co przyczynia się do tego, by pracownik mógł czuć się bezpiecznie? W jaki sposób łamane są prawa pracownicze w Polsce?
Nazwiska uczestników dyskusji podamy wkrótce.
Transmisja online

 

 

— Spektakl

W spektaklu ,,Korpo_racje” najważniejszym zagadnieniem jest istota wolności. Stawia nas przed pytaniem, czy obietnica stałego zatrudnienia, dodatkowych benefitów i rozwijającej się kariery wystarczy, by być szczęśliwym?

Audiodeskrypcja

Więcej o spektaklach

Korpo_racje

Korpo_racje

Spektakl Przemysława Piskozuba i Mateusza Brodowskiego

Fot. z materiałów artystyMateusz Przyłęcki jest absolwentem Wydziału Aktorskiego (2001) i Wydziału Reżyserii Dramatu (2009) Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych). Reżyserował spektakle m. in. w Teatrze Współczesnym i Teatrze Kana w Szczecinie, Teatrze Ludowym i Teatrze Figur w Krakowie, Teatrze Pinokio w Łodzi, Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.

Fot. z materiałów artystkiUla Idzikowska jest dziennikarką i reporterką. Absolwentka filologii niderlandzkiej, literatury porównawczej i dziennikarstwa śledczego. Obecnie mieszka w czeskiej Pradze. Poprzednie jedenaście lat spędziła w Belgii, Holandii i innych miejscach na świecie. Pisze o migracji i tematyce społecznej.

W cenie biletu na „Artykuł” są wybrane spektakle, czytania performatywne i dyskusja/spotkania z twórcami. Nie ma możliwości wstępu na czytania i dyskusje bez zakupu biletu. Sprzedaż na pojedyncze spektakle zostanie uruchomiona 7 czerwca 2021 o godz. 12:00.

Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Wydarzenie w ramach „Teatru na faktach”