Spotkanie na granicy

Rezydencja Performer Persona Project

28/05/2017 {niedziela}
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Spotkanie na granicy jest próbą wykreowania czasoprzestrzeni, w której można wymieniać się praktyką, metodologią i procesami pracy z grupami związanymi z tradycją, w której aktor jest „człowiekiem w działaniu”. To spotkanie robocze i praktyka artystyczna, które ma pozwolić na wymianę refleksji, sugestii, strategii i filozofii pracy w różnych formatach, tj. warsztatów, prezentacji pracy, wykładów i spotkań ze społecznością.

Pierwsza edycja Spotkań na granicy została zrealizowana we współpracy z włoskim zespołem Instabili Vaganti w Parque Cultural of Valparaíso (Chile) w grudniu 2015. Druga edycja powstała we współpracy z prof. Grzegorzem Ziółkowskim i PRACOWNIĄ || ROSA w przestrzeniach Teatro Ictus (Santiago, Chile) w marcu 2017 roku.

Podczas trzytygodniowej trzeciej edycji, planowanej na maj 2017 roku, zespół Performer Persona Project zaprezentuje swoją pracę i podzieli się doświadczeniami z Laboratorio Permanente di Ricierca sull’Arte dell’Attore (Turyn), prof. Marcem de Marinisem (Uniwersytet w Bolonii), Instabili Vaganti (Bolonia), PRACOWNI || ROSA (Poznań) i Instytutem im. Jerzego Grotowskiego.

Wydarzenia

Bezruch w działaniu

Bezruch w działaniu

Warsztaty Claudia Santany Bórqueza i Performer Persona Project
28/05/2017, 11:00–14:00
Zapisy do 22 maja

Persona: świetlistość na ścieżce aktora

Persona: świetlistość na ścieżce aktora

Wykład praktyczny Performer Persona Project
28/05/2017, 19:00

Fałszerze duszy

Fałszerze duszy

Pokaz pracy Performer Persona Project
28/05/2017, 19:45

Żyjemy w postczasach

Żyjemy w postczasach

Spotkanie z Claudiem Santaną Bórquezem i Performer Persona Project
28/05/2017, 20:45

Performer Persona Project (Projekt Performatywny Persona) powstał we Włoszech w 2010 roku podczas dwuletniej rezydencji jego lidera, Claudia Santany Bórqueza, w Laboratorio Permanente di Ricerca sull’Arte dell’Attore de Doménico Castaldo. Projekt tworzą obecnie: Francesca Bono (producent, filmowiec, współpraca twórcza) oraz Juan Pablo Vasquez, Braulio Verdejo i Vicente Cabrera (aktorzy).

Performer Persona Project to praktyka skupiona na żywym doświadczeniu człowieka w działaniu. Cisza, słuchanie i obserwacja są wrotami do tęsknoty, która napędza działanie. Twórcza wizja nabrała kształtu w procesie, który obejmował realizację spektakli, badania i proces formacyjny.

Performer Persona Project prezentował swoje prace w różnych formatach i kontekstach w Chile, Polsce, Anglii i we Włoszech – przy wsparciu Wydziału Sztuk Widowiskowych Uniwersytetu Playa Ancha w Valparaíso (Chile), Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, PRACOWNI || ROSA (Polska) oraz Laboratorio Permanente di Ricerca sull’Arte dell’Attore (Włochy).

Więcej informacji: performerpersonaproject.cl

Fot. Maciej ZakrzewskiClaudio Santana Bórquez jest aktorem i reżyserem, magistrem reżyserii teatralnej, pracuje jako profesor teatrologii na Uniwersytecie Playa Ancha w Valparaiso (Chile). Od 2010 roku dyrektor artystyczny Performer Persona Project. Wybrane realizacje: „Vigilia” (2012), „Julia” (2013), „Like a Dog in the Sun” (2013), „Losing the Battle of (the Ebro) Drunk” (2014), „Persona: Świetlistość na ścieżce aktora” (2016) i „Fałszerze duszy” (2016), „Anima” (2017), „The Gentle Disarming of the Self” (2017). W 2015 roku opublikował artykuł „O praktyce i świadomości aktora”a w 2017 roku „Dramaturgię praktyki” (Uniwersytet Playa Ancha). W 2013 roku prowadził specjalistyczny program studiów „Performer”. W latach 2008–2010 pracował jako aktor w Laboratorio Permanente di Ricerca sull’Arte dell’Attore (Turyn, Włochy). W 2008 roku uczestniczył w cyklu warsztatów „Atelier” realizowanych w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego oraz projekcie „Horyzonty” Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards.

Spotkania na granicy Włochy − Polska 2017 odbywa się dzięki wsparciu Narodowej Rady Kultury i Sztuki w Chile (National Call 2017 for International Circulation).

Cultura_FONDART   University Playa Ancha