Aktualnie jesteś: Paragraf/Artykuł

Art. 74 [Ochrona środowiska]

niedz. 27/06/2021, od 16:00
Instytut Grotowskiego, Piekarnia
Kup bilety na spektakle: 20/30 PLN

Władze publiczne powinny chronić środowisko, zapewniać bezpieczeństwo ekologiczne przyszłym pokoleniom i informować każdego obywatela o możliwych zagrożeniach. Taki obraz wyłania się z lektury polskiej konstytucji. Czy rzeczywiście państwo wypełnia swoje obowiązki? Od kilku lat jednym z najważniejszych, a jednocześnie najtrudniejszym z tematów jest kwestia ochrony środowiska. Katastrofalne raporty o stanie świata, doprowadzają do buntu. Młodzi aktywiści bronią Puszczy Karpackiej, strajkują na ulicach, uwalniają zwierzęta i walczą o przyszłość. W bloku dotyczącym art. 74. twórcy starają się prześledzić ich historie, wysłuchać i zrozumieć, co motywuje ich do działania.

Konstytucja RP
Art. 74.
1.
Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom.
2.
Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych.
3.
Każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska.
4.
Władze publiczne wspierają działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska.

 

Program artykułu

16:00 Czytanie performatywne „Roots”, reż. Jolanta Sikorska (ok. 30 min) — online

17:00 Spektakl „W końcu będzie ciepło”, reż. Adrianna Bieżan, Mateusz Brodowski, Dorota Drózd-Skorupska, Berenika Dyczek, Magda Krzyształowicz, Magda Młynarczyk, Aleksandra Nowakowska, Przemysław Piskozub, Bartłomiej Puch, Marta Wiśniewska (ok. 110 min)

19:00 Dyskusja „Art. 74 [Ochrona środowiska]” (ok. 90 min) — online

20:30 Spektakl „Zjemy wasze dzieci. Z cebulą”, reż. Dorota Bator, Grzegorz Grecas,
Ada Tabisz, Robert Traczyk (95 min)
Wydarzenia dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

— Czytanie performatywne

„Roots” w reż. Jolanty Sikorskiej

Czy straciliśmy instynkt przetrwania?

„Drzewa są i nie wymyślili ich ludzie. Drzewa istnieją i będą istniały bez nas”.

Odwieczna ludzka chęć ujarzmienia natury doprowadziła nas na skraj przepaści. Co dalej? Ignorujemy? Skaczemy? Zawracamy? Czy schodzimy w głąb? Drzewo, które zawsze było uważane za oś świata, jego stabilny element, nagle znika. Znany widok zostaje przetrzebiony i wykarczowany. Jak sobie racjonalizujemy te nowe widoki?

Każdy z nas ma swoją opowieść o drzewie, swoją osobistą relację z jakimś konkretnym drzewem. W tych historiach przegląda się nasze „ja”.

Moja historia będzie o modrzewiu.

Scenariusz i reżyseria: Jolanta Sikorska
Transmisja online

 

 

 — Dyskusja

W dyskusji nad art. 74. uczestnicy i uczestniczki będą się koncentrować na różnych formach ochrony środowiska w Polsce oraz nad aktywnością obywatelską i rolą państwa. Zastanowimy się, czy nasz kraj rzeczywiście wypełnia postanowienia art. 74.?

Prowadzenie: Jolanta Sikorska
Gościnie i goście: Anna Bolewska, Jaś Kapela, Błażej Miernikiewicz, Monika Sadkowska, Magda Matuszewska
Transmisja online

 

 

— Spektakle

W spektaklu „W końcu będzie ciepło” bohaterami są członkowie ruchów ekologicznych. Ich determinacja i zorganizowanie zaskoczyły świat. To opowieść o przyszłości, która może nigdy nie nadejść.

„Zjemy wasze dzieci. Z cebulą” to spektakl o dzieciństwie, dorastaniu i życiu osób ze społeczności LGBT. Przedstawia opowieść opartą na osobistych tragediach, coming outach i pierwszych miłościach, na których cieniem kładą się wydarzenia z marszu równości w Białymstoku w 2019 roku.

Więcej o spektaklach

W końcu będzie ciepło

W końcu będzie ciepło

Spektakl Adrianny Bieżan, Mateusza Brodowskiego, Doroty Drózd-Skorupskiej, Bereniki Dyczek, Magdy Krzyształowicz, Magdy Młynarczyk, Aleksandry Nowakowskiej, Przemysława Piskozuba, Bartłomieja Pucha, Marty Wiśniewskiej

Zjemy wasze dzieci. Z cebulą

Zjemy wasze dzieci. Z cebulą

Spektakl Doroty Bator, Grzegorza Grecasa, Ady Tabisz i Roberta Traczyka

Fot. Archiwum prywatneJolanta Sikorska jest reżyserką, producentką, pedagożką teatru. Założycielka niezależnego Teatru 59 Minut w Warszawie, z którym realizuje spektakle teatralne w nieteatralnych przestrzeniach stolicy. W 2019 prezentowała swój spektakl „The Bald Soprano” Eugène’a Ionesco na Fringe Festival w Edynburgu. Prezeska Stowarzyszenia Biuro Sztuki, w którym projektuje działania z obszaru edukacji artystycznej i pedagogiki teatru. Współzałożycielka Studium Teatralnego Kadr w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia z młodymi aktorami z improwizacji teatralnych. Aktywistka związana z artystycznym kolektywem Aurora. Współreżyserka widowiska-protestu „Królowa śniegu” wystawionego w oknach Szklanego Domu na ul. Mickiewicza w Warszawie ostatniego dnia zimy 2021 roku.

Fot. Archiwum prywatneJolanta Sikorska jest reżyserką, producentką, pedagożką teatru. Założycielka niezależnego Teatru 59 Minut w Warszawie, z którym realizuje spektakle teatralne w nieteatralnych przestrzeniach stolicy. W 2019 prezentowała swój spektakl „The Bald Soprano” Eugène’a Ionesco na Fringe Festival w Edynburgu. Prezeska Stowarzyszenia Biuro Sztuki, w którym projektuje działania z obszaru edukacji artystycznej i pedagogiki teatru. Współzałożycielka Studium Teatralnego Kadr w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia z młodymi aktorami z improwizacji teatralnych. Aktywistka związana z artystycznym kolektywem Aurora. Współreżyserka widowiska-protestu „Królowa śniegu” wystawionego w oknach Szklanego Domu na ul. Mickiewicza w Warszawie ostatniego dnia zimy 2021 roku.

Fot. Klaudia ShottAnna Bolewska urodziła się w 1994. Jest artystką, aktywistką i działaczką społeczną. W 2020 ukończyła studia magisterskie na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, broniąc się pracą „Pomiędzy bezruchem a uobecnionym protestem. Jak medytacja, psychologia, ekologia i aktywizm wpływa na warsztat pracy aktorskiej”. Debiutowała w filmie dyplomowym „Monument” w reżyserii Jagody Szelc. Tematy wokół działań artystycznych i aktywistycznych, które obecnie ją zajmują, to ochrona dzikiej przyrody, obrona i szerzenie świadomości praw zwierząt oraz rozwój feminizmu. W swojej sztuce, która obejmuje kilka dyscyplin, poszukuje krytycznej perspektywy. Aktorstwo jest dla niej przede wszystkim medium edukacyjnym, terapeutycznym, tworzącym relacje społeczne i możliwością, by wyrażać osobiste poglądy. Swoją praktykę opiera na pracy z ciałem i snach. Poszukuje współpracy środowisk artystycznych z instytucjami działającymi na rzecz pozytywnej zmiany w obszarach społecznych i ekologicznych.Aktywistycznie związana z ruchami społecznymi Obóz dla Puszczy i Inicjatywa Dzikie Karpaty od początków ich istnienia. Członkini Stowarzyszenia Dom Przyrody i Kultury w Teremiskach z siedzibą w Puszczy Białowieskiej. Działa i działała z Animal Rebellion, Extinction Rebellion, Otwartymi Klatkami, wspierając protesty, kampanie i akcje obywatelskiego nieposłuszeństwa. Lubi włóczyć się po lasach, patrząc, czy nie wycieli jeszcze wszystkich drzew.

 

Fot. Albert ZawadaJaś Kapela jest pisarzem, poetą, felietonistą i aktywistą. Autor tomików wierszy („Reklama”, „Życie na gorąco”, „Modlitwy dla opornych”), powieści („Stosunek seksualny nie istnieje”, „Janusz Hrystus”, „Dobry troll”) i książek non-fiction („Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”, „Polskie mięso”, „Warszawa wciąga”) oraz współautor, razem z Hanną Marią Zagulską, książki dla młodzieży „Odwaga”. Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Opiekun serii z morświnem. Zwyciężył pierwszą polską edycję slamu i kilka kolejnych. W 2015 brał udział w międzynarodowym projekcie Weather Stations, który stawiał literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych. W ramach Obozu dla Puszczy uczestniczył w zatrzymaniu pracy harvestera, a w trakcie Obozu dla Klimatu działania kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Drzewce.

Fot. Archiwum prywatneBłażej Miernikiewicz ukończył marketing i zarządzanie na wrocławskiej Akademii Ekonomicznej. Był menedżerem marketingu w firmie JTT Computer S.A., gdzie był odpowiedzialny m.in. za promocję marki Adax, a także w Incom S.A., gdzie organizował Incom Forum – jedną z największych konferencji dla resellerów IT. Od 2008 do 2019 był prezesem agencji Artefakt.pl – jednej z największych agencji marketingu online w Polsce. Od 2019 jest aktywistą klimatycznym w ruchu Extinction Rebellion Polska. Jest prezesem Fundacji Aktywizmu Klimatycznego, której misją jest wspieranie ruchów sprzeciwiających się bierności rządów wobec katastrofy klimatycznej. Prowadzi także prelekcje i warsztaty na temat zmiany klimatu. Żonaty, ojciec dwóch nastoletnich córek. Miłośnik książek popularnonaukowych i literatury pięknej.

Fot. N. OsiatyńskaMonika Sadkowska jest kulturoznawczynią, ekspertką w dziedzinie sprawiedliwej transformacji w Fundacji WWF, współtwórczynią Obozu dla Klimatu i Chóru Klimatycznego, producentką, aktorką i wokalistą.

Fot. Karol BenarczykMagda Matuszewska jeste w ewolucyjnej podróży stawania się bardziej czującą, świadomą i patrzącą głębiej osobą. Realizuje projekty edukacyjne, rozwojowe i humanitarne. Zajmuje się koordynacją merytoryczną i finansową (pozyskiwanie grantów, rozliczanie projektów). Prowadzi warsztaty metodami edukacji nieformalnej. Jest prezeską stowarzyszenia Osada Możliwości i współtwórczynią Osady Centrum Regeneratywnego Życia, której misją jest głęboka eksploracja i radykalna transformacja stylu życia w drodze do regeneratywnej kultury. Działa jako aktywistka klimatyczna oddolnych ruchów opartych na samoorganizacji, siostrzeństwie i szacunku do Wszystkich Istot. Stwarza bezpieczną przestrzeń dla nabrania sił po sztormie. Ufa, że już teraz możliwy jest świat w którym człowiek żyje w głębokim połączeniu z Naturą. Jest tu by wspierać to co żywe.

Bilety na spektakle w ramach „Artykułu”

niedz. 27/06/2021, 17:00
W końcu będzie ciepło
reż. Adrianna Bieżan, Mateusz Brodowski, Dorota Drózd-Skorupska, Berenika Dyczek, Magda Krzyształowicz, Magda Młynarczyk, Aleksandra Nowakowska, Przemysław Piskozub, Bartłomiej Puch, Marta Wiśniewska

 

niedz. 27/06/2021, 20:30
Zjemy wasze dzieci. Z cebulą
reż. Dorota Bator, Grzegorz Grecas, Ada Tabisz, Robert Traczyk

 

Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.