Studio Voice In Progress

Głos, który się rozwija. Głos w toku. Głos, który uwalnia człowieka poprzez swoją własną wolność.

Studio Voice In Progress, stworzone i prowadzone przez Joannę Kurzyńską, to miejsce swobodnej eksploracji głosu, zarówno w sferze poszukiwań performatywnych i codziennych, jak i niezwiązanych z pracą artystyczną. Praca Studia koncentruje się wokół metod uwalniania i wzmacniania naturalnego głosu – aby mógł wyśpiewywać się, brzmieć wolny od nawykowych napięć, w pełnej integralności z ciałem. Regularne sesje pracy Voice in Progress bazują na konkretnych technikach, m.in. na metodzie Kristin Linklater. Celem poszukiwań Studia Voice In Progress jest pogłębianie wiedzy w zakresie metod treningu głosowego, przy jednoczesnym, nieustannym kwestionowaniu każdej z metodologii.

Podczas pracy nad rozwijaniem doświadczenia głosu towarzyszą nam następujące pytania:

  • Dlaczego mamy głos?
  • Czyj to głos?
  • Po co nam głos?
  • Co sprawia, że pragniemy go używać?
  • Co sprawia, że chcemy nim śpiewać?
  • Co sprawia, że przestajemy nim władać?

W ramach pracy Studia odbywają się regularne sesje grupowe i indywidualne, a także warsztaty z zaproszonymi gośćmi. Studio Voice in Progress ściśle współpracuje ze Studiem Kokyu i prowadzącym je Przemysławem Błaszczakiem, a także czerpie z wiedzy i doświadczenia artystów i nauczycieli takich, jak Kristin Linklater, Theodoros Terzopoulos, Olga Szwajgier, Françoise Walot, Emma Bonnici, trenerzy Roy Hart Voice Centre oraz Estill Voice Training.

Wydarzenia

Głos/dźwięk w ruchu

Głos/dźwięk w ruchu

Warsztaty prowadzone przez Françoise Walot w asyście Joanny Kurzyńskiej
pt.–niedz. 31.03 – 2.04.2023

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – drabina rezonatorów

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – drabina rezonatorów

Warsztaty prowadzone przez Joannę Kurzyńską w asyście Marie Walker (Studio Kokyu)
pt.–niedz. 17–19.02.2023
Zapisy do 10 lutego

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – dotknięcie dźwięku

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – dotknięcie dźwięku

Warsztaty Studia Voice In Progress Joanny Kurzyńskiej
pt.–niedz. 10–12.02.2023
Zapisy do 29 stycznia

Odetchnij – zaśpiewaj

Odetchnij – zaśpiewaj

Warsztaty prowadzone przez Joannę Kurzyńską w asyście Marie Walker (Studio Kokyu)
sob.–niedz. 20–21.05.2023
Zapisy do 10 maja

Odkrywając głos

Odkrywając głos

Warsztaty metody „Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater
prowadzone przez Françoise Walot w asyście Joanny Kurzyńskiej
pt.‒niedz. 8–10.04.2022

Uwolnij swój głos wg Kristin Linklater

Uwolnij swój głos wg Kristin Linklater

II cykl sesji pracy Studia Voice In Progress
Prowadząca: Joanna Kurzyńska
luty–kwiecień 2021

Uwolnij swój głos wg Kristin Linklater

Uwolnij swój głos wg Kristin Linklater

Sesje pracy Studia Voice In Progress
Prowadząca: Joanna Kurzyńska
październik–grudzień 2020

w2

Joanna Kurzyńska jest wrocławianką, absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie skrzypiec. Pracuje jako aktorka, piosenkarka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i pedagożka. Warsztat teatralny i wokalny kształciła pod okiem polskich i zagranicznych pedagogów i praktyków. Debiutowała w musicalu „Piotruś Pan” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Współpracowała m.in. z Wrocławskim Teatrem Lalek, Akademią Praktyk Teatralnych Gardzienice, Teatrem Muzycznym Capitol, Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie Filią we Wrocławiu, Narodowym Forum Muzyki, Sound Factory Orchestra, Camera Nera, Kwartetem Staromiejskim, wrocławską grupą perkusyjną Mamatucada, neTTheatre (spektakl „The Hideout/Kryjówka|” w reż. Pawła Passiniego) oraz triem wokalno-instrumentalnym SUTARI.

Od powstania Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu w 2009 roku prowadzi tam zajęcia aktorskie oraz reżyseruje spektakle z udziałem wychowanków. Od 2017 roku związana artystycznie i pedagogicznie ze Studiem Kokyu (spektakl „Halo?” w reż. Przemysława Błaszczaka oraz większość warsztatów i programów edukacyjnych prowadzonych przez Studio).

Uhonorowana Stypendium Artystycznym Marszałka Województwa Dolnośląskiego, w ramach którego prowadziła autorski projekt muzyczny „Przyjdę do siebie”, prezentowany w całym kraju (album EP promujący materiał wydany w 2014), oraz Stypendium Twórczym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który dał początek jej autorskiej ścieżce badawczej nad głosem, która jest kontynuowana w studiu Voice In Progress.

Z pasją oddaje się zgłębianiu technik uwalniania naturalnego głosu w procesie pracy z aktorem, ze szczególną uwagą dla metody Kristin Linklater. W 2023 roku ukończy kurs nauczycielski metody Kristin Linklater, stając się pierwszą w Polsce Designated Linklater Teacher. Uhonorowana medalem „Zasłużona dla Kultury Polskiej” w grudniu 2021 roku.