Aktualnie jesteś: Projekty / Szczeliny 2025

2

Performans Katarzyny Pastuszak i Joanny Dudy | W ramach projektu „Szczeliny”

pt. 7.03.2025, 17.30
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego

Czas trwania: 45 minut
Bilety: 20/30 PLN

Od 18 lat, nagość

2
Fot. Paweł Wyszomirski

Performans „2” Katarzyny Pastuszak i Joanny Dudy to rzecz o dialogu, o stawaniu się innym wobec innego, o byciu pomiędzy jednym i drugim, a także o byciu jednocześnie jednym i drugim.

Performans został zrealizowany w ramach 10-lecia Teatru Amareya i stanowił część autorskiego projektu Katarzyny Pastuszak pod nazwą „33_33_33”, który obejmował 33 performanse i akcje artystyczne zaplanowane na 365 dni – od urodzin do urodzin artystki, tj. od 16 sierpnia 2013 do 16 sierpnia 2014.

Fot. Natalia Chylińska

Katarzyna Pastuszak jest tancerką, performerką, choreografką. Doktora sztuki, adiunktka Zakładu Badań nad Sztukami Performatywnymi w Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Laureatka licznych stypendiów. W 2024 roku otrzymała indywidualną Nagrodę IV stopnia przyznawaną przez Rektora Uniwersytetu Gdańskiego oraz zdobyła stypendium badawcze w ramach programu Krajowy Plan Odbudowy (KPO) dla Kultury na realizację projektu „Ekologie tańca”.

Podejmując działania artystyczne, porusza się głównie w obszarze nowej choreografii i teatru fizycznego. Łączy poszukiwania ruchowe z aktualnymi nurtami myśli humanistycznej (posthumanizm, ekofeminizm). W ostatnim czasie zajmuje się działaniami badawczo-artystycznymi. Razem z Nat Chylińską i Joanną Dudą wzięła udział w performansie „Loop Current” (reż. Maya Ciarrocchi, premiera 18.05.2024 na festiwalu Between.Pomiędzy, Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk), uczestniczyła w projekcie „Braiding Time, Memory and Water”  we współpracy z Core Dance  pod kierunkiem Sue Schroeder (premiera: 19.10.2024,  Powers Island, Atlanta, USA) oraz wraz z Nat Chylinską współtworzyła seans intermedialny „Spore Fantasy” (premiera: 30.11.2024,  Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk, w ramach projektu Instytutu im. Jerzego Grotowskiego pn. „Perform[ing] Poland”). W 2024 ukończyła Certyfikowany Kurs Ekoterapii EarthBody Institute (USA).

Fot. Mikołaj RutkowskiJoanna Duda jest wybitną pianistką, kompozytorką i improwizatorką. Jako twórczynię interesuje ją muzyka jazzowa, eksperymentalna i współczesna. Do jej najważniejszych projektów należą: solowy „Keen” (Alpaca Records 2019) oraz zrealizowany przez Joanna Duda Trio „Fumitsuke” (Echo Production, 2021). Oba charakteryzują się połączeniem brzmień elektronicznych z akustycznymi w sposób osmotyczny, organiczny i teksturalny. Wyjątkowe w muzyce artystki jest odnajdywanie estetyki brzmieniowej tam, gdzie pozornie jej nie ma. Komponuje także muzykę do filmów i dla teatru tańca.

Fot. Nat ChylińskaNat Chylińska jest artystką, której głównym obszarem działań jest performans i praktyki somatyczne. Porusza się między pracą (z) ciałem/ruchem, tekstem, materiałem dźwiękowym i wizualnym. Jej praktyka wynika z dążenia do pogłębiania świadomości związków ciała ludzkiego i środowiska, a także z zainteresowań teoretycznych, m.in.: posthumanizmem, teorią queeru, ekofeminizmem.

Koncept, wykonanie, video: Katarzyna Pastuszak
Dramaturgia: Nat Chylińska
Muzyka na żywo: Joanna Duda
Montaż video: Aleksander Zieleń
Konsultacje: Agnieszka Kamińska, Aleksandra Śliwińska
Produkcja: Klub Winda GAK
Współpraca: Klub Żak
Premiera: 25.10. 2013, Klub Żak, Gdańsk

pt. 7.03.2025, 17.30

Galeria zdjęć