Studio Voice In Progress

Głos, który się rozwija. Głos w toku. Głos, który uwalnia człowieka poprzez swoją własną wolność.

Studio Voice In Progress, stworzone i prowadzone przez Joannę Kurzyńską, to miejsce swobodnej eksploracji głosu, zarówno w sferze poszukiwań performatywnych i codziennych, jak i niezwiązanych z pracą artystyczną. Praca Studia koncentruje się wokół metod uwalniania i wzmacniania naturalnego głosu ? aby mógł wyśpiewywać się, brzmieć wolny od nawykowych napięć, w pełnej integralności z ciałem. Regularne sesje pracy Voice in Progress bazują na konkretnych technikach, m.in. na metodzie Kristin Linklater. Celem poszukiwań Studia Voice In Progress jest pogłębianie wiedzy w zakresie metod treningu głosowego, przy jednoczesnym, nieustannym kwestionowaniu każdej z metodologii.

Podczas pracy nad rozwijaniem doświadczenia głosu towarzyszą nam następujące pytania:

  • Dlaczego mamy głos?
  • Czyj to głos?
  • Po co nam głos?
  • Co sprawia, że pragniemy go używać?
  • Co sprawia, że chcemy nim śpiewać?
  • Co sprawia, że przestajemy nim władać?

W ramach pracy Studia odbywają się regularne sesje grupowe i indywidualne, a także warsztaty z zaproszonymi gośćmi. Studio Voice in Progress ściśle współpracuje ze Studiem Kokyu i prowadzącym je Przemysławem Błaszczakiem, a także czerpie z wiedzy i doświadczenia artystów i nauczycieli takich, jak Kristin Linklater, Theodoros Terzopoulos, Olga Szwajgier, Françoise Walot, Emma Bonnici, trenerzy Roy Hart Voice Centre oraz Estill Voice Training.

Warsztaty

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – dotknięcie dźwięku

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – dotknięcie dźwięku

Warsztaty prowadzone przez Joannę Kurzyńską (Designated Linklater Teacher)

Zapisy do 20 października

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – drabina rezonatorów

„Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater – drabina rezonatorów

Warsztaty prowadzone przez Joannę Kurzyńską (Designated Linklater Teacher)

Zapisy do 11 listopada

Głos/dźwięk w ruchu

Głos/dźwięk w ruchu

Warsztaty prowadzone przez Françoise Walot w asyście Joanny Kurzyńskiej
pt.–niedz. 31.03 – 2.04.2023

Odetchnij – zaśpiewaj

Odetchnij – zaśpiewaj

Warsztaty prowadzone przez Joannę Kurzyńską w asyście Marie Walker (Studio Kokyu)
sob.–niedz. 20–21.05.2023
Zapisy do 15 maja

Odkrywając głos

Odkrywając głos

Warsztaty metody „Uwolnij swój głos” wg Kristin Linklater
prowadzone przez Françoise Walot w asyście Joanny Kurzyńskiej
pt.‒niedz. 8–10.04.2022

Uwolnij swój głos wg Kristin Linklater

Uwolnij swój głos wg Kristin Linklater

II cykl sesji pracy Studia Voice In Progress
Prowadząca: Joanna Kurzyńska
luty–kwiecień 2021

w2

Joanna Kurzyńska pochodzi z Wrocławia. Z zawodu skrzypaczka (zdobyła dyplom artysty muzyka o skrócie „mgr” na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu), ale zagra na wszystkim na czym trzeba. Bywa aktorką i reżyserką, bywa też kompozytorką, dosyć często bywa śpiewaczką oraz naucza aktorstwa i pracy z głosem. Współzałożycielka Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu gdzie od 2009 roku prowadzi zajęcia aktorskie oraz reżyseruje spektakle z udziałem wychowanków.

Warsztat aktorski i wokalny kształciła pod okiem polskich oraz zagranicznych pedagogów i praktyków, m.in. Janusza Józefowicza, Janusza Stokłosy, Elżbiety Zapendowskiej, Katarzyny Groniec, Emmy Bonnici, Charlotte Xerri, Ewy Głowackiej-Fierek, Małgorzaty Jaworskiej-Kaczmarek oraz Kristin Linklater i Francoise Walot. Odwiedziła w swoich poszukiwaniach Roy Hart Voice Centre, Attis Theatre, Kristin Linklater Voice Centre, szkoły Estill Voice Training i szkoły musicalowe w Londynie. Debiutowała w 2000 roku w musicalu „Piotruś Pan” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, zagranym na tamtejszej scenie ponad 200 razy. Laureatka wielu festiwali interpretacji piosenki, z których najcieplej wspomina Festiwal „Pamiętajmy o Osieckiej”, gdzie zdobyła I nagrodę. Uhonorowana Stypendium Artystycznym Marszałka Województwa Dolnośląskiego, w ramach którego stworzyła autorski projekt muzyczny „Przyjdę do siebie” (album EP nagrany w 2014 roku), stypendium Soroptimist International oraz Stypendium Twórczym MKiDN, które dało początek jej autorskiej ścieżce badawczej Voice In Progress. Do niedawna współpracowała z zespołem wokalno-instrumentalnym SUTARI.

Obecnie jest związana z Instytutem Grotowskiego głównie poprzez Studio Kokyu (współprowadzenie z Przemysławem Błaszczakiem linii badawczej i warsztatowej Studia, spektakl „Halo?” w 2018 r., „Działanie Medea” w 2022 r., bieżące projekty) oraz autorskie Studio Voice In Progress, w którym prowadzi badania nad źródłem, możliwościami i znaczeniem ludzkiego głosu. Praktyczną wiedzą dotyczącą treningu głosowego dzieli się z uczniami, studentami i performerami z całego świata, prowadząc warsztaty aktorskie i pracy z głosem.

Pierwsza w Polsce nauczycielka z tytułem Designated Linklater Teacher.

Uhonorowana medalem Zasłużona dla kultury polskiej w grudniu 2021 roku.