Premiera spektaklu dokumentalnego w reżyserii Anny Wieczorek, Marty Wiśniewskiej i Jakuba Tabisza | W ramach projektu „Teatr na faktach”
śr.–pt. 19–21.10.2022, 19:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
21 października po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu i Martą Derejczyk z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, które poprowadzi Jakub Tabisz.
Czym dziś są ballady? Jakie historie opowiadają? Jaką rolę odgrywa w nich tak ważna w romantyzmie przyroda? Na te i inne pytania odpowiedzi starają się udzielić twórcy spektaklu wraz z ich rozmówcami, stawiając sobie jednocześnie za cel odkrycie na nowo najsłynniejszych utworów Adama Mickiewicza.
To będzie wieczór historii o migracji, zakochaniu i zdradzie, wojnie i pokoju. W dwusetną rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza sięgamy ponownie do źródła. Opowieści mieszkańców polskich wiosek i miasteczek wysłuchane, nagrane i zapisane przez twórców projektu posłużyły do stworzenia scenariusza spektaklu nawiązującego swą formą do oryginalnych ballad. Ważne jest tu (tak jak w oryginale) zachowanie indywidualnego języka opowiadających, ich akcentu, gwaru i stylu mówienia. Sięgamy też do ludowych pieśni, tańców i tradycji.
„Bliskie ballady i dalekie romanse” to projekt, którego celem jest stworzenie współczesnych wersji „Ballad i romansów” Mickiewicza. Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o cztery utwory: „Romantyczność”, „Lilie”, „Świteź”, „Dudarz” oraz rozmowy z mieszkańcami kilku polskich województw. Muzykę bazującą zarówno na źródłach ludowych, jak i współczesnych brzmieniach skomponowała Magdalena Gorwa.
Dzięki metodzie verbatim, czyli dosłownego zapisu rzeczywistości, twórcy „Teatru na faktach”, podążając ścieżką wytyczoną przez poetę – sięgając po przekaz ustny, zgromadzili materiał dokumentalny do spektaklu, którego inspiracją stała się wybrana ballada. Taki zabieg pozwolił na dialog romantyzmu ze współczesnością, umożliwił też opowiedzenie współczesnych ballad.
Spektakl złożony z czterech nowych ballad będzie prezentowany we Wrocławiu oraz w mniejszych miejscowościach, m.in. w Ocicach na Dolnym Śląsku i Proszowicach w Małopolsce.
21 października po spektaklu (ok. godz. 20:00) odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu i Martą Derejczyk z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu zatytułowane „Prawdziwe i wyśnione historie”, które poprowadzi Jakub Tabisz.
Anna Wieczorek jest aktorką i dramaturżką. Od 2018 związana na stałe z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora. Ukończyła aktorstwo na Wydziale Lalkarskim w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu oraz filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W maju 2021 zadebiutowała jako reżyserka, podejmując się wraz z Dorotą Bator współreżyserii autorskiego monodramu „Uciec od rozpaczy” w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Kocha teatr, ale nigdy nie zapomina o literaturze.
Marta Wiśniewska jest absolwentką reżyserii na Wydziale Lalkarskim w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filia we Wrocławiu. Współzałożycielka Teatru im. Stefana Batorego i wiceprezeska fundacji #wszytskierodzajeteatru. Autorka spektakli powstałych w ramach projektu „Teatr na faktach” w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu. Od 2019 roku prowadzi zajęcia teatralne dla dzieci w wieku przedszkolnym. Jej praca magisterska pt. „Sprawczość sztuki społecznej na przykładzie kolędowania” zdobyła wyróżnienie w konkursie Instytutu Teatralnego na najlepszą pracę magisterską w dziedzinie teatru w roku 2021/2022. Uczestniczka rocznego programu stypendialnego w Residui Teatro w Madrycie.
Jakub Tabisz jest twórcą spektakli dokumentalnych „Nowi” , „Kwarantanna” oraz „Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka”, akcji performatywnej „Bohater.dok”. Dwukrotnie nominowany do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej w roku 2019 i 2021. Wyróżniony tytułem „30 Kreatywnych Wrocławia 2021”. Na co dzień pracuje w Instytucie Grotowskiego, gdzie koordynował festiwale „Scena ulicy”, „Kartoteka rozrzucona” oraz „Dziady. Recykling”. Obecnie prowadzi projekt „Teatr na faktach”. Był odpowiedzialny za organizację wielu wydarzeń performatywnych, m.in. „Most do San Sebastian”, „Kochani ludożercy” i akcji Wybory Literackie.
Magdalena Gorwa – w 2021 roku ukończyła studia na kierunku Kompozycja i teoria muzyki w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od 2019 roku należy do Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, a także do Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Wrocławia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki. W 2021 roku uzyskała tytuł Finalistki w konkursie „Studencki Nobel” w kategorii SZTUKA. Brała udział w wielu międzynarodowych kursach kompozytorskich prowadzonych mi.in. przez Marka Andre, Johannesa Kreidlera, Juste Janulyte czy Martę Ptaszyńską. Jej utwory i aranżacje były wykonywane zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. w USA, Australii, Norwegii, Szwecji, Holandii, Niemczech czy Białorusi. Od 2016 roku stale współpracuje ze środowiskiem teatralnym. Dotychczas stworzyła muzykę do ponad 20 spektakli teatralnych.
Marta Derejczyk – etnolożka i serbistka, badaczka terenowa, edukatorka muzealna. Od 2008 roku zaangażowana w dokumentowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska w ramach działań Fundacji Ważka i Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu. Autorka i współautorka wystaw, publikacji, filmów etnograficznych oraz płyt z muzyką tradycyjną. Zajmuje się edukacją regionalną, archiwistyką społeczną, a także badaniem i zespołowym praktykowaniem pieśni z zespołach: KUST, Pieśni Odzyskane, Znajome Królika.
Scenariusz i reżyseria: Anna Wieczorek, Marta Wiśniewska, Jakub Tabisz
Muzyka: Magdalena Gorwa
Konsultacje merytoryczne: Marta Derejczyk
Konsultacje scenograficzne: Dorota Bator
Występują: Anna Nowak, Katarzyna Górska, Mateusz Zilbert
Czas trwania: ok. 60 min
21 października po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu i Martą Derejczyk z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, które poprowadzi Jakub Tabisz.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Partnerzy projektu: Fundacja Ważka, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu