In Medias Res

In Medias Res to zespół, który powstał z inicjatywy Jeana-François Favreau w 2010 roku, po zakończeniu pierwszej sesji VoicEncounters poświęconej fenomenowi łacińskich konfraterni. Zespół bada tradycje dawnej muzyki katolickiej, z jednej strony studiując zapisy nutowe oraz archiwalne materiały dźwiękowe, z drugiej poprzez spotkania i praktykę in situ z kontynuatorami tradycji oralnej. Język łaciński jest podstawą doboru repertuaru, na który składają się pieśni polifoniczne wykonywane przez konfraternie (Korsyka, Sardynia, Sycylia, Półwysep Apeniński), chorał gregoriański (tworzący pomost z tradycją bizantyjską), falsobordone oraz pieśni z barokowych manuskryptów.

Konstelacja, która rozwinęła się w Europie wokół chorału gregoriańskiego od czasów średniowiecza, stanowi wielkie bogactwo zarówno pod względem muzycznym, jak i społecznym. Konstelacja ta przyjęła, wchłonęła i podtrzymała ślady wielu wpływów – od praktyk i wierzeń przedchrześcijańskich, po katolicką doktrynę pokuty i barwne motywy baroku. Poszukiwania zespołu In Medias Res skupiają się nie tylko na muzyce, lecz także związane są z badaniami kulturowymi nad podstawami cywilizacji, opartymi na wokalnej dramaturgii życia i śmierci.

Od 2012 roku In Medias Res prezentuje w Polsce i za granicą program Podróż przez Wielki Tydzień, w ramach którego odbywają się koncerty Lessons of Darkness. To dramaturgia dźwiękowa kreśląca obraz podróży w głąb samotności i straty, sięgająca korzeni łacińskiej kultury chrześcijańskiej. Składają się na nią tradycyjne pieśni wielkotygodniowe, których źródła wywodzą się zarówno z ludowych tradycji Korsyki, Sardynii i Sycylii, muzyki od czasów przedchrześcijańskich aż do epoki baroku, jak i z tradycji chorału gregoriańskiego, łącząc źródła pisane z żywą tradycją przekazu ustnego. Materiał muzyczny przeplata się z fragmentami Piekła Dantego. To początek pracy nad nowym projektem poświęconym Boskiej Komedii.

Każda pieśń z repertuaru jest śladem spotkania z konkretną osobą, mistrzem – w śpiewie i w życiu. Wszystkim tym wyjątkowym osobom pragniemy podziękować.

Prowadzący projekt: Jean-François Favreau

Śpiewacy: Barbara Ciemięga, Paulina Dziuba, Piotr Górka, Marta Grundwald Wilantewicz, Adam Skobliński (Polska), Alessandro Curti, Diego Pileggi (Włochy), Jean-François Favreau, Marie-Genviève L’Her (Francja), Orest Sharak (Ukraina)

2015
Lessons of Darkness
12 września / Francja, Fontfeyne Chapel (Kaplica Fontfeyne), Saint-Frion w pobliżu Felletin, Creuse

2014
Lessons of Darkness
22 lipca  /  Andrey Tarkovsky Festival of Sacred Arts “From the Sources to Transformation” in Pontigny Abbey, France
16–19 lipca  /  Avignon Off Festival, Avignon, France

Iuxta Crucem
Concert performed by In Medias Res Ensemble and Cuncordu de Cuglieri
12 April  /  Holy Week, Cuglieri, Sardinia

2013
Journey through the Holy Week
19 October  /  Église Saint-Merri, Paris, France
18 March  /  Lenten Lamentations Festival, Warsaw

2012
Journey through the Holy Week
9 November  /  Grotowski Institute, Wrocław
26–27 July  /  Abbey of Moutier d’Ahun (in collaboration with La Metive) and in churches of the Limousin region, France

Zespół In Medias Res działa we współpracy z Instytutem Jerzego Grotowskiego, Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Lavauzelle oraz Compagnie de l’Homme Ivre w Janaillat (Francja), ze wsparciem stypendium badawczego ADAMI.

lololo