Aktualnie jesteś: Laboratorium percepcji

Bagno

Performans Aleksandry Ambroziak, Mili Kolaj i Artiego Grabowskiego
W ramach IV sesji Laboratorium percepcji OUP

pt. 5.07.2024, 20.30
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego
Czas trwania: 70 minut

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Uwaga! Performans zawiera sceny nagości, wulgaryzmy oraz wątek samobójstwa.

Dla widzów od 18 roku życia.

Bagno
proj. Julia Wojtanowska

„Bagno” to spektakl dyplomowy, który powstał w Pracowni Sztuki Performance działającej na Wydziale Intermediów w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jest interdyscyplinarnym seansem performatywnym w hybrydowej formule, łączącej elementy performansu, teatru i animacji.

To opowieść o kobiecie uwięzionej w patostreamowym szachu i patowej sytuacji życiowej. O maniakalnym zaprzeczaniu rzeczywistości, przemocy za 12 złotych, tragedii transmitowanej na żywo, podlewanej hektolitrami alkoholu i łzami, jak smoła od spływającego makijażu.

Lubię szurać po dnie, ale nie byle jakim. Jedno atłasem, drugie nadzieją może być wybrukowane, jak piekło. A moje piekło jest piekielnie wciągające, jak bagno. Oto moje i Wasze bagienne dno wspólnego piekła. Ogródek na tym dnie zrobiłam. Posadziłam ziarno przesady, szantażu i rozpaczy, ale to Wy go podlewacie żółcią regularnie. Wieczne żniwa mamy dzięki temu, jak na drożdżach wszystko rośnie, nawet chwasty nie mają szans się rozprzestrzenić. Za słabe są w korzeniach i za cienkie w uszach. Za to Wy – Moi Wierni Ogrodnicy Dna Pogardy – nawóz macie najlepszy. Memy mnożą się, jak bakterie na zapomnianej kanapce w plecaku. Donejty lecą, maraton komentarzy. Uwielbiam taplać się w tym naszym bagienku adoracji, tylko błagam: musi być borowe i w jacuzzi, za gruby hajs. Ćwiczę w nim moje układy synchronicznego rozpływania się. Dla Was to robię, Moi Wierni Obserwatorzy. Nad stylem klasycznym pracuję obecnie, grzbietem do dna już dobijam. Dla Was tego dna sięgam. Odbijam się od niego z gracją, ale nie dopływam do powierzchni. Boję się powierzchowności… zwykłych osądów. Poza tym trampolinę mam dziurawą, kapok z zeszłego sezonu i coraz trudniej wychodzi mi wyjście z progu. Upadki są bezbolesne, ochraniacze na łokciach co prawda zdarte – od tego rozpychania się. Bo wciąż muszę się rozpychać, aby wymusić nadopiekuńczość Waszej uwagi. Prawdziwa pomoc społeczna. Policja, prokuratura i salowa w psychiatryku mają więcej czułości niż cały WOŚP animalsów i misjonarzy. Róbta, co chceta. Ja spływam, bo dobrym intencjom i tak już nie ufam.

arti_newArtur (Arti) Grabowski (ur. 1977) jest polskim artystą interdyscyplinarnym. Zajmuje się malarstwem, sztuką performansu oraz sztuką wideo. Z teatrem związany jako reżyser i aktor. Jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Na uczelni tej pracuje od 2004 roku, a na Wydziale Intermediów współtworzył pierwszą w Polsce dyplomującą Pracownię Sztuki Performance. Od 2018 pełni funkcję kierownika tejże pracowni na stanowisku profesora ASP. Zajmuje się również działalnością kuratorską i organizacją wydarzeń promujących sztukę performansu: pełnił funkcję kuratora artystycznego XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki „Interakcje” w Piotrkowie Trybunalskim, Dwubiegunowych Międzynarodowych Spotkań Performerów realizowanych w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz programu performansu na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów „A Part” w Katowicach. Obecnie jest kuratorem Międzyuczelnianego Przeglądu Performans „AKTOMAR” w Krakowie. Stale współpracuje z poznańskim teatrem Porywacze Ciał, Teatrem Cinema, krakowskim Teatrem KTO oraz Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Mila Kolaj jest studentką IV roku aktorstwa na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Jest absolwentką Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie – ukończyła 8-letnią Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie skrzypiec i fortepianu. Ponadto jest absolwentką Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego w Warszawie i Lart Studio w Krakowie. Od 2018 roku bierze udział w występach telewizyjnych i teatralnych. Jej największymi  atutami są: wykształcenie muzyczne i wokalne, plastyczność ciała, otwartość, chęć przekraczania granic oraz umiejętność pracy z ludźmi.

Aleksandra Ambroziak jest performerką, twórczynią interdyscyplinarną oraz konceptualną. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej (specjalność: witraż). Ukończyła studia I stopnia na Wydziale Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Swoją taktykę artystyczną opiera na naturalistycznym spojrzeniu na rzeczywistość, eksponowaniu trudnych i gorzkich przejawów życia.

Tutor: Arti Grabowski 

Produkcja: Teatr KTO i Pracownia Sztuki Performance (Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Intermediów)

Projekt plakatu: Julia Wojtanowska 

WystępująAleksandra Ambroziak (Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie), Mila Kolaj (Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego) 


Teatr KTO

pt. 5.07.2024, 20.30

Jeśli są Państwo osobami ze szczególnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne

teatr kto logo

Galeria zdjęć