Aktualnie jesteś: Archipelag Tadeusza Różewicza

Archipelag Tadeusza Różewicza: Staruszek

Premiera spektaklu w reż. Eweliny Ciszewskiej realizowanego we współpracy Instytutu im. Jerzego Grotowskiego z Wydziałem Lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu, pod honorowym patronatem prof. Wiesława Hejny

 

pon.wt. 1112/10/2021, 19:00

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Pokaz w ramach Archipelagu Tadeusza Różewicza realizowanego z okazji Roku Różewicza

Bilety: 20/30 PLN

Archipelag Tadeusza Różewicza: Staruszek
Fot. Tobiasz Papuczys

monolog rozłożony
na
19 obrazów
narratora,
7 mężczyzn i 3 kobiety,
dźwięki,
wokale,
ruchome obrazy
i światło

na motywach komedii
Tadeusza Różewicza „Śmieszny staruszek”

 

 

Spektakl jest surrealną mową obrończą tytułowego staruszka. Dlaczego musi się bronić i przed kim, o co został oskarżony? Choć linia obrony wydaje się oczywista, a okoliczności chwilami łagodzące, to kolejne wywody dają jednak konkretne poszlaki. To rodzaj galopu myśli, retrospekcja zdarzeń z różnych okresów życia oskarżonego. Jego głowa to samonapędzająca się maszyna. Kumulacja ludzkich przeżyć, które w efekcie dają nam bardzo samotną postać. Im dłużej staruszek przekonuje o swojej niewinności, tym bliżej jesteśmy uznania go winnym, choć jego naiwność i życiowe niedopasowanie kruszą obraz winowajcy. Jaki będzie osąd? I kim tak naprawdę jest  staruszek?

Ewelina Ciszewska od 1996 związana artystycznie z Wrocławiem. Aktorka, lalkarka, mimka, choreografka, performerka. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła Wydział Lalkarski PWST w Krakowie Filię we Wrocławiu (obecnie AST). Od 2006 związana z PWST Filią we Wrocławiu, w której prowadzi przedmioty: pantomimę oraz plastykę ruchu scenicznego. Lubi zderzać różne gatunki sztuk. Współzałożycielka Teatru Sztuk. Od lutego 2020 dziekanka Wydziału Lalkarskiego.

Marcin Krzyżanowski jest wiolonczelistą, kompozytorem, performerem. Do 1989 grał muzykę różnych kompozytorów. Od tego czasu gra swoje własne kompozycje, epizodycznie pozwala sobie na współpracę przy interpretacji partytur graficznych innych kompozytorów. Uczestniczy w kreacjach zbiorowych muzyki intuicyjnej. Od lat osiemdziesiątych XX wieku realizuje koncepcje Low Definition Art, która od 2016 stała się podstawą idei Kenosis Music i teorii improwizacji: „Chmury harmoniczne” i „obszary motywiczne”.

Mieczysław Eligiusz Litwiński jest polskim kompozytorem, multiinstrumentalistą, wokalistą i pedagogiem muzycznym. Na twórczość Litwińskiego składa się muzyka kameralna, wokalna i baletowa (w tym dla choreografów takich jak: Ohad Naharin, Royston Maldoom, Muna Tseng, Amy Sue Rosen, Pat Cremins, Tamar Rogoff i Marika Blossfeldt), twórczość dramatyczna i filmowa (w tym muzyka do filmów „Raising Arizona” i „Barton Fink” autorstwa braci Coen). W swoich kompozycjach łączy muzykę różnych stylów, epok i pochodzenia geograficznego.

Wojciech Hejno jest wrocławskim filmowcem. Studiował na Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Filologicznym, specjalizacja dziennikarstwo, absolwent Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie (specjalizacje reżyseria filmowa i montaż filmowy) oraz Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej. Autor licznych reportaży dla stacji telewizyjnych, filmów reklamowych, reżyser wielokamerowych rejestracji koncertów muzyki poważnej i spektakli teatralnych oraz klipów muzycznych. Autor scenografii multimedialnych realizowanych dla widowisk teatralnych.

Robert Baliński jest operatorem filmowym, reżyserem, dokumentalistą, twórcą teledysków i wizualizacji do przedstawień teatralnych, operowych. Laureat nagrody Yach za zdjęcia do teledysku „O sole mio”. Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Od kilkunastu lat specjalizuje się w tworzeniu obrazu filmowego i reżyserii świateł do oper, przedstawień baletowych, teatralnych oraz koncertów. Współtworzy Teatr Sztuk. Jest autorem i kuratorem widowisk multimedialnych.

Reżyseria, adaptacja, koncepcja plastyczna: Ewelina Ciszewska (AST)
Tekst: spektakl na motywach komedii Tadeusza Różewicza „Śmieszny staruszek”
Muzyka – kompozycja oraz wykonanie na żywo: Marcin Krzyżanowski
Narrator oraz wokalizy: Mieczysław Litwiński
Projekcje oraz wideo: Wojciech Hejno
Reżyseria świateł: Robert Baliński
Występują studenci II i III roku Wydziału Lalkarskiego AST Filii we Wrocławiu: Arkadiusz Jaskot, Aleksandra Kołtuniak, Kornelia Niziołek, Piotr Regdos, Michał Remiszewski, Jan Stasiczak, Szymon Stęchły, Adrian Wiśniewski, Ewa Wyględowska, Bartłomiej Zdeb
Lalki – opieka artystyczna oraz wykonanie: Marlena Zakrzewska (AST)
Pracownia: Ilona Szurkowska (AST)
Pomoc konstrukcyjna: Piotr Kochanowski (AST)
Scenografię wykonał zespół techniczny Instytutu im. Jerzego Grotowskiego pod kierownictwem Piotra Jacyka i Andrzeja Walady
Produkcja: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we współpracy z Wydziałem Lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu
Premiera: 11 października 2021
Czas trwania: 75 min

W spektaklu wizualnie odnosimy się do legendarnego przedstawienia „Śmieszny staruszek” w reż. Wiesława Hejny, zapraszając do udziału lalkę projektu wybitnej artystki związanej przez lata z Wrocławskim Teatrem Lalek, Jadwigi Mydlarskiej-Kowal. Lalka ze zbiorów Wrocławskiego Teatru Lalek.

11/10/2021, 19:00

12/10/2021, 19:00

Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.

archipelag_logotypy