Makbet

Rezydencja artystyczna Flabbergast Theatre

pon.–śr. 7–16/06/2021
Brzezinka, leśna baza Instytutu Grotowskiego

Podczas rezydencji w Brzezince Flabbergast Theatre wraz z Matejem Matejką kontynuuje intensywną pracę w obszarze teatru fizycznego, wieńczącą dwuletni okres badań i pracy nad adaptacją „Makbeta” Williama Szekspira. W pracy nad spektaklem i w swoich badaniach zespół inspiruje się rytuałem, teatrem maski, przyrodą, tańcem buto, teatrem lalkowym i północnoeuropejskimi tradycjami gry na instrumentach perkusyjnych. Zespół stawia na „hiperelastyczność” i dąży do stworzenia żywej, osadzonej na silnych emocjach, ekscytującej i zrozumiałej wersji arcydzieła, odciskając na nim własne, intrygujące piętno. Rezultat pracy zostanie sfilmowany i pokazany w Internecie, m.in. na kanałach Instytutu Grotowskiego, i stanie się podstawą finalnej wersji spektaklu, która zostanie zaprezentowana na żywo.

www.flabbergasttheatre.co.uk

Wydarzenia

Makbet

Makbet

Emisja rejestracji pokazu pracy Flabbergast Theatre
1–5/07/2021 | Online

Flabbergast Theatre powstał w 2010 roku i jest otwarty na wszelkie style i gatunki teatralne. Zespół zdobył uznanie w obszarze teatru lalkowego bunraku, komedii fizycznej i teatru fizycznego, ale czerpie także inspiracje i narzędzia pracy artystycznej i pedagogicznej z takich obszarów, jak: taniec butō, dziedzictwo Jerzego Grotowskiego, praca Jacques’a Lecoqa i teatr maski. Flabbergast Theatre tworzy spektakle w procesie kreacji zbiorowej i poszukiwań z udziałem artystów z różnych dyscyplin, w tym: aktorów, tancerzy, artystów sztuk cyrkowych i lalkarzy, przywiązując dużą wagę do rozwoju i twórczego wzrostu członków zespołu.

Zespół współpracował dotychczas z Sir Paulem McCartneyem, angielskim wokalistą soulowym i raperem Plan B, Globe Theatre, Madison Square Gardens, Teatrem Narodowym w Londynie, dworem królewskim, Teatrem Narodowym Szkocji i Festiwalem Kabaretowym w Adelaidzie. Twórcy Flabbergast tworzą też lalki (dla teatru Complicité w Londynie, Royal Opera House w Londynie i Sydney Opera House) oraz przygotowali immersyjny spektakl, którego akcja rozgrywała się na kilku wyspach na Karaibach.

Matej Matejka

Matej Matejka to wieloletni praktyk teatru i twórca, reżyser teatru fizycznego, zdobywca wielu nagród, specjalizujący się w wyzwalaniu kreatywności ciała, co znajduje odzwierciedlenie w jego nauczaniu i reżyserowaniu. Najnowsze projekty Mateja to m.in. dyrektor ruchu w przedstawieniu „Macbeth” Flabbergast Theatre (Assembly Roxy – Edinburgh Fringe) oraz współreżyseria spektakli „Prayers for a Hungry Ghost” (Barbican Centre) i „Promised Land” (Bloomsbury Festival) Saksi Bisou w Wielkiej Brytanii. Urodzony i wychowany w Czechosłowacji, obecnie mieszka w Polsce. W latach 2000–2005 był aktorem i trenerem ruchu w Farm in the Cave Studio w Pradze, a od 2005 do 2018 roku pracował jako aktor i trener ruchu w Teatrze ZAR we Wrocławiu. Współtworzył takie spektakle jak „Sonety ciemnej miłości”, „Sclavi: Pieśń emigranta”, „Anhelli: Wołanie” i „Cesarskie Cięcie: Próby o samobójstwie”, za które z zespołami otrzymał nagrody Herald Angel i Total Theatre na festiwalu w Edynburgu w 2006 i 2012 roku. Jest założycielem i liderem Studio Matejka – studia badawczego i kompanii teatralnej pod auspicjami Instytutu Grotowskiego, w ramach którego zrealizował szereg przedstawień teatralnych, krótkometrażowych filmów oraz performansów interaktywnych, m.in. „Niezręczne szczęście czyli wszystko, czego nie pamiętam o spotkaniu z tobą”, „Charmolypi”, projekty site-specific, takie jak „Angry Man: Variations in Defense of Anger”, nominowany do nagrody The Best OFF 2018/2019 w Polsce. Matej wyreżyserował siedem krótkometrażowych filmów, w tym „PeIMG_J.Matejkaaradise”, który zdobył nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego na festiwalu Los Angeles International Underground Film Festival w 2013 roku oraz Conflict of Apathy” na festiwalu Nudance w Bratysławie w 2014 roku. Od 2020 roku jest aktorem w serialu „Na dobre i na złe”. Od 2019 roku jest certyfikowanym coachem i od 2021 roku certyfikowanym bio masażystą. Obecnie przygotowuje szereg spektakli w Anglii, na Słowacji i w Czechach, prowadzi zajęcia mistrzowskie dla aktorów i tancerzy na uniwersytetach na całym świecie.

Więcej informacji: matejmatejka.com

Galeria zdjęć