Akropolis nasze

Pokaz rejestracji filmowej spektaklu „Akropolis” Teatru Laboratorium w ramach Nocy Muzeów, wprowadzenie Tobiasz Papuczys

sob. 14.05.2022, 18.00 i 21.00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki
Czas trwania: ok. 85 min

Akropolis nasze
Fot. Teatr Laboratorium / Archiwum Instytutu Grotowskiego

Prezentacja rejestracji spektaklu „Akropolis”, w reżyserii Jerzego Grotowskiego, który jest uznawany za swoistą materializację „teatru ubogiego” i wciąż zaliczany do kanonu arcydzieł teatru XX wieku. Spektakl, który po raz pierwszy pokazano w październiku 1962 roku, podlegał w ciągu następnych miesięcy i lat licznym zmianom (warianty: I, II, III, IV, V).

Jak pisał Ludwik Flaszen: „Za kluczowe uznał Grotowski słowa poety, wedle których ten akcję swojego dramatu umieścił na »plemion cmentarzysku«, dając niejako – w zamierzeniu – summę naszej cywilizacji. Współczesnym »plemion cmentarzyskiem« – miejscem, gdzie wyznaczono spotkanie ludom i kulturom, gdzie poddano je ostatecznym próbom – były obozy koncentracyjne”.

W 2022 roku przypada 60. rocznica premiery spektaklu „Akropolis” w reżyserii Jerzego Grotowskiego oraz 100. rocznica urodzin Józefa Szajny, który odpowiadał za kostiumy, rekwizyty i współrealizację dramatu Wyspiańskiego w Teatrze Laboratorium.

Wydarzenie w ramach Nocy Muzeów we Wrocławiu 2022

Fot. Karpati&ZarewiczTobiasz Papuczys (ur. 1985) jest fotografem teatralnym i dokumentalnym, kuratorem wystaw fotograficznych, teatrologiem, filmoznawcą, wykładowcą uniwersyteckim z kilkunastoletnim stażem. Pięciokrotny finalista Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, zwycięzca IV edycji w 2018 roku oraz laureaut III nagrody podczas VI edycji tego konkursu w 2020 roku. Fotograf Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Konsultant artystyczny Cloud Theater przy spektaklach „Technologia jest Istotą” w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu i „Don K.” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie prowadzi zajęcia z teatru, filmu, performatywności fotografii, współczesnej kultury wizualnej, oraz w Instytucie Grotowskiego, w którym prowadzi również autorskie warsztaty fotografii teatralnej. Jego fotografie były publikowane m.in. w „Przekroju”, „Polityce”, „Newsweeku”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Dialogu”, „Dwutygodniku”, „Odrze”, „Ricie Baum” i „Vogue Polska”. W 2020 roku nominowany do WARTO – Nagrody Kulturalnej „Gazety Wyborczej” za „konsekwentne utrwalanie scenicznych emocji na fotografiach teatralnych, które stanowią dla widzów nieodzowny element doświadczania spektaklu”. Juror VII edycji Konkursu Fotografii Teatralnej w 2021 roku.
www.instagram.com/tobiasz.papuczys/

sob. 14.05.2022, 18.00

sob. 14.05.2022, 21.00

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.

Wydarzenie w ramach Nocy Muzeów

Galeria zdjęć