Aktualnie jesteś: Paragraf/Artykuł

Art. 74 [Ochrona środowiska]

niedz. 27/06/2021, od 16:00
Instytut Grotowskiego, Piekarnia
Kup bilet: 30/40 PLN

Władze publiczne powinny chronić środowisko, zapewniać bezpieczeństwo ekologiczne przyszłym pokoleniom i informować każdego obywatela o możliwych zagrożeniach. Taki obraz wyłania się z lektury polskiej konstytucji. Czy rzeczywiście państwo wypełnia swoje obowiązki? Od kilku lat jednym z najważniejszych, a jednocześnie najtrudniejszym z tematów jest kwestia ochrony środowiska. Katastrofalne raporty o stanie świata, doprowadzają do buntu. Młodzi aktywiści bronią Puszczy Karpackiej, strajkują na ulicach, uwalniają zwierzęta i walczą o przyszłość. W bloku dotyczącym art. 74. twórcy starają się prześledzić ich historie, wysłuchać i zrozumieć, co motywuje ich do działania.

Konstytucja RP
Art. 74.
1.
Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom.
2.
Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych.
3.
Każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska.
4.
Władze publiczne wspierają działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska.

 

Program artykułu

16:00 Czytanie performatywne „Roots”, reż. Jolanta Sikorska (ok. 30 min) — online

17:00 Spektakl „W końcu będzie ciepło”, reż. Adrianna Bieżan, Mateusz Brodowski, Dorota Drózd-Skorupska, Berenika Dyczek, Magda Krzyształowicz, Magda Młynarczyk, Aleksandra Nowakowska, Przemysław Piskozub, Bartłomiej Puch, Marta Wiśniewska (ok. 110 min)

19:00 Dyskusja „Art. 74 [Ochrona środowiska]” (ok. 90 min) — online

20:30 Spektakl „Zjemy wasze dzieci. Z cebulą”, reż. Dorota Bator, Grzegorz Grecas,
Ada Tabisz, Robert Traczyk (95 min)
Wydarzenia dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

— Czytanie performatywne

„Roots” w reż. Jolanty Sikorskiej

Czy straciliśmy instynkt przetrwania?

„Drzewa są i nie wymyślili ich ludzie. Drzewa istnieją i będą istniały bez nas”.

Odwieczna ludzka chęć ujarzmienia natury doprowadziła nas na skraj przepaści. Co dalej? Ignorujemy? Skaczemy? Zawracamy? Czy schodzimy w głąb? Drzewo, które zawsze było uważane za oś świata, jego stabilny element, nagle znika. Znany widok zostaje przetrzebiony i wykarczowany. Jak sobie racjonalizujemy te nowe widoki?

Każdy z nas ma swoją opowieść o drzewie, swoją osobistą relację z jakimś konkretnym drzewem. W tych historiach przegląda się nasze „ja”.

Moja historia będzie o modrzewiu.

Scenariusz i reżyseria: Jolanta Sikorska
Transmisja online

 

 

 — Dyskusja

W dyskusji nad art. 74. uczestnicy będą się koncentrować na różnych formach ochrony środowiska w Polsce oraz nad aktywnością obywatelską i rolą państwa. Zastanowimy się, czy nasz kraj rzeczywiście wypełnia postanowienia art. 74.?
Nazwiska uczestników dyskusji podamy wkrótce.
Transmisja online

 

 

— Spektakle

W spektaklu „W końcu będzie ciepło” bohaterami są członkowie ruchów ekologicznych. Ich determinacja i zorganizowanie zaskoczyły świat. To opowieść o przyszłości, która może nigdy nie nadejść.

„Zjemy wasze dzieci. Z cebulą” to spektakl o dzieciństwie, dorastaniu i życiu osób ze społeczności LGBT. Przedstawia opowieść opartą na osobistych tragediach, coming outach i pierwszych miłościach, na których cieniem kładą się wydarzenia z marszu równości w Białymstoku w 2019 roku.

Więcej o spektaklach

W końcu będzie ciepło

W końcu będzie ciepło

Spektakl Adrianny Bieżan, Mateusza Brodowskiego, Doroty Drózd-Skorupskiej, Bereniki Dyczek, Magdy Krzyształowicz, Magdy Młynarczyk, Aleksandry Nowakowskiej, Przemysława Piskozuba, Bartłomieja Pucha, Marty Wiśniewskiej

Zjemy wasze dzieci. Z cebulą

Zjemy wasze dzieci. Z cebulą

Spektakl Doroty Bator, Grzegorza Grecasa, Ady Tabisz i Roberta Traczyka

Fot. z materiałów artystkiJolanta Sikorska jest reżyserką, producentką, pedagożką teatru. Założycielka niezależnego Teatru 59 Minut w Warszawie, z którym realizuje spektakle teatralne w nieteatralnych przestrzeniach stolicy. W 2019 prezentowała swój spektakl „The Bald Soprano” Eugène’a Ionesco na Fringe Festival w Edynburgu. Prezeska Stowarzyszenia Biuro Sztuki, w którym projektuje działania z obszaru edukacji artystycznej i pedagogiki teatru. Współzałożycielka Studium Teatralnego Kadr w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia z młodymi aktorami z improwizacji teatralnych. Aktywistka związana z artystycznym kolektywem Aurora. Współreżyserka widowiska-protestu „Królowa śniegu” wystawionego w oknach Szklanego Domu na ul. Mickiewicza w Warszawie ostatniego dnia zimy 2021 roku.

W cenie biletu na „Artykuł” są wybrane spektakle, czytania performatywne i dyskusja/spotkania z twórcami. Nie ma możliwości wstępu na czytania i dyskusje bez zakupu biletu. Sprzedaż na pojedyncze spektakle zostanie uruchomiona 7 czerwca 2021 o godz. 12:00.

Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Wydarzenie w ramach Festiwalu „Teatru na faktach”