Aktualnie jesteś: Warsztaty

Actor’s Atelier

Projekt edukacyjny we współpracy ze Studiem Dès Vu (Stambuł, Turcja)

pt.–niedz. 21–23.06.2024 – I sesja pracy: Studio Dès Vu, Stambuł (Akaretler Sıraevler 11, Beşiktaş)

W języku angielskim, z tłumaczeniem na język turecki

„Actor’s Atelier” to projekt skierowany do osób, które chcą udoskonalić warsztat aktorski, poszerzając repertuar swoich umiejętności o techniki preekspresyjne i techniki tradycyjnego śpiewu – niedoceniane, a często również nieznane źródła materiału aktorskiego. 

W czasie sesji warsztatowych zostaną przedstawione unikatowe sposoby myślenia o cielesności i ekspresji ciała oraz tradycje śpiewu, które mogą być wdrożone do treningu aktorskiego.

Podczas „Actor’s Atelier” uczestnicy projektu wezmą udział w kompleksowym treningu fizycznym i wokalnym, otworzą się na nowe źródła pracy teatralnej oraz poznają innowacyjną metodologię pracy aktora, akcentującą jego samorozwój ze szczególnym uwzględnieniem autodiagnozy i umiejętności komunikowania procesów wewnętrznych doświadczanych przez aktora.

U podstaw projektu leży przekonanie, że twórcze rozwijanie metod pracy artystycznej możliwe jest przede wszystkim dzięki nieustannej konfrontacji wyuczonych technik z doświadczeniem, bogactwem i różnorodnością metod wypracowanych przez pedagogów i artystów wywodzących się z innych kultur i tradycji.

Projekt łączy praktykę z refleksją, a jego głównym celem jest rozwój głębokiej kultury ciała w pracy aktora: unaocznienie i połączenie w jedność obecnej w praktyce aktora binarności, przejście od uprzedmiotowienia ciała do jego upodmiotowienia – od „posiadania ciała” do „bycia ciałem”.

 

Współorganizator: Studio Dès Vu (Stambuł,Turcja)

Fot. Gabriel AlmagroAleksandra Kugacz-Semerci ukończyła filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim, jest aktorką, performerką. Pracuje w Studiu Matejka. Współtworzy Teatr Studio Czyczkowy kierowany przez Jerzego Weltera. Uczestniczyła m.in. w programie stażowym Teatru ZAR oraz w pracy z Anatolijem Wasiljewem w ramach programu Masters in Residence w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, gdzie w 2013 roku miała miejsce premiera jej autorskiego spektaklu „Wyjścia”, inspirowanego współczesną historią i kulturą Rumunii. Z zespołem Studio Matejka brała udział w tworzeniu spektaklu site-specific o tytule „Harmonia przeciwstawień. Polska” (2014) oraz w realizacji filmu „No More Heroes” (2016). W latach 2015 i 2016 w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizowała projekt inspirowany powojennymi losami mieszkańców dawnego Breslau, którego efektem był monodram „Być u siebie”, projekt był współrealizowany z Towarzystwem Kultury Czynnej w ramach projektu „Nad rzeką czasu”. Wraz z Fundacją Jubilo współtworzyła projekt „Ukryte miasta” oraz spektakl „Czarna noc. Biały dzień”. Brała udział w pokazie „Palimpsesty przestrzeni. Rekonstrukcja” w ramach programu Tandem realizowanego przez Studio Matejka z tureckim kolektywem artystycznym Budalasultan z Izmiru (2016). Współtworzy spektakl „Wściekły człowiek” (2017–2018) przygotowywany przez Studio Matejka. Prowadzi warsztaty teatralne i z emisji głosu z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Fot. Karol JarekMertcan Semerci urodził się w Stambule. Ukończył aktorstwo na Uniwersytecie Bilkent na Wydziale Muzyki, Sztuk Scenicznych i Teatru. Pracował w Narodowych Teatrach w Ankarze i w Stambule, współpracował również z Tatbikat Sachnesi w Ankarze jako menadżer sceny i operator świateł. Jako aktor wystąpił w ponad dwudziestu sztukach teatralnych i tanecznych. Pasjonuje się ruchem i treningiem. Trenuje brazylijskie Ju Jitsu. Uczestnik programu edukacyjnego Bojowy Partnering. Mieszka w Polsce, od 2016 roku na stałe współpracuje ze Studiem Matejka, aktywnie uczestniczy w projektach i warsztatach zespołu. Brał udział w projektach i warsztatach pod kierownictwem lidera grupy Mateja Matejkę oraz współtworzył projekt zatytułowany „Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu” (2017-2018). Wziął również udział w projekcie „Suffering: On Our Perception of Pain” (2017) zespołu Alkemisterna z siedzibą w Geoteborgu pod kierownictwem Cecilii Lagerström. Nawiązał również współpracę z Teatrem Chorea z Łodzi, gdzie wystąpił w spektaklu „2.0.4.5. Metaphysical mini-opera” (2018) w reżyserii Tomasza Rodowicza. Od 2018 roku Mertcan Semerci pracuje jako aktor w Teatrze ZAR, gdzie brał udział w przedstawieniach takich jak „Medee”,  „Anhelli: Skowyt”, i współtworzył spektakl zatytułowany „Nobody Meets Nobody”. W 2022 roku został uhonorowany nagrodą „Super Diament” przez Prezydenta Miasta Wrocławia.

 

pt.–niedz. 21–23.06.2024, Stambuł

  • Twórczość ucieleśniona
    Prowadzący: Aleksandra Kugacz-Semerci, Mertcan Semerci

Koszt – 200

Zgłoszenia należy przesyłać na adres info@studiodesvu.com do 17.06.2024