O prostej praktyce performatywnej (zima)

Rezydencja zespołu Performer Persona Project

pon.–sob. 27/01 – 1/02/2020
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

 

W ramach rezydencji członkowie Performer Persona Project kontynuować będą swoje poszukiwania wokół zagadnienia prostoty rozpoczęte w 2018 roku.

Głównym punktem odniesienia dla grupy stały się praca i myśl Jacka Zmysłowskiego (1953‒1982), (1953–1982), bliskiego współpracownika Jerzego Grotowskiego w okresie parateatralnym i Teatru Źródeł. Prostota postrzegana jest jako odrzucenie wszystkiego, za czym kryjemy się w codziennym życiu, np. przedmiotów czy ról społecznych. To raczej decyzja etyczna aniżeli opcja estetyczna.

Rezydencja obejmuje dwa obszary pracy: osobistą naukę/praktykę oraz kontakt z widzami poprzez pokaz pracy, wykład performatywny i wspólną sesję pracy.

Performer Persona Project (Projekt Performatywny Persona) powstał we Włoszech w 2010 roku jako rezultat dwuletniej rezydencji jego lidera, Claudia Santany Bórqueza, w Laboratorio Permanente di Ricerca sull’Arte dell’Attore de Doménico Castaldo. Projekt tworzą obecnie: Francesca Bono (producent, filmowiec, współpraca twórcza) oraz Juan Pablo Vasquez, Braulio Verdejo i Vicente Cabrera (aktorzy).

Performer Persona Project to praktyka skupiona na żywym doświadczeniu człowieka w działaniu. Cisza, słuchanie i obserwacja są wrotami do tęsknoty, która napędza działanie. Zespół prezentował swoje prace Polsce, Anglii i we Włoszech.

Wydarzenia

Wąwóz/Barranco

Wąwóz/Barranco

Pokaz pracy w wykonaniu Claudia Santany Bórqueza
28/01/2020, 19.00
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc

Pusta przestrzeń w pracy performatywnej

Pusta przestrzeń w pracy performatywnej

Warsztaty Performer Persona Project
Prowadzący: Claudio Santana Bórquez
29–31/01/2020
Zapisy do 27 stycznia

Prostota i obecność

Prostota i obecność

Wykład performatywny Claudia Santany Bórqueza
31/01/2020, 19.00
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc