Aktualnie jesteś: Rzeczy zbędne

Bogiem a prawdą

Premiera spektaklu Jana Wawrzyńca Tuźnika
W ramach III edycji Festiwalu Teatru na faktach „Rzeczy zbędne”

Osoby niepełnosprawne Tłumacz polskiego języka migowego PJM Napisy CC

sob. 22.06.2024, 20.30
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego
W języku polskim, z napisami w językach polskim i angielskim, z tłumaczeniem na PJM

Bilety: 25/35 PLN
Karnet: 80 PLN

Bogiem a prawdą
fot. Justyna Żądło

„Bogiem a prawdą” Jana Wawrzyńca Tuźnika to historia głęboko wierzącego homoseksualnego mężczyzny, który pracuje jako organista. Bohater wychowywał się w bardzo chrześcijańskiej rodzinie, w małej miejscowości na Podlasiu. Jest to opowieść o życiu w ciągłym dysonansie poznawczym. Żyje między Kościołem, który nie akceptuje jego orientacji, a swoją naturą. Czy jego wiara przetrwa?

Spektakl „Bogiem a prawdą” to opowieść o determinacji w dążeniu do spokoju, którego nie da się osiągnąć. O próbie pogodzenia własnej natury z obowiązującymi zasadami w Kościele. O tragedii, która spotkała młodego chłopaka. Wychowując się w skrajnie homofobicznym środowisku, Hubert musiał czuć się jakby był Żydem wychowywanym w nazistowskich Niemczech. Musiał większość swojego życia ukrywać swoją tożsamość. Zwalczał samego siebie bardzo długo. Natura ludzka jest jednak silniejsza niż wszystko inne. 

 

Jan Wawrzyniec Tuźnik – reżyser i aktor teatralny. Większość dzieciństwa spędził w małej wsi Skowieszynek położonej 5 km od Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Absolwent Akademii Teatralnej w Białymstoku – Wydział Sztuki Lalkarskiej. W latach 2011-2013 był częścią zespołu Teatru Wierszalin z Supraśla. Od 2013 r. aktywnie współpracuje z lubelskim Centrum Kultury, gdzie współpracuje z Czytelnią Dramatu, Pracownią Sztuczka oraz Sceną prapremier InVitro.

W 2015 roku założył Teatr Klepisko – instytucję, która, oprócz bycia jedynym profesjonalnym teatrem w powiecie puławskim. W swojej pracy reżyserskiej ciągle poszukuje nowych form wyrazu artystycznego. Opiera się w dużej mierze na improwizacji aktorskiej. Uwielbia stwarzać nowe, niepoznane dotąd teatralne światy, w które wciąga swoich aktorów.

Reżyseria: Jan Wawrzyniec Tuźnik

Obsada: Michał Murawski, Paulina Mikuśkiewicz, Miłosz Pietruski

sob. 22.06.2024, 20.30

Jeśli są Państwo osobami ze szczególnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.