Aktualnie jesteś: Warsztaty

Akademia nomadyczna

Open call dla tancerzy pracujących w Polsce do projektu Anny Konjetzky i jej zespołu

czw.–wt. 14–19/11/2019, 10.00–18.00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Wstęp wolny
Zapisy do 20 października
W języku angielskim

Akademia nomadyczna
Fot. Anna Konjetzky

„Początkowo zajmowałam się wolnymi przestrzeniami, autonomicznymi przestrzeniami lub koniecznością ich tworzenia. W epoce, w której ograniczenie i kwestionowanie tych przestrzeni można odczuć bardzo intuicyjnie, chciałabym szukać elementu łączącego w ramach politycznego wymiaru ciała”.
Anna Konjetzky

 

W latach 2019–2021 Anna Konjetzky wraz ze swoim zespołem będzie pracowała nad działaniami wokół „Akademii nomadycznej”, której założenia koncentrują się na alternatywnej, wolnej przestrzeni, drogach oraz granicach. Niemiecką choreografkę interesuje aspekt przemieszczania się, otwierania i częściowego otwierania dróg/granic oraz związany z tym opór.

Założeniem projektu jest symultanicznie tworzenie bazy edukacyjno-badawczej. Twórcy „Akademii nomadycznej” będą próbowali wykreować – w teorii i praktyce – wszechstronną reprezentację przedmiotu, dotyczącego alternatywnych przestrzeni oraz granic, pod hasłem „Quer”, który w języku niemieckim oznacza „krzyżowanie, diagonal, ukos”.

Termin „granica” świętuje renesans w naszym postkolonialnym, zglobalizowanym i kapitalistycznym świecie; zatem chęć alternatywnego sposobu poruszania się, życia, bycia razem jest bardzo aktualna i ważna. Pojawia się wiele pragnień związanych z prezentacją swoich niestandardowych postaw – jak niepodążanie wyznaczonymi ścieżkami, potrzeba inności, empatii, kolektywności, widoczności itp.

Sztuka, w tym taniec, to idealne miejsce do negocjacji i spotkań społeczno-politycznej dyskusji, rozwijania refleksji i wspólnego dyskutowania na temat granic i podejmowania ryzyka alternatywnego ich przekraczania, a także szukania innych sposobów działania.

Do udziału w pięciodniowej „Akademii nomadycznej” zapraszamy tancerzy pracujących w Polsce, zainteresowanych zarówno działaniami fizycznymi, jak dyskusją wokół tematów granic i przemieszczania się.

Anna Konjetzky poprowadzi warsztaty z członkiniami swojego zespołu: Sahrą Huby i Quindell Orton.
Więcej informacji: annakonjetzky.comnomadic-academy-ak.com

Fot. Gabriela NeebAnna Konjetzky tworzy spektakle i instalacje taneczne będące fizyczną refleksją na tematy społeczno-polityczne. Jej prace prezentowane były m.in. w Monachium (Spielart, Tanzwerkstatt Europa), Poczdamie (Unidram), Krakowie, Warszawie, Brukseli (Danse Balsa Marni), Luksemburgu, Gandawie, Salzburgu, Stambule, Kampali, Nairobi i Hanoi. Anna Konjetzky współpracuje z uznanymi grupami tanecznymi, m.in. z Staatstheater Saarbrücken czy Staatstheater Braunschweig. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów tanecznych, w tym stypendium Departamentu Stanu w Berlinie (2006) i miasta Monachium (2011), nagrody Operare zorganizowanym przez Operę Współczesną w Berlinie (2009), nagrody Festiwalu Euro Scene w Lipsku (2009) oraz nagrody Förderpreis Tanz miasta Monachium (2014). Jej instalacja taneczna „Abdrücke” została zaprezentowana na Tanzplattform Deutschland 2012.
Więcej informacji: annakonjetzky.comnomadic-academy-ak.com

 

Sahra_Huby_photo.Gabriela_Neeb_jpegSahra Huby jest niezależną tancerką, która pracuje z wieloma choreografami w całej Europie, a stale współpracuje z niemiecką choreografką Anną Konjetzky (Niemcy), z którą stworzyła wiele spektakli grupowych oraz solowych, takich jak: „Elephantgedächtnis” (pierwsza nagroda Das beste deutsche Tanzsolo 2009), „Abdrücke” (2010; zaprezentowany na Tanzplattform Deutschland 2012), „chipping” (2014) oraz „Move More Morph It” (2018).

Sahra Huby prowadzi również własne badania, tworząc alternatywne formaty dla badaczy, spotkań z innymi artystami i prezentacji. W 2016 roku zainicjowała długoterminowy projekt performatywny w prywatnych mieszkaniach „Dance Kitchen” (www.dancekitchen.org). Jednym z ważnych aspektów jej podejścia jest praca z wielowarstwowymi właściwościami i stanami ciała, a także zasada myślenia ciałem i komunikowania się przez ciało, które staje się narzędziem do alternatywnego formułowania koncepcji/pomysłów.

Quindell_Orto_ph.Gabriela_Neeb_jpegQuindell Orton jest niezależną artystką tańca i performansu, działającą w Australii i Europie, absolwentką Zachodnio-australijskiej Akademii Sztuk Scenicznych (licencjat w dziedzinie tańca z wyróżnieniem). Pracuje solo, jak również we współpracy z innymi artystami i zespołami, takimi jak: Anna Konjetzky (Niemcy), Superyoutour (Niemcy), Shona Erskine (Australia), Chrissie Parrott (Australia), Stefan Dreher (Niemcy), CADAM (Niemcy), Club Guy & Roni (Holandia, staż) i Hauptaktion (Niemcy). Jest współzałożycielką alternatywnego zespołu teatralnego Anything Is Valid Dance Theatre (AIVDT).

W 2018 roku w plebiscycie „Dance Australia Critic” dostała tytuł Najbardziej Interesującej Australijskiej Artystki, a „Dust on the Shortbread” zdobyło nagrodę dla najlepszego spektaklu na Performing Arts Awards WA. W 2019 roku Quindell uczestniczyła w Cyfrowym Laboratorium Tańca Tanzhaus NRW, była asystentką choreografki Anny Konjetzky przy spektaklach „Unstable” w Staatstheater Braunschweig oraz „We Are Here” w Saarländisches Staatstheater, wystąpiła wraz z Anną Konjetzky w „Where Are We Now?”, współpracowała z grupą Thermoboy oraz odbyła tournée ze spektaklami „The Very Moment” i „Lighting” Anny Konjetzky oraz „Versuch Über das Turnen” grupy Hauptaktion.
Więcej informacji: quindellorton.com

„Akademia nomadyczna” stworzona jest w systemie satelitarnym, łączącym bawarską scenę taneczną z bazą w Monachium ze scenami tanecznymi na świecie. Projekt realizowany będzie co roku przez tydzień w innym kraju (Polska, Australia, Palestyna). Tryb ten umożliwi regularne badania między praktyką a dyskursem. Na koniec projektu odbędzie się dziesięciodniowe podsumowanie w Monachium.

Zasada nomadyczna jest elementem konstytutywnym dla podejścia Anny Konjetzky i pojawia się z jednej strony w samej istocie „wędrówki” „Akademii”, praktyce, która umożliwia skoordynowanie tematu przestrzeni, limitów i społeczności z odpowiednimi warunkami lokalizacji uczestników (politycznej, społecznej, geograficznej itp.). Z drugiej strony nomadyczność ma również wpływ na organizację wiedzy, która jest gromadzona na platformie internetowej; nie ma funkcji tylko dokumentacyjnej, ale udostępnia uczestnikom przestrzeń do pracy i dialogu niezależnie od czasu i miejsca, tym samym wiedza i praktyka mogą rosnąć jak kłącze i stać się ogólnodostępne.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Wypełnioną kartę zgłoszenia (wraz z krótkim CV oraz listem motywacyjnym) prosimy przesłać do 20 października do kuratorki Anny Królicy na adres email: anna.krolica@gmail.com, wpisując w tytule maila „Akademia nomadyczna”. Liczba miejsce jest ograniczona. O wynikach naboru poinformujemy uczestników do 27 października.

Projekt „Akademia nomadyczna” (2019–2021) Anny Konjetzky jest finansowany przez Tanzpakt Deutschland we wsparciu Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów, miasta Monachium i GLS Treuhand.

Polski partner projektu: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, kuratorka Anna Królica.

konjetzky_logo_10-19

1