Głos, który się rozwija. Głos w toku. Głos, który uwalnia człowieka poprzez swoją własną wolność.
Studio Voice In Progress, stworzone i prowadzone przez Joannę Kurzyńską, to miejsce swobodnej eksploracji głosu, zarówno w sferze poszukiwań performatywnych i codziennych, jak i niezwiązanych z pracą artystyczną. Praca Studia koncentruje się wokół metod uwalniania i wzmacniania naturalnego głosu ? aby mógł wyśpiewywać się, brzmieć wolny od nawykowych napięć, w pełnej integralności z ciałem. Regularne sesje pracy Voice in Progress bazują na konkretnych technikach, m.in. na metodzie Kristin Linklater. Celem poszukiwań Studia Voice In Progress jest pogłębianie wiedzy w zakresie metod treningu głosowego, przy jednoczesnym, nieustannym kwestionowaniu każdej z metodologii.
Podczas pracy nad rozwijaniem doświadczenia głosu towarzyszą nam następujące pytania:
W ramach pracy Studia odbywają się regularne sesje grupowe i indywidualne, a także warsztaty z zaproszonymi gośćmi. Studio Voice in Progress ściśle współpracuje ze Studiem Kokyu i prowadzącym je Przemysławem Błaszczakiem, a także czerpie z wiedzy i doświadczenia artystów i nauczycieli takich, jak Kristin Linklater, Theodoros Terzopoulos, Olga Szwajgier, Françoise Walot, Emma Bonnici, trenerzy Roy Hart Voice Centre oraz Estill Voice Training.
Warsztaty prowadzone przez Joannę Kurzyńską (Designated Linklater Teacher)
Zapisy do 20 października
Warsztaty prowadzone przez Joannę Kurzyńską (Designated Linklater Teacher)
Zapisy do 11 listopada
Warsztaty prowadzone przez Françoise Walot w asyście Joanny Kurzyńskiej
pt.–niedz. 31.03 – 2.04.2023
Warsztaty prowadzone przez Joannę Kurzyńską w asyście Marie Walker (Studio Kokyu)
sob.–niedz. 20–21.05.2023
Zapisy do 15 maja
Warsztaty metody „Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater
prowadzone przez Françoise Walot w asyście Joanny Kurzyńskiej
pt.‒niedz. 8–10.04.2022
II cykl sesji pracy Studia Voice In Progress
Prowadząca: Joanna Kurzyńska
luty–kwiecień 2021
Joanna Kurzyńska pochodzi z Wrocławia. Z zawodu skrzypaczka (zdobyła dyplom artysty muzyka o skrócie „mgr” na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu), ale zagra na wszystkim na czym trzeba. Bywa aktorką i reżyserką, bywa też kompozytorką, dosyć często bywa śpiewaczką oraz naucza aktorstwa i pracy z głosem. Współzałożycielka Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu gdzie od 2009 roku prowadzi zajęcia aktorskie oraz reżyseruje spektakle z udziałem wychowanków.
Warsztat aktorski i wokalny kształciła pod okiem polskich oraz zagranicznych pedagogów i praktyków, m.in. Janusza Józefowicza, Janusza Stokłosy, Elżbiety Zapendowskiej, Katarzyny Groniec, Emmy Bonnici, Charlotte Xerri, Ewy Głowackiej-Fierek, Małgorzaty Jaworskiej-Kaczmarek oraz Kristin Linklater i Francoise Walot. Odwiedziła w swoich poszukiwaniach Roy Hart Voice Centre, Attis Theatre, Kristin Linklater Voice Centre, szkoły Estill Voice Training i szkoły musicalowe w Londynie. Debiutowała w 2000 roku w musicalu „Piotruś Pan” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, zagranym na tamtejszej scenie ponad 200 razy. Laureatka wielu festiwali interpretacji piosenki, z których najcieplej wspomina Festiwal „Pamiętajmy o Osieckiej”, gdzie zdobyła I nagrodę. Uhonorowana Stypendium Artystycznym Marszałka Województwa Dolnośląskiego, w ramach którego stworzyła autorski projekt muzyczny „Przyjdę do siebie” (album EP nagrany w 2014 roku), stypendium Soroptimist International oraz Stypendium Twórczym MKiDN, które dało początek jej autorskiej ścieżce badawczej Voice In Progress. Do niedawna współpracowała z zespołem wokalno-instrumentalnym SUTARI.
Obecnie jest związana z Instytutem Grotowskiego głównie poprzez Studio Kokyu (współprowadzenie z Przemysławem Błaszczakiem linii badawczej i warsztatowej Studia, spektakl „Halo?” w 2018 r., „Działanie Medea” w 2022 r., bieżące projekty) oraz autorskie Studio Voice In Progress, w którym prowadzi badania nad źródłem, możliwościami i znaczeniem ludzkiego głosu. Praktyczną wiedzą dotyczącą treningu głosowego dzieli się z uczniami, studentami i performerami z całego świata, prowadząc warsztaty aktorskie i pracy z głosem.
Pierwsza w Polsce nauczycielka z tytułem Designated Linklater Teacher.
Uhonorowana medalem Zasłużona dla kultury polskiej w grudniu 2021 roku.