Aktualnie jesteś: Regula contra Regulam

AVE, EVA

Spektakl Regula Teatro stworzony w ramach programu badawczego „Regola dei Laudesi”

1/10/2016 {sobota} 19:00
Brzezinka, leśna baza Instytutu Grotowskiego

Bilety: 20 zł

W AVE, EVA Regula Teatro kontynuuje linię poszukiwań zapoczątkowaną w Stand’ al mondo senza ‘l mondo/un rituale sui Laudesi/A Ritual on laudesi (Życie na tym świecie bez świata/Rytuał oparty o laudesi), poprzednim spektaklu programu badawczego „Regola dei Laudesi”, ktory został przygotowany w Brzezince w ramach „Regula contra Regulam”.

Spektakl nawiązuje do kolejnych postaci kobiecych z Pisma Świętego, począwszy od Ewy. Bada ekspresyjne i kreatywne powiązania między tańcem, śpiewem i teatrem, bazując na metaforze przemiany. Artyści przedstawiają drogę od niewinności do wiedzy, od błędu do wzrostu, od jałowości do płodności, która jest niezmiernie ważna w genealogii biblijnych kobiet prowadzącej do Marii. Inspirację stanowi fragment średniowiecznego hymnu Ave Maris Stella (Witaj, Gwiazdo Morza):

Sumens illud Ave
Gabrielis ore,
funda nos in pace,
mutans Hevae nomen.

Ty, coś Gabriela
Słowem przywitana,
Utwierdź nas w pokoju,
Odmień Ewy miano.

Regola dei Laudesi to międzynarodowy program badawczy zajmujący się teatralnym potencjałem drzemiącym w muzycznym i dramaturgicznym repertuarze włoskich religijnych pieśni pochwalnych z XII i XIII wieku, ze szczególnym uwzględnieniem manuskryptu Laudario di Cortona (Cortona Ms. 91, ok. 1270–1297), najstarszego zbioru laud zapisanych w volgare – średniowiecznej odmianie języka włoskiego.

Raul-Iaiza-e1461742195748Raúl Alejandro Iaiza urodził się w 1964 roku w Kordobie w Argentynie. Reżyser teatralny i pedagog, z wykształcenia muzyk, założyciel i dyrektor artystyczny Teatru Regula contra Regulam w Mediolanie (Włochy). Reżyser wszystkich spektakli Regula Teatro. W latach 2000–2012 był asystentem reżysera, Eugenia Barby, w Odin Teatret w Holstebro (Dania), pracował nad spektaklami: Sól (spektakl Roberty Carreri), Sen Andersena, Don Juan w piekle i Chroniczne życie. Od 2007 roku prowadzi w Instytucie Grotowskiego projekt edukacyjny Regula contra Regulam, obejmujący programy edukacyjne (otwarte sesje pracy) i badawcze (Regola dei Laudesi, Fugue on Training). W latach 1994–2011 dyrektor i reżyser wszystkich spektakli Teatro La Madrugada w Mediolanie, m.in. Sprawa Dantona, Suchą stopą, Erodiàs/Testori. W latach 1999–2013 krajowy koordynator artystyczny projektu Mus–’e Italia Onlus organizowanej w Międzynarodowej Fundacji Yehudi Menuhina w Brukseli.

Jako reżyser i pedagog regularnie współpracuje z wieloma instytucjami, teatrami i festiwalami na świecie, takimi jak: Diaspora/National Theatre of Scotland (Glasgow, 2008), Hooyong Performing Arts Centre (Korea Południowa, 2008–2010), Symposium Grotowski (Canterbury, Wielka Brytania, 2009), Universidad Nacional de Cordoba, Festiwal Mercosur (Argentyna, 2009), Comedia Cordobesa (Argentyna, 2012), zespół Pange Lingua (Szwajcaria, 2012/2013), festiwal Tiyatro Gunleri, Państwowy Teatr w Izmirze (Turcja, 2013), Teatr Shoshim (Rumunia, 2014), Tequiméxico/Bardo Teatro (Meksyk, 2014), Teatro Abadia (Madryt, Hiszpania, 2015–2016).

Występują: Ana Crouseilles Bastida, Isabelle Maurel, Giulia Varotto, Maciej Zakrzewski, Raúl Iaiza
Aranżacja muzyki, dramaturgia i reżyseria: Raúl Iaiza
Przestrzeń sceniczna, kostiumy i rekwizyty: Regula Teatro
Muzyka: hymn Ave Maris Stella, Llivre Vermell de Montserrat (Czerwona księga z Montserrat), tradycyjne pieśni włoskie
Tekst: apokryfy, Sefer ha-Zohar, Yehudah Abrabanel, Marguerite Yourcenar, Elena Loewenthal
Fotografia: Maciej Zakrzewski
Grafika: Silvia Capurro
Koprodukcja: Regula Teatro i Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Bilety: 20 zł
Kontakt: sekretariat@grotowski-institute.art.pl, tel. 71 34 45 320
Prosimy o odbiór biletów w Sekretariacie (Przejście Żelaźnicze) w terminie uzgodnionym podczas dokonywania rezerwacji.

Przejazd autokarem zapewniony w obie strony. Spotkanie przy Instytucie Grotowskiego (Rynek-Ratusz 27) o godz. 17:45, wyjazd z Wrocławia o godz. 18:00.